Zavřít reklamu

Letos v červnu, na vývojářské konferenci WWDC20, představil Apple svou vlastní rodinu procesorů s názvem Apple Silicon. Fakt, že Apple chystá své vlastní procesory, prosakoval po dobu několika dlouhých let a právě dnes je ten den, kdy jsme se konečně dočkali. Po prvním slovu od Tima Cooka jablečná společnost představila nový procesor s názvem M1. Tento procesor je určen pro zařízení Mac a jedná se o první jablečný procesor pro vlastní počítač.

Určitě vás zajímá, v čem je jablečný čip M1 oproti těm ostatním vlastně jiný. Hned na začátek se o čipu mluvilo pouze v superlativech – zkrátka a jednoduše, M1 má být neuvěřitelně výkonný a úsporný. Procesor M1 startuje úplně novou éru pro společnost Apple. Stejně jako procesor A14 Bionic, který tepe například v iPhonech 12 či iPadu Air čtvrté generace, je tento procesor vyroben 5nm výrobním procesem – jako první desktopový procesor na světě. Nový procesor M1 je neuvěřitelně komplexní  – skrývá se v něm 16 miliard tranzistorů, 8 jader a 16 jader Neural Engine, díky čemuž zvládne zpracovat až 11 bilionů operací za sekundu. Procesor využívá architekturu big.LITTLE, konkrétně v něm najdete 4 vysoce výkonná jádra a 4 úsporná jádra. Dále se chlubí 2.6 TFLOPS a 128 EU.

Podle informací, které nám předal Apple, se jedná se o jeden z nejlepších procesorů na trhu – konkrétně má totiž nabízet nejlepší výkon na jeden watt. Oproti Intelu má M1 nabízet až dvojnásobný výkon a čtvrtinovou spotřebu. Grafický akcelerátor nabízí 8 jader – opět se má jednat o nejrychlejší integrovanou GPU na světě. Nechybí podpora Thunderbolt 3 a integrace poslední generace Secure Enclave. Jelikož se však jedná o novou platformu, bylo potřeba uzpůsobit i samotný operační systém – kterým je samozřejmě macOS 11 Big Sur. Ten přichází s parádními novinkami.

macOS Big Sur v symbióze s procesorem M1

Díky extrémně výkonnému čipu Apple M1 a propracovaně uzpůsobenému systému si Mac dokáže poradit s prakticky instantním spouštěním aplikací. To se navíc vztahuje i na nativní prohlížeč Safari, který je na M1 až dvakrát rychlejší. Tento přechod se navíc podepisuje i snadnější editaci videa nebo úpravě 3D grafiky. M1 v kombinaci s Big Sur navíc nabízí vylepšené zabezpečení. Dalo by se říci, že poslední operační systém pro Mac je doslova „šitý na míru“ novému čipu. Doposud byly otázkou aplikace. Apple nám odhalil, že jsou všechny nativní programy skvěle optimalizovány a navíc dokáží běžet ještě rychleji. S tím souvisí novinka s názvem Universal Apps. Jedná se o typ aplikací, které nabídnou podporu pro procesory Intel i čip M1. Díky tomu mají vývojáři skvělou příležitost udržovat dvě vývojářské větve, přičemž každá samozřejmě cílí na jiný systém.

Jak jsme zmínili v úvodním článku, kalifornský gigant se rozhodl pro vytvoření jedné rodiny svých čipů. V tomto směru je M1 přímo dokonalý pro samotné vývojáře, protože skvěle škáluje výkon samotných aplikací pro iPhone či iPad, jelikož jejich architektura je totožná. Pro příklad proces převodu aplikací z iOS/iPadOS na macOS je extrémně rychlý. Následně se nám Apple pochlubil skvělým videem, ve kterém sami vývojáři projevili nadšení z provázanosti systému Big Sur a čipu M1. V tomto videu se objevili představitelé Affinity, Baldur’s Gate a dokonce i Adobe.

.