Zavřít reklamu

Je tomu týden, co Apple pořádal svou vývojářskou konferenci WWDC21, od které bylo očekáváno mnohé. To základní jsme dostali, a to sice podobu nových operačních systémů. Jenže se toho čekalo víc. O mnoho víc. Ať už „plánované“ novinky předpovídal sebeúspěšnější leaker, nebo jen široká veřejnost, tentokrát to nevyšlo. Možná se ale můžeme těšit v budoucnu. A na co všechno? 

MacBooky Pro 

Obvykle je poněkud riskantní pouštět se do předpovědí, že na WWDC Apple představí i hardware. Letos to vypadalo nadějně, ale nakonec to nedopadlo. Vše odstartoval leaker Jon Prosser, který přece jen patří k těm více úspěšným, proto úplně nebyl důvod mu nevěřit. Dle webu AppleTrack má totiž 73,6% úspěšnost ve svých tvrzeních.

Kdy se tedy nových MacBooků Pro dočkáme? Bloomberg uvádí, že už v létě. Ty střídmější odhady hovoří spíše o podzimu.

Profi aplikace pro iPadOS 15 

Poté, co Apple vydal iPad Pro s čipem M1 očekávali mnozí uživatelé, že se konečně otevřou vrátka pro plné využití potenciálu, který tento tablet Applu má. Nestalo se. S novým softwarem předvedeným během WWDC21 společnost totiž žádný profesionální obsah neohlásila. Dočkali jsme se jen vylepšení rozhraní multitaskingu.

Z profesionálního pohledu jsme se však dočkali ještě oznámení, že později v tomto roce Apple přinese Swift Playgrounds, který uživatelům umožní programování aplikací a her přímo na iPadu. K Applu ke schválení bude možné tituly také přímo z iPadu odesílat.

iPad Pro s M1 čipem a systémem macOS 

I když Apple ubezpečuje, že nehodlá iPad a Mac jakkoli sjednocovat, pořád jsou tací, kteří mu to nechtějí uvěřit. Poměrně početná skupina uživatelů tak doufala, že alespoň iPady Pro se stejným čipem, který tepe v nových počítačích Applu, dostane „dospělý“ operační systém v podobě macOS. Nestalo se a nemělo by se tak stát ani v budoucnu.

iOS 15 s přepracovanými ikonami 

Poté, co Apple představil nové ikony v systému macOS Big Sur, mohlo být zřejmé, že společnost tak učiní i v případě iOS, konkrétně tedy iOS 15. Apple používá aktuální vzhled ikon na iPhone už od iOS 7 a uživatelé proto předpokládali, že teď je ten čas, aby dostalo iOS novou tvář. Neo-skeuomorfní design z macOS Big Sur tak nadále bude exkluzivní jen pro macOS.¨

Podpora pro bezztrátovou hudbu 

V květnu společnost Apple uvedla, že HomePod a HomePod mini dostanou podporu pro bezztrátový poslech hudby v Apple Music s jejich budoucí aktualizací. Čekalo se také, že Apple uvede možnost, jak bezztrátový obsah poslouchat i s jeho AirPody. Mohlo se jednat např. O uvedení nějakého kodeku, nebo cokoli jiného, nestalo se ale ani jedno a Apple toho vlastně o své novince v poslechu té nejkvalitnější hudby příliš neřekl.

homeOS 

Vypadalo to jako jasná věc. To ještě během samotné konference, kde Apple jediným slovem nejmenoval tvOS. Ať už se mělo jednat o systém pro HomePody, nebo přejmenování tvOS, nedošlo ani na jedno a je tak otázkou, jestli má být tento systém určen pro budoucí produkty, nebo přijde nějaké přejmenování kdykoli později.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.