Zavřít reklamu

Když Apple v roce 2017 představil revoluční iPhone X, dokázal tak jablíčkáře dokázal překvapit skvělou technologií Face ID. V praxi se jedná o 3D skener obličeje, kterým gigant nahradil předcházející Touch ID neboli čtečku otisků prstů. Sofistikovanou technologii pro Face ID ale nejde tak úplně zmenšit do nepatrných rozměrů, a proto se ukrývá v přední TrueDepth kameře. Přesně tento způsob biometrické autentizace je pak zodpovědný za dosavadní velikost horního výřezu. Ten je tady s námi již čtyři generace a jak to tak vypadá, ještě nějakou chvíli tady bude.

Takto by měl vypadat iPhone 13 Pro s menším výřezem:

Právě horní výřez je v poslední době terčem silné kritiky. Zatímco konkurenční telefony nabízejí například přívětivější průstřel, tak v případě iPhonu je nutné počítat s touto nedokonalostí. Očekávaný iPhone 13, který by se měl světu představit již během několika málo týdnů, by v tomto směru mohl přinést lehkou změnu. Podle dosavadních úniků a dostupných informací by se Applu mělo podařit zmenšení takzvaného notche (výřezu). Má to ale jeden háček – stále se nedočkáme jeho úplného odebrání. Lavinu ohlasů každopádně nyní vzbudila scéna z komediálního seriálu Ted Lasso, který spadá pro jablečnou streamovací platformu  TV+. V té se totiž objevil iPhone kompletně bez výřezu. Co tímto chce Apple říct, případně co tato scéna může znamenat?

Snímek ze seriálu Ted Lasso s iPhonem bez výřezu
Scéna z oblíbeného seriálu Ted Lasso, kde lze vidět iPhone bez horního výřezu.

Někteří jablíčkáři se přiklánějí na stranu, že se jedná o předzvěst nadcházejícího iPhonu. Tato možnost se ale jeví spíše jako nepravděpodobná, obzvláště tedy v případě jablečné společnosti, která se snaží držet informace o chystaných produktech v maximální tajnosti. V případě seriálu Ted Lasso se iPhone bez výřezu konkrétně objevil v šesté epizodě druhé série s názvem „The Signal,“ kde sice na první pohled není jasné, zdali se jedná o iPhone, avšak máme k dispozici jednu indicii. Prostředí totiž připomíná uzamčenou obrazovku v systému iOS, což lze následně krásně vidět po přiblížení.

Snímek ze seriálu Ted Lasso s iPhonem bez výřezu po příblížení
iPhone bez výřezu po přiblížení (Ted Lasso S02E06)

U filmů a seriálů je ale běžné, že se na podobná zařízení jako telefony či tablety v postprodukci dodává další vrstva, díky které má být podstatně zřetelnější obsah vyobrazený na daném produktu. Je tedy možné, že se tvůrci pro podobný krok rozhodli z prostého důvodu, tedy vzbudit emoce v samotných fanoušcích Applu a zajistit, aby se o seriálu mluvilo – což se také skvěle podařilo. Přesto ale stále existuje šance, že se něčeho podobného jednou dočkáme. Ačkoliv sice respektovaní analytici a leakeři tvrdí, že iPhone 13 přijde s menším výřezem a rok poté dokonce s průstřelem, tak i přesto existují informace o jablečném telefonu, který funguje kompletně bez výřezu.

V roce 2019 se totiž internetem šířila spekulace, podle které měl Apple vyvinout přinejmenším jeden prototyp iPhonu bez kritizovaného notche. Navzdory tomu i tak telefon nabízel funkční Face ID díky uschování přední TrueDepth kamery do tenkého rámečku nad displejem. Od té doby se ale žádné bližší informace o podobném prototypu/produktu již neobjevily a není tedy jasné, v jaké fázi vývoje se Apple nyní nachází.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Zajímavá hříčka autorů seriálu ale snad si někdo nemyslí, že je to reálné – to by znamenalo, že na natáčení museli mít „finální“ iPhone pár měsíců před tím než reálně začla jeho výroba (pokud by jej představili za měsíc) nebo dokonce rok a pár měsíců před výrobou (pokud by jej představili až příští rok). Myslím, že oba dva případy jsou prakticky nereálné.

    A to nemyslím kvůli faktu, že Apple tak rád tají informace ale spíš logistice, kdy by dlouhé měsíce před výrobou finálního produktu musel být před kamerou „hotový“ telefon.

celý text

Čtěte více.