Zavřít reklamu

Když Apple v červnu loňského roku odhalil očekávaný systém iOS 15, spoustu jablíčkářů dokázal překvapit zajímavou novinkou. Systém totiž přichází s podporou, díky které bude možné do nativní aplikace Peněženka vložit řidičský průkaz či statní doklad totožnosti, který následně bude použitelný místo fyzické kartičky. Pochopitelně měla funkce odstartovat nejprve ve Spojených státech amerických. Když pak systém skutečně vyšel, novinka chyběla a nebylo jasné, kdy se ji tamní jablíčkáři skutečně dočkají.

Po prakticky půlročním čekání konečně nastal čas. V tomto týdnu Apple konečně spustil tuto zajímavou funkci a umožnil tak americkým jablíčkářům nahradit fyzické průkazy telefonem, stejně jako je tomu například v případě platebních karet či letenek. Zároveň se ale objevila zvláštní zajímavost. Apple totiž sídlí v americkém státě Kalifornie a častokrát se proto říká, že právě tady má nejsilnější základnu. Háček je ale v tom, že ani v Kalifornii funkce ještě není k dispozici.

Vliv Applu v Kalifornii není neomezený

Funkce nyní odstartovala v americkém státě Arizona, přičemž se očekává, že v blízké době dorazí ještě do států jako Colorado, Havaj, Mississippi a Ohio, přičemž stejně tak si ji brzy užijí jablíčkář v Portoriku. Cupertinský gigant ještě v minulosti zmínil podporu pro rezidenty států Georgia, Connecticut, Iowa, Kentucky, Maryland, Oklahoma a Utah. Jak můžete vidět, nikde není byť jen zmínka o Kalifornii. Apple je přitom přímo jablíčkáři častokrát pasován do role, podle které má právě ve své domovině obrovský vliv. Podle toho šlo usuzovat, že Kalifornie bude prakticky ve všech funkcích číslem jedna, což se ale nyní vyvrátilo.

Řidičák v Apple Wallet

Problém přenesení řidičských průkazů a státních dokladů totožnosti přitom nestojí jen na Applu. Ten v tomto naopak hraje minoritní roli, jelikož mu pouze stačí připravit uživatelské prostředí, dostatečné zabezpečení a má prakticky hotovo. Hlavní roli zde zastávají naopak samotné státy, které se pro tyto změny musí patřičně připravit a vše potřebné schválit. Z toho tedy jasné vyplývá, že vliv Applu ve státě Kalifornie rozhodně není tak vysoký, jak si mnozí léta mysleli.

Zavedení funkce v Evropě

Následně se ještě nabízí otázka, jak na tom bude zavedení této funkce v Evropě, potažmo tedy u nás. Jestliže se již nyní Apple setkává s takto rozsáhlými problémy, kdy někteří uživatelé museli na funkci čekat dlouhých 6 měsíců, a druzí se dokonce zatím ani nedočkali, pak to vzbuzuje spoustu otázek. Podle toho lze očekávat jediné – čeští jablíčkáři se něčeho podobného ještě hodně dlouho nedočkají. Otázkou také je, zdali vůbec někdy. U Applu není ničím neobvyklým, když některé své funkce dopřává pouze v určitých regionech, mezi kterými Česká republika samozřejmě není.

.