Zavřít reklamu

Rok 2020 přinesl poměrně důležitý milník pro svět jablečných počítačů. Řeč je konkrétně o uvedení projektu Apple Silicon, respektive o přechodu od procesorů od Intelu na vlastní řešení v podobě ARMových SoC (System on a Chip). Díky tomu se cupertinskému gigantovi podařilo znatelně zvýšit výkon a snížit energetickou náročnost, čímž dokázal překvapit drtivou většinu jablíčkářů. Objevily se však i komplikace.

Jelikož si čipy Apple Silicon zakládají na odlišné architektuře (ARM), tak bohužel nedokážou spustit programy, které jsou napsány pro Macy se staršími procesory od Intelu. Tento neduh Apple řeší pomocí nástroje Rosetta 2. Ten dokáže přeložit danou aplikaci a spustit ji i na Apple Silicon, avšak je nutné počítat s delším načítáním a možnými nedostatky. Vývojáři každopádně poměrně rychle zareagovali a své programy neustály vylepšují, stejně tak optimalizují pro novou jablečnou platformu. Bohužel dalším negativem je, že jsme přišli o možnost spuštění/virtualizace systému Windows na Macu.

Apple slaví úspěch. Naváže na něj konkurence?

Není tedy pochyb nad tím, že Apple se svým projektem Apple Silicon slaví úspěch. Na popularitu čipu M1 navíc koncem roku 2021 skvěle navázaly nové 14″ a 16″ MacBooky Pro, které do vínku dostaly profesionální čipy M1 Pro a M1 Max, díky kterým se výkon posouvá do prakticky neočekávaných rozměrů. Dnes nejvýkonnější 16″ MacBook Pro s M1 Max totiž ve srovnání hravě přeskočí i vrcholový Mac Pro (v určitých konfiguracích). Cupertinský gigant tak nyní drží poměrně silnou zbraň, která může segment jablečných počítačů posunout o několik úrovní vpřed. Přesně proto se taky nabízí zajímavá otázka. Udrží si své unikátní postavení, anebo jej konkurence rychle doběhne?

Je samozřejmě nutné zmínit, že tato forma konkurence je pro trh čipů/procesorů víceméně zdravá. Úspěch jednoho hráče totiž může skvěle popohnat toho druhého, díky čemuž se zrychluje vývoj a přicházejí lepší a lepší produkty. Ostatně přesně tohle bychom v ideálním případě mohli spatřit i na tomto konkrétním trhu. Na výrobu čipů se zaměřuje hned několik léty osvědčených gigantů, kteří rozhodně mají všechny potřebné zdroje. Určitě tak bude zajímavé sledovat například Qualcomm nebo MediaTek. Tyto firmy mají ambice si vzít určitý podíl na trhu s laptopy. Osobně navíc tiše doufám, že se častokrát kritizovaný Intel postaví na nohy a z celé této situace vzejde o mnoho silnější. To by ostatně nemuselo být nic nereálného, což lehce potvrdily i specifikace vloni představené vlajkové řady desktopových procesorů Alder Lake (model i9-12900K), který má být výkonnější než M1 Max.

mpv-shot0114

Schopné ruce od Applu utíkají

Aby toho nebylo málo, tak Apple od uvedení Apple Silicon přišel o řadu nadaných zaměstnanců, kteří se na tomto projektu podíleli. Například hned tři schopní inženýři firmu opustili a založili si vlastní, přičemž krátce na to byli odkoupeni konkurenčním Qualcommem. Nyní řady jablečné společnosti opustil i Jeff Wilcox, který zastával roli ředitele Mac System Architecture a měl tak pod palcem nejen vývoj čipů, ale obecně Macy jako celek. Wilcox se nyní vydal pro změnu do Intelu, kde pracoval i v letech 2010 až 2013 (před vstupem do Applu).

.