Zavřít reklamu

Mezi společnostmi Apple a Epic Games se dlouhou dobu vedl poměrně zajímavý spor. Firma Epic Games totiž přímo porušila podmínky App Storu, kdy si do své hry Fortnite přidala vlastní platební metodu. Hned poté následovalo stažení appky z obchodu, což pak odstartovalo obrovské spory. Tento zdlouhavý proces ale nyní nechme stranou. Zásadní je vědět, že se hra Fortnite doteď nevrátila a jablíčkáři tak nemají možnost si ji zahrát. Tedy alespoň ne tradičním způsobem.

Firma Epic Games se totiž spojila s gigantem Microsoft a společně vymysleli skvělý způsob, jak to celé obejít. Pod Microsoft, respektive pod Xbox, spadá služba cloudového hraní xCloud, s jejíž pomocí lze hrát oblíbené AAA hry odkudkoliv – například z počítače, Macu nebo třeba telefonu. Stačí vám k tomu pouze gamepad a stabilní internetové připojení. Pro užívání služby je ale nutné zaplatit předplatné ve výši 339 korun měsíčně. Fortnite se tak na iOS vrácí přesně tímto způsobem, respektive s pomocí Microsoftu a jeho služby. Jak už jsme ale zmínili, pro hraní v rámci xCloud potřebujete herní ovladač. A právě v tomto směru zde narážíme na obrovskou změnu. Oblíbená hra od firmy Epic Games byla totiž připravena tak, že mimo klasického controlleru ji lze hrát i skrze dotykové rozhraní aneb přesně tak jako dřív.

Fortnite ve službě Xbox Cloud Gaming (xCloud)
Fortnite ve službě Xbox Cloud Gaming (xCloud)

V této souvislosti můžeme narazit ještě na jednu zajímavost. Microsoft očividně rád podal pomocnou ruku firmě Epic Games, jelikož k hraní Fortnitu si ani nemusíte platit zmiňované předplatné ve výši 339 Kč. Hrát můžete rovnou zdarma. Jedinou podmínkou je mít Microsoft účet, který si samozřejmě můžete v okamžiku založit. Jak je ale možné, Apple nemá možnost blokovat celé herní streamovací služby? Ty totiž neběží přes samostatnou aplikaci, což je mimochodem proti pravidel App Storu, nýbrž přes web, v čemž Apple zkrátka nepochodí.

Apple ztrácí moc nad svou konkurencí

Když se tak nad tím zamyslíme, teoreticky se pro podobné kroky mohou rozhodnout i ostatní vývojáři, kteří stojí za oblíbenými mobilními hrami. Skvělým příkladem by v tomto směru mohl být titul Call of Duty: Mobile od studia Activision Blizzard. Gigant Microsoft totiž plánuje celé studio odkoupit, čímž pod sebe získá veškeré tituly, kterými může obohatit xCloud knihovnu. I bez App Storu tedy hráči budou mít příležitost si svůj oblíbený kousek zahrát, teoreticky i nadále zcela zdarma. Jestliže se navíc dokázaly domluvit společnosti jako Epic Games a Microsoft, tak je logicky možné, že by stejné dohody dosáhli i další vývojáři. V tomto ohledu je tak Apple doslova bezbranný a nemá žádné prostředky pro vymáhání jakýchsi pravidel.

Na druhou stranu to rozhodně neznamená, že nyní budou ve velkém mizet hry z App Storu. To rozhodně ne. I samotná firma Epic Games se dříve rozhodla pro celkem odvážný krok, kdy jasně počítala s veškerými následky, včetně odstranění její nejpopulárnější hry. Vše měli dopředu připravené, jelikož ihned po zmiňovaném odebrání z App Storu odstartovala rozsáhlá kampaň proti Applu, jeho monopolistickému chování a poplatcích v jablečném obchodě aplikací. Takovéto spory si žádají spoustu energie, odhodlání, a především financí. A právě proto je spíše nepravděpodobné, že by se do něčeho podobného pouštěli i ostatní. Každopádně pokud ano, tak je už víceméně jasné, že by se nejednalo o neřešitelný problém. Jednoduše by jej šlo obejít.

.