Zavřít reklamu

Rok 2014 se nesl ve znamení hned několika velkých témat, jež se týkala společnosti Apple a světa kolem ní. Měnilo se nejužší vedení jablečné firmy, stejně jako její produktové portfólio a Tim Cook se musel se svými kolegy vypořádávat také s nejednou kauzou nebo soudním řízením. Co důležitého rok 2014 přinesl?

Apple Tima Cooka

O tom, že Applu již nevládne Steve Jobs, svědčí vedle odlišné filozofie při tvorbě nových produktů také množství změn, jež v uplynulých dvanácti měsících potkalo nejužší vedení Applu. Výkonný ředitel Tim Cook má nyní kolem sebe tým, kterému podle všeho zcela důvěřuje a mnoho klíčových pozic obsadil „vlastními“ lidmi. Při provádění personálních změn rovněž rodák z Alabamy neopomněl téma diverzity zaměstnanců, tedy záležitost, jež se v úvodu roku probírala.

Ve skutečně nejužším okruhu manažerů, kteří Apple řídí, se udály zásadní změny dvě. Po deseti velice úspěšných letech odešel do důchodu finanční ředitel Peter Oppenheimer a za jeho nástupce si Cook vybral zkušeného Lucu Maestriho, který začal úřadovat v červnu. Za ještě významnější změnu – minimálně z pohledu zákazníka, na kterého by měla mít větší dopad – můžeme považovat nástup nové šéfky maloobchodního a online prodeje Angely Ahrendtsové.

Sympatická čtyřiapadesátiletá matka tří dětí osm let úspěšně řídila módní dům Burberry, ale nabídce pracovat v Applu neodolala. Ještě před svým oficiálním květnovým nástupem v Cupertinu stihla získat ocenění britského impéria. Zatímco v letošním roce se Ahrendtsová zřejmě především seznamovala se zcela novým prostředím, kde se místo věhlasných trenčkotů musí věnovat iPhonům a iPadům, v roce 2015 bychom mohli vidět reálné dopady její činnosti. Prodávat se začnou například nové Apple Watch, což by mohla být parketa Ahrendtsové – spojování technologického světa s módou.

Podporu diverzity zaměstnanců a obecnou podporu práv menšin Tim Cook vyjadřoval po celý rok, v srpnu to pak demonstroval prezentací pěti klíčových viceprezidentů na webu společnosti, mezi kterými nechybí dvě ženy, jedna dokonce tmavé pleti. Přitom před příchodem Ahrendtsové Apple v nejužším vedení žádného zástupce něžného pohlaví neměl. Od vlády Steva Jobse zůstalo na stejném místě jen několik nejvlivnějších mužů. A byť se o něm tolik nemluví, je pro výkonného ředitele zejména z hlediska důvěry důležité také představenstvo, kde nejdéle sloužícího člena Billa Campbella nahradila další žena, Sue Wagnerová.

Tim Cook v roce 2014 neposiloval svou společnost jen jednotlivci, ale prakticky neustále pořizoval nové společnosti, ukrývající talent či nějakým způsobem zajímavou technologii. Z řady pak zcela vybočila květnová bomba o největší akvizici v historii Applu, když za tři miliardy dolarů koupil Beats. I tím se Cook významně odlišil od svého předchůdce, když za jedinou firmu utratil sedmkrát více než kdy dosud. Důvody k rozbití prasátka se ale našly; vedle masivně úspěšného portfólia produktů s logem Beats Apple získal především dva muže – Jimmyho Iovinea a Dr. Dreho –, kteří rozhodně neplánují hrát v Applu druhé housle.

Telegraficky je ještě třeba zmínit další změnu, která by mohla změnit vystupování Applu podle představ Tima Cooka: dlouholetou šéfku PR oddělení Katie Cottonovou, jež proslula svým nekompromisním přístupem k novinářům, nahradil Steve Dowling. Poslední významná osobnost, již Apple v uplynulém roce získal, se pak jmenuje Marc Newson, vedle Jonyho Ivea jeden z nejuznávanějších produktových designérů současnosti.

Softwarové léto jako začátek

Zatímco většina výše zmíněných změn byla provedena, aby jablečný kolos v Cupertinu šlapal jako hodinky, koncový uživatel si jich tolik nevšimne. Toho zajímá až konečný výsledek, tedy iPhone, iPad, MacBook či jiný produkt s logem nakousnutého jablka. Ani v tomto ohledu Apple letos nezahálel, byť své fanoušky nechal na skutečně nové produkty čekat dlouhé měsíce. V dubnu sice přišly nové MacBooky Air, ale to bylo za úvodních pět měsíců prakticky vše, co od Applu na pultech přistálo.

Zemětřesení ve smyslu nadílky nových produktů přineslo až tradiční červnové vývojářské setkání na WWDC. Do té doby nás jen Tim Cook i Eddy Cue ujišťovali, že Apple připravuje tak skvělé produkty, jaké například druhý jmenovaný za svojí dlouhou kariéru v Applu ještě neviděl. Červnové novinky přitom byly jen jakousi vlaštovkou, představeny byly výhradně softwarové produkty. Apple v iOS 8 ukázal, že se je pod vládou Tima Cooka ochoten ještě více otevřít, byť nakonec obecné letní nadšení v září při vydání nového mobilního operačního systému zásadním způsobem zničily vleklé problémy, což se nakonec podepsalo i na velice pomalé adopci iOS 8, která není optimální ještě ani teď.

Mnohem hladší byl příchod i podzimní nástup nového operačního systému pro Macy OS X Yosemite, který přinesl velkou grafickou proměnu po vzoru iOS, několik nových funkcí opět v úzké souvislosti s iOS a také inovované základní aplikace. Poprvé v historii si také mohli uživatelé vyzkoušet nový operační systém před jeho oficiální vypuštěním mezi širokou veřejnost.

Mobilní revoluce přichází

O letních prázdninách pak nechal Apple své fanoušky opět vydechnout. Sám však nezahálel a oznámil překvapivou, ale velice ambiciózní spolupráci se společností IBM za cílem ovládnutí podnikové sféry. Minimálně na papíře se dohoda tvářila jako velice výhodné spojenectví pro obě strany, což ostatně tvrdili i šéfové obou firem. V prosinci pak Apple s IBM ukázaly první plody své kooperace. Vzrušení pak Apple během roku vyvolával také na akciovém trhu – v květnu se cena za jednu akcii opět dostala přes hranici 600 dolarů, aby se za pouhý půlrok tržní hodnota Applu zvýšila o téměř 200 miliard dolarů. V té době už akcie Applu nedosahovaly takových hodnot, protože byly rozděleny.

Přes léto a po WWDC tradičně tichý Apple se nicméně rozhodl, že podzimní, stejně tak tradiční, smršť nových produktů odstartuje dříve než obvykle. To hlavní se dělo 9. září. Po letech odmítání Apple přistoupil na aktuální trend v mobilním segmentu a představil iPhone s větším displejem, dokonce hned dva iPhony – 4,7palcový iPhone 6 a 5,5palcový iPhone 6 Plus. Byť Apple – a především Steve Jobs – do té doby dogmaticky tvrdil, že více než čtyři palce velký telefon je nesmysl, udělal Tim Cook se svými kolegy dobrou volbu. Po třech dnech prodeje Apple oznámil rekordní čísla: 10 milionů prodaných iPhonů 6 a 6 Plus.

S novou řadou telefonů udělal Apple zcela bezprecedentní krok, co se týče počtu nových modelů i velikostí jejich displejů, ačkoliv podle Cooka se o výrazně větších úhlopříčkách v Cupertinu uvažovalo již před lety. Důležité ale bylo, že k zákazníkovi se tak velký jablečný telefon až teď, ale naštěstí ne pozdě. iPhone 6 Plus přinesl zcela nové obzory a i jeho menší bratříček iPhone 6 ukázal, že i letos je v nabídce Applu z čeho vybírat. Vlastně se jedná o nejlepší telefony, které kdy Apple vyrobil.

Byť byly nové iPhony velké téma, minimálně stejně velká pozornost byla upřena i druhé části zářijové keynote. Apple měl totiž po nekonečných spekulacích konečně představit produkt nové kategorie. Nakonec Tim Cook pro tuto příležitosti poprvé od skonu Steva Jobse sáhl pro legendární hlášku „One more thing…“ a vzápětí ukázal hodinky Apple Watch.

Skutečně šlo pouze o ukázku – Apple totiž neměl svůj tolik očekávaný produkt ještě zdaleka připraven, a tak jsme se další a další informace o Watch dozvídali až během zbytku roku. Do prodeje přijdou Apple Watch až v průběhu prvních měsíců roku 2015, a tak zatím není možné vynášet soudy, zda způsobí další revoluci. Tim Cook je ale přesvědčen, že Stevu Jobsovi by se nový módní doplněk, jak firma své Watch také hodlá prezentovat, líbil.

Zapadnout však ze zářijové události nesmí ani třetí velká novinka. Apple také – opět po dlouhých letech spekulací – vstoupil na trh finančních transakcí a byť o Apple Pay nebyl takový mediální zájem jako o iPhony nebo Watch, potenciál této platformy je obrovský.

Konec jedné éry

Jelikož chce se službou Pay, hodinkami Watch a nakonec i novými iPhony načít Apple novou kapitolu své historie, musela pravděpodobně jedná také skončit. Za oběť padl dnes již kultovní iPod classic, který kdysi pomohl Applu k výstupu na vrchol. Jeho třináctiletá kariéra se do jablečných análů zapíše nesmazatelným písmem.

V Applu by ale jistě rádi, kdyby se podobně významně později vzpomínalo také na iPad. Proto v říjnu přišla další generace a nový iPad Air 2 se díky zeštíhlující revoluci stal dosud nejlepším tabletem. Byl představen také iPad mini 3, ale toho Apple odbyl a je možné, že s ním do budoucna nepočítá.

Podobné zklamání u mnohých zavládlo i s nově představeným Macem mini. Na jeho aktualizaci se čekalo skutečně dlouho, ale minimálně výkonově si oproti předchozí generaci pohoršil. Naopak nad čím oko jablečného fanouška zaplesalo, to byl iMac s Retina 5K displejem. Apple by s ním jistě rád potvrdil velice silné prodeje svých počítačů.

Tim Cook po nabitém září a říjnu prohlásil, že kreativní motor v Applu nikdy nebyl silnější. Svou vnitřní sílu pak jinak velice uzavřený šéf Applu demonstroval na konci října, kdy v otevřeném dopise prozradil, že je gay. Rok 2014 nicméně Cookovi nepřinesl jen úsměv na rtech, ale nejednou také vrásky.

Soudy, soudy a další kauzy

Také letošní rok provázel vleklý spor mezi Applem a Samsungem, kde se bojuje o patenty a především princip, že jihokorejská společnost kopíruje tu americkou. Alespoň dle tvrzení Applu. I ve druhém velkém sporu byl vynesen verdikt ve prospěch Applu, ale případ ještě zdaleka neskončil a bude pokračovat i v roce příštím. Minimálně v jiných zemích tomu už ale tak nebude. Mnohem zajímavější se pak ukázaly další soudní pře, které proběhly na konci roku.

Případ s umělým zvyšováním cen elektronických knih dospěl až k odvolacímu soudu, který sice rozhodne až v následujících měsících, ale při prosincovém slyšení bylo zřejmé, že tříčlenný panel soudců stojí spíše na straně Applu než na straně amerického ministerstva spravedlnosti, v jehož prospěch bylo původně rozhodnuto. Ještě úspěšnější pak byla pro právníky Applu třetí velká soudní událost roku – iPody, iTunes a ochrana hudby. Ta vyvrcholila v prosinci a porota jednomyslně rozhodla, že Apple se žádného nezákonného chování nedopustil.

Z trochu jiného soudku, ale rovněž se jednalo o velkou nepříjemnost, musel Apple řešit také ve svém výrobním a dodavatelském řetězci. Když před rokem oznamoval velkolepou dohodu s GT Advanced Technologies, která měla společnosti zajistit dostatečný přísun safírového skla pro budoucí produkty, asi nikdo netušil, že za pár měsíců GTAT ohlásí bankrot. Pro Apple byla celá situace nepříjemná kvůli tomu, že byla značně medializovaná a také ho vykreslila jako tvrdého diktátora, který nerad smlouvá.

A nakonec se Applu nevyhnula ani další „slavná“ gate, nebo-li mediálně živená kauza. iPhone 6 Plus se měl totiž novým majitelům ohýbat v kapsách a ačkoliv nakonec nebyl problém vůbec tak velký a velký jablečný telefon se nechoval nijak nepředvídatelně, několik dní byl Apple opět ve světlech všech reflektorů. Kvůli tomu dokonce nechal nahlédnout novináře do svých laboratoří a celé pozadí tzv. bendgate je velice zajímavé.

Můžeme věřit, že i rok 2015 bude v podání Applu podobně nabitý jako ten, co právě končí.

Foto: Fortune Live Media, Andy Ihnatko, Houang StephaneKārlis Dambrāns, Jon Fingas
.