Zavřít reklamu

Pondělní večer se nesl ve znamení celé řady aktualizací, které Apple vydal nejen pro své operační systémy, ale také pro několik aplikací. Nejvíce většinu uživatelů zajímá iOS 10.3, ale změny najdeme také na Macu nebo v hodinkách Watch. Pozitivní jsou i updaty pro balík iWork a aplikaci pro ovládání Apple TV.

Miliony iPhonů a iPadů přecházejí s iOS 10.3 na nový souborový systém

Většinu uživatelů budou v iOS 10.3 zajímat jiné věci, ale tu největší změnu provedl Apple pod kapotou. V iOS 10.3 totiž všechny kompatibilní iPhony a iPady přecházejí na nový souborový systém Apple File System, který kalifornská firma vytvořila na míru pro svůj ekosystém.

Uživatelé při používání prozatím žádné změny nepocítí, ale až na APFS postupně přejdou všechny operační systémy a produkty, bude Apple moci využít nové možnosti naplno. Co nový souborový systém přináší, si můžete přečíst v našem článku o APFS.

find-airpods

Majitelé AirPodů získávájí v iOS 10.3 šikovnou možnost vyhledat svá sluchátka pomocí služby Najít iPhone, která zobrazí aktuální nebo poslední známou polohu AirPodů. Pokud sluchátka nebudete moci najít, můžete se je i tzv. „prozvonit“.

Velmi užitečnou novinku si Apple připravil pro Nastavení, kde sjednotil všechny informace spojené s vaším Apple ID, jako jsou osobní informace, hesla, platební údaje a spárované zařízení. Vše nově najdete pod vaším jménem jako první položku v Nastavení, včetně detailního rozpisu o zaplnění vašeho prostoru na iCloudu. Přehledně tak vidíte, kolik místa zabírají například fotografie, zálohy, dokumenty nebo e-mail.

icloud-nastaveni

iOS 10.3 potěší také vývojáře, kteří mají možnost reagovat na recenze jejich aplikací v App Storu. Zároveň se v iOS 10.3 začnou objevovat nové výzvy pro hodnocení aplikace. Apple se rozhodl, že vývojářům nabídne unifikované rozhraní, a do budoucna navíc bude mít uživatel možnost všem výzvám k hodnocení zabránit. A pokud bude chtít vývojář změnit ikonu aplikace, nově nebude muset vydávat update v App Storu.

Kino ve watchOS 3.2 a noční režim v macOS 10.12.4

Apple podle očekávání vydal také finální verze nových verzí operačních systémů pro hodinky a počítače. Ve Watch s watchOS 3.2 uživatelé najdou Režim kina (Theater Mode), který slouží k tomu, abyste mohli své hodinky utišit v divadle nebo v kině, kde může být nežádoucí samovolné rozsvícení displeje.

rezim-kino-watch

Režim kina právě toto – rozsvícení displeje po otočení zápěstí – vypíná a zároveň Watch zcela ztiší. Máte tak jistotu, že v kině nikoho, ani sebe, nevyrušíte. Při obdržení notifikace vám nicméně hodinky zavibrují a kliknutím na digitální korunku si ji můžete v případě potřeby nechat zobrazit. Režim kina aktivujete vysunutím panelu zespodu obrazovky.

Také Macy mají v macOS 10.12.4 jednu výraznou novinku. Rok po debutu v iOS přichází i na jablečné počítače noční režim, který v horších světelných podmínkách změní barvu displeje do teplejších tónů, aby redukoval škodlivé modré světlo. U nočního režimu si můžete nastavit, zda ho chcete aktivovat automaticky (a kdy) a také upravovat teplotu barev.

iWork 3.1 přináší podporu pro Touch ID a širší paletu možností

Vedle operačních systémů Apple vydal také update pro svůj balík kancelářských aplikací iWork pro iOS. Pages, Keynote i Numbers ve verzi 3.1 získávájí podporu pro Touch ID, což znamená, že si můžete libovolné dokumenty zamknout. Pokud tak učiníte, můžete je na novém MacBooku Pro pochopitelně odemknout opět pomocí Touch ID, na jiných zařízeních heslem.

Pro všechny tři aplikace je pak společná ještě jedna novinka, a to vylepšené formátování textu. Nově můžete i v Pages, Numbers či Keynote využít horní a dolní index, slitky nebo přidat pod text barevné pozadí. Pokud aplikace v dokumentu najde nepodporovaný font, můžete ho snadno nahradit.

Pages 3.1 pak přináší možnost přidat do textu záložky, které sice neuvidíte přímo v textu, ale v postranním panelu si je všechny můžete nechat zobrazit. Některé uživatele jistě potěší možnost importu a exportu dokumentů v RTF. Matematici a další pak ocení podporu LaTeX a MathML symbolů.

[appbox appstore 361309726]

Keynote 3.1 nabízí cvičný prezentační mód, díky němuž si můžete v různých režimech zobrazení a se stopkami svou prezentaci před ostrou premiérou natrénovat. Během tréninku navíc můžete k jednotlivým snímkům přidávat poznámky.

Ti, co Keynote aktivně využívají, však patrně nejvíce ocení možnost změnit formát Master snímku. Změnit lze snadno i barva snímků. Na podporované platformy jako WordPress nebo Medium půjde prezentace z Keynote vyvěsit a prohlížet je na webu.

[appbox appstore 361285480]

V Numbers 3.1 je vylepšená podpora pro sledování akcií, což znamená například přidání živého pole s akcií do tabulky, a vylepšené byla i celá zkušenost se zadáváním dat a vytvářením různých vzorců.

[appbox appstore 361304891]

Ovládat Apple TV už jde i z iPadu

Kdo má doma Apple TV a iPad, čekal patrně tuto aktualizaci podstatně dříve, ale očekávaný update pro aplikaci Apple TV Remote, která přináší plnohodnotnou podporu pro iPad, přišla až nyní. S Apple TV Remote 1.1 tak konečně můžete ovládat Apple TV nejen z iPhonu, ale také z iPadu, což jistě mnozí ocení.

apple-tv-remote-ipad

Na iPhonu i iPadu v této aplikaci nově najdete nabídku s aktuálně přehrávanými filmy či hudbou, které je stejné jako v Apple Music na iOS. V této nabídce si zároveň můžete o aktuálně přehrávaných filmech, seriálech nebo hudbě zobrazit více podrobností.

[appbox appstore 1096834193]

.