Zavřít reklamu

Apple v pondělí 18. října představil duo svých MacBooků Pro, které obsahují nový mini-LED displej s výřezem podobném tomu známému z iPhonů. A i když nenabízí Face ID, není jeho kamera jedinou technologií, kterou skrývá. Také proto může vypadat větší, než byste si mohli myslet, že skutečně potřebuje. 

Když se podíváte na iPhony X a novější, uvidíte, že výřez neobsahuje jen prostor pro reproduktor, ale samozřejmě také True Depth kameru a další senzory. Výřez u nových iPhonů 13 se pak podle Applu zmenšil o 20 % především z toho důvodu, že se reproduktor přesunul k hornímu rámu. Změn pořadí pak doznala nejen kamera, která je nově vlevo místo vpravo, ale i obsažené senzory, které se nacházejí vedle ní.

Oproti tomu výřez v nových MacBoocích Pro obsahuje kameru skutečně uprostřed svého výřezu, díky čemuž, když se do ní budete dívat, nebude docházet k žádnému zkreslení, protože na vás bude směřovat přímo. Pokud jde o její kvalitu, tak se jedná o 1080p kameru, kterou Apple nazývá jako FaceTime HD. Obsahuje i vyspělý obrazový signálový procesor s výpočetním videem, takže při video hovorech budete vypadat nejlépe, jak to jen půjde.

mpv-shot0225

Apple uvádí, že čtyřčlenný objektiv má menší clonu (ƒ/2,0), která propouští víc světla, a větší obrazový snímač s citlivějšími pixely. Dosahuje tak dvakrát lepšího výkonu při slabém světle. Předchozí generace kamery, která je obsažena také v 13“ MacBooku Pro s M1 čipem nabízí rozlišení 720p. Apple výřez integroval z prostého důvodu, a to kvůli zmenšení rámečků kolem displeje. Okraje jsou tak silné jen 3,5 mm, kdy jsou na bocích o 24 % tenčí a u horní strany je pak jejich úbytek dokonce 60%.

Za šířku mohou senzory 

Apple nám samozřejmě neprozradil, jaké senzory a další technologie se ve výřezu ukrývají. Nový MacBook Pro se ještě nedostal ani odborníkům do iFixit, kteří by jej rozebrali a přesně řekli, co je ve výřezu ukryto. V sociální síti Twitter se nicméně objevil příspěvek, který tajemství značně rozkrývá.

Jak je vidět na fotografii, uprostřed výřezu se nachází kamera, vedle které je vpravo LED. Ta má za úkol rozsvítit se, když je kamera aktivní a snímá obraz. Komponenta vlevo je pak TrueTone se senzorem okolního světla. První měří barvu a jas okolního světla a pomocí získaných informací automaticky upravuje vyvážení bílé displeje tak, aby odpovídalo prostředí, ve kterém zařízení používáte. Tato technologie společnosti Apple debutovala na iPadu Pro v roce 2016 a nyní je k dispozici i na iPhonech a v MacBoocích.

Světelný senzor pak upravuje jas displeje a podsvícení klávesnice na základě množství okolního světla. Všechny tyto součásti byly dříve „skryty“ za rámeček displeje, a proto jste možná ani nevěděli, že jsou kolem kamery soustředěny. Nyní nešlo jinak, než je ve výřezu přiznat. Pokud by pak Apple implementoval i Face ID, zářez by byl ještě o to širší, protože by musel být přítomen i tzv. dot projektor a infračervená kamera. Není ale vyloučeno, že se této technologie nakonec nedočkáme v některé z dalších generací. 

.