Zavřít reklamu

Jablečné počítače jsou momentálně na výsluní. Apple totiž v roce 2020 oznámil zcela zásadní změnu v podobě přechodu od procesorů Intel na vlastní řešení Apple Silicon, s čímž přišlo zcela zásadní vylepšení výkonu a celkové úspornosti. Macy si tak velice zásadně polepšily. Apple se v tomto směru trefil i do načasování. Svět totiž v daném okamžiku sužovala pandemie onemocnění  Covid-19, kdy lidé pracovali doma v rámci home officu a studenti fungovali na takzvané distanční výuce. Právě proto se neobešli bez kvalitních zařízení, což Apple splnil na výbornou s novými modely splnil na výbornou.

Přesto jsou ale i oblasti, v nichž Macy tápou za konkurencí, z čehož si můžeme zmínit například gaming. Herní vývojáři totiž víceméně ignorují platformu macOS, kvůli čemuž tak jablíčkáři mají znatelně omezené možnosti. Pojďme se proto zaměřit na poměrně zajímavé téma – co musí Apple u svých Maců udělat, aby přilákal pozornost PC uživatelů a gamerů. V jejich řadách se totiž nachází řada lidí, pro které jsou jablečné počítače zkrátka neatraktivní, a proto tedy ani nezvažují případný přechod.

Navázat spolupráci s herními vývojáři

Jak už jsme zmínili výše, herní vývojáři platformu macOS víceméně ignorují. Kvůli toho tak pro Macy prakticky vůbec nevychází žádné AAA hry, což znatelně omezuje možnosti samotných jablíčkářů a nutí je to se koukat po alternativách. Buďto se smíří s tím, že si zkrátka nezahrají, nebo vsadí na herní PC (Windows) či herní konzoli. To je poměrně velká škoda. S nástupem čipsetů Apple Silicon totiž zcela zásadně vzrostl výkon jablečných počítačů, které se tak dnes mohou pochlubit poměrně slušnou hardwarovou výbavou a obrovským potenciálem. Například i takový MacBook Air M1 (2020) si poradí s hraním her jako World of Warcraft, League of Legends, Counter-Strike:Global Offensive a řadou delších – a to navíc ani nejsou optimalizovány pro Apple Silicon (s výjimkou WoW), tudíž je počítač musí přeložit přes vrstvu Rosetta 2, která si tak ukousne část výkonu.

Z toho jasně vyplývá, že potenciál v jablečných počítačích je. To ostatně potvrzuje i nedávný příchod AAA titulu Resident Evil Village, který původně vycházel na konzole dnešní generace Playstation 5 a Xbox Series X|S. Herní studio Capcom ve spolupráci s Applem přineslo tuto hru plně optimalizovanou pro Macy s Apple Silicon, díky čemuž se jablíčkáři dočkali konečně prvního kousku. Právě v tomto by měl Apple jednoznačně pokračovat. Přestože pro vývojáře jako takové nemusí být macOS (zatím) natolik atraktivní, jablečná společnost může navázat spolupráci s herními studii a společnými silami přinést nejpopulárnější tituly v plné optimalizaci. Prostředky a zdroje pro takovýto krok rozhodně má.

Udělat změny v grafickém API

U gamingu ještě chvíli zůstaneme. S ohledem na videohry hraje nesmírně důležitou roli i takzvané grafické API, přičemž Apple v tomto směru (bohužel) zastává poměrně striktní postavení. Na svých strojích vývojářům poskytuje vlastní API Metal 3, přičemž multiplatformní alternativy bohužel nejsou k dispozici. Zatímco u PC (Windows) tak najdeme legendární DirectX, u Maců zmiňovaný Metal, o němž mnoho lidí ani neví. Přestože s ním jablečná společnost za poslední roky zaznamenala důležitý posun vpřed, dokonce přinesla i možnost upscalingu s označením MetalFX, tak ani přesto nejde o úplně ideální řešení.

API Metal
Grafické API Metal od Applu

Samotní jablíčkáři by proto nejraději viděli větší otevřenost v této oblasti. Jak už jsme ale zmínili, Apple zastává poměrně rázný postoj a vývojáře víceméně nutí k použití vlastního Metalu, což jim může akorát přidělávat práci navíc. Když pak navíc vezmou v potaz nízký počet potenciálních hráčů, pak se není čemu divit, že od optimalizace zcela upustí.

Otevřít hardwarový model

Pro fanoušky počítačů a hráče videoher je také zcela zásadní celková otevřenost hardwarového modelu. Díky tomu tak mají volnost a je už jen a pouze na nich, jak ke svému zařízení budou přistupovat, případně jak jej budou v průběhu času měnit. Pokud totiž máte klasický desktopový počítač, prakticky nic vám nebrání v tom, abyste si jej v okamžiku vylepšili. Jednoduše stačí otevřít počítačovou skříň a můžete se rovnou pustit do výměny komponentů bez jakéhokoliv omezení. Počítač například nezvládá novější hry kvůli slabší grafické kartě? Stačí pořídit novou a zapojit ji dovnitř. Případně je možné rovnou vyměnit celou základovou desku a nově vsadit na novější generaci procesorů s úplně jinou paticí. Možnosti jsou v tomto prakticky neomezené a plnou kontrolu tak má konkrétní uživatel.

V případě Maců je však situace diametrálně odlišná, obzvláště tedy po přechodu na Apple Silicon. Apple Silicon je totiž v podobě SoC (System on a chip), kdy jsou například (nejen) procesor i grafický procesor součástí celého čipsetu. Jakákoliv obměna je proto nereálná. To je právě něco, co se hráčům či zmiňovaným fanouškům příliš zamlouvat nemusí. U Maců zároveň nemáte úplně příležitost pro preferenci konkrétních komponentů. Pokud byste například chtěli lepší grafický procesor (GPU), zatímco si vystačíte se slabším procesorem (CPU), máte smůlu. Jedno totiž souvisí s druhým a v případě, kdy máte zájem o výkonnější GPU, vás tak Apple nutí rovnou ke koupi high-end modelu. Je však nutné zmínit, že takto je současná platforma zkrátka nastavená a je prakticky nereálné, aby se současný přístup Apple v dohledné době jakkoliv změnil.

Windows 11 na MacBook Air

Nic – karty jsou už dávno rozdány

Co musí Apple u Maců udělat, aby přilákal pozornost PC uživatelů a gamerů? Odpověď některých jablíčkářů zní poměrně jasně. Nic. Podle jejich slov už pomyslné karty byly dávno rozdány, kvůli čemuž by se měl Apple držet v již zajetém modelu, kdy se svými počítači klade hlavní důraz produktivitu uživatelů. Ne nadarmo jsou proto Macy označovány za jedny z nejlepších počítačů pro práci, kde ostatně těží z hlavních benefitů Apple Silicon v podobě vysokého výkonu a nízké spotřeby energie.

.