Zavřít reklamu

Očekávání jablíčkářů se skutečně naplnila – Apple včera představil zbrusu nový iPhone SE 3. generace. Na první pohled ale žádné změny neuvidíme. Cupertinský gigant totiž vsadil na stejný design známý, původně iPhonu 8, avšak přidal vylepšení, která se skrývají takříkajíc pod pokličkou. Dvě hlavní změny nového jablečného telefonu spočívají v nasazení výkonného čipu Apple A15 Bionic, který zároveň tepe například v iPhonu 13 Pro, a příchodu podpory 5G sítí. Při samotné prezentaci této novinky Apple nevynechal i jisté změny v oblasti fotoaparátu.

Zadní fotoaparát iPhonu SE 3 stále spoléhá na 12MP širokoúhlý senzor s clonou f/1,8 a až pětinásobným digitálním zoomem. Při pohledu na specifikace samotného fotomodulu tedy žádnou změnu oproti předchozí generaci z roku 2020 nenajdeme. Jak ale známe Apple, to nutně neznamená, že se fotoaparát neposunul o něco vpřed, ba naopak.

Fotoaparát těží ze schopností A15 Bionic

Jak už bylo zmíněno výše, Apple do nového iPhonu SE 3 nasadil aktuálně nejmodernější mobilní čipset Apple A15 Bionic, který telefonu odemyká řadu nových schopností. V oblasti focení dokáže mobil využít výpočetního výkonu samotného čipu, díky čemuž se raduje ze Smart HDR 4, fotografických stylů nebo Deep Fusion. Co ale jednotlivé technologie vlastně umí?

iPhone SE 3 2022 fotoaparat

Konkrétně Smart HDR 4 dokáže rozpoznat až čtyři lidi v záběru a následně automaticky optimalizovat kontrast, světlo i pleťové tóny pro dosažení co možná nejlepších výsledků. Co se pak týče Deep Fusion, tato vychytávka se aktivuje v situacích se středním až slabým světlem. Technologie dokáže analyzovat pixel po pixelu v řadu nejrůznějších expozicích, podle čehož vykreslí nejjemnější textury, vzory a detaily – opět v nejlepší možné podobě. V závěru určitě nesmíme vynechat i fotografické styly. S jejich pomocí lze například zesílit nebo ztlumit barvy ve scéně, což má ale menší háček. Přirozeně totiž nechceme, aby se tyto změny dotkly i focených lidí. Například tóny pleti by mohly působit silně nepřirozeně, o což se právě starají tyto styly.

Podobně jako u iPhonu SE (2020), tak i současná generace silně těží ze svého čipu. Díky tomu Apple dokáže ušetřit na použití staršího senzoru, jehož schopnosti se ale i přesto ve finále znatelně rozšíří. Celé to tak nějak zapadá do koncepce telefonu SE jako takového neboli levného iPhonu s aktuálními technologiemi.

.