Zavřít reklamu

Společnost Apple se snaží neustále zlepšovat svůj App Store, a to jak pro zákazníky, tak i pro vývojáře jednotlivých aplikací. Těm chce firma kromě jiného také usnadnit distribuci jejich softwaru napříč platformami. Tento týden vydal Apple betaverzi svého softwaru Xcode 11.4, která vývojářům umožňuje vytvářet a testovat aplikace s využitím jediného Apple ID. Pro uživatele to bude již brzy znamenat možnost stažení aplikace v iOS App Store a – pokud to vývojáři dané aplikace umožní – následné snadné stažení také na jiných Apple platformách.

Uživatelům tedy odpadne nutnost platit za každou z verzí zakoupených aplikací zvlášť, vývojáři budou moci u svých aplikací nastavit možnost sjednocené platby napříč operačními systémy od Applu. Zákazníci tedy jednoznačně ušetří, otázka je, do jaké míry na systém sjednocených nákupů přistoupí samotní vývojáři. Steve Troughton-Smith například uvedl, že coby uživatel by sjednocené nákupy zcela jistě uvítal, z pozice vývojáře je ale jeho pohled o něco problematičtější.

Řada aplikací je totiž ve verzi pro Mac výrazně dražší, než ve variantě pro iOS zařízení. Pro tvůrce softwaru by tedy zavedení sjednocených nákupů znamenalo nutnost buďto radikálního snížení ceny macOS aplikace, nebo naopak výrazného zvýšení ceny její verze pro iOS.

Apple se o užší propojení svých platforem pokusil již loni zavedením Projektu Catalyst, který umožňoval snazší portování iPadOS aplikací na Macy. Ze strany vývojářů se ale projekt nesetkal s takovým přijetím, jaké Apple původně očekával. Podpora sjednocených nákupů není (zatím) pro vývojáře povinná. Je tedy spíše pravděpodobné, že se většina tvůrců aplikací bude držet schématu oddělených cen pro každou z platforem, případně výhodného předplatného, v jehož rámci budou uživatelé moci získat balíček více verzí aplikací.

App Store

Zdroj: Cult of Mac

.