Zavřít reklamu

Apple si pro své fanoušky připravil doopravdy nabitý vstup do nového roku 2023. Hned v polovině ledna totiž představil trojici nových produktů – 14″ a 16″ MacBook Pro, Mac mini a HomePod (2. generace) – které poutají pozornost příznivců díky svému výkonu a novým funkcím. Překvapením je obzvláště chytrý reproduktor HomePod, který se společně s dřívějším HomePodem mini může zasadit o zásadní rozmach chytré domácnosti Apple HomeKit.

První HomePod na trh vstoupil již v roce 2018. Bohužel z důvodu nízkých prodejů byl Apple nucen jej zrušit, k čemuž došlo v roce 2021, kdy se oficiálně stáhl z jablečné nabídky. O jeho návratu se však delší dobu šířily nejrůznější spekulace a úniky. A právě ty se nyní potvrdily. Nový HomePod (2. generace) sice přichází v prakticky totožném provedení, ale navíc se pyšní vysoce kvalitním zvukem, výkonnějším čipsetem a poměrně užitečnými senzory, které bychom u jeho předchůdce nenašli. Řeč je o senzorech pro měření teploty a vlhkosti vzduchu. Zároveň se také ukázalo, že tímto disponuje i již zmiňovaný HomePod mini. Apple možnosti těchto čidel zpřístupní velice brzy prostřednictvím softwarové aktualizace.

Možnosti HomeKitu se brzy rozšíří

Přestože na první pohled senzory pro měření teploty a vlhkosti vzduchu nemusí vypadat nijak přelomově, je důležité vzít v potaz jejich potenciál. Výsledná data lze totiž následně použít pro tvorbu nejrůznějších automatizací a kompletně si tak zautomatizovat celou domácnost. Například jakmile klesne vlhkost vzduchu pod určitou úroveň, může dojít k okamžité aktivaci chytrého zvlhčovače, v případě teploty k přizpůsobení vytápění a podobně.

V tomto ohledu jsou možnosti prakticky neomezené a záležet už bude na každém uživateli a jeho preferencích. Jedná se tak o nesmírně důležitý krok od Applu. HomePod mini či HomePod (2. generace) totiž dokážou fungovat jako takzvaná domácí centra (s podporou pro Matter), což z nich prakticky dělá správce celé chytré domácnosti. Nově tak nebude nutné přikupovat dodatečné HomeKit senzory, jelikož jejich roli hravě zastane přímo samotný HomePod, respektive HomePod mini, nebo HomePod (2. generace). Jedná se tak o parádní zprávu především pro příznivce chytré domácnosti.

homepod mini pár
HomePodOS 16.3 odemkne funkce senzorů teploty a vlhkosti

Proč Apple čekal s aktivací senzorů

Na druhou stranu se ale také otevírá zajímavá diskuze. Jablíčkáři řeší, proč Apple s takovouto novinkou čekal až doposud. Jak už jsme uvedli výše, HomePod mini, který je mimochodem na trhu k dostání od konce roku 2020, celou dobu své existence zmiňovanými senzory disponoval. Cupertinský gigant se o nich oficiálně akorát nezmínil a doposud je drží softwarově uzamčené. To s sebou přináší zajímavou teorii o tom, zdali s jejich aktivací nečekal vyloženě do příchodu HomePodu (2. generace), u kterého je tak mohl odprezentovat jako zásadní novinku.

Obecně se totiž na diskuzních fórech objevují názory o tom, že nový HomePod (2. generace) vytouženou změnu nepřináší, ba právě naopak. Mnoho jablíčkářů se naopak přiklání spíše ke kritice, kdy upozorňují na to, že se nový model od první generace zrovna dvakrát neodlišuje, a to ani s pohledem na cenu. Na bližší informace si ale budeme muset počkat na samotné testování.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.