Zavřít reklamu

Apple na úvodní keynote k WWDC22 ukázal, co všechno bude umět nový watchOS 9. Došlo samozřejmě i na nové ciferníky, stejně jako na vylepšení těch stávajících. A jak je u Applu zvykem, nejsou ty jen pouhým zobrazovačem dat a času. 

Proč jsou ciferníky tak důležité? Protože právě jimi začíná zkušenost uživatelů s Apple Watch. Je to to první, co vidí, a také to, co vidí nejčastěji. Proto je pro Apple zásadní, aby byly každému nápomocny v zobrazování pro ně relevantních informací v té ideální podobě. Systém watchOS 9 dostal hned čtyři nové ciferníky, přičemž ty stávající ještě vylepšil.

Lunární ciferník 

Apple se zde inspiroval kalendáři založenými na fázích Měsíce. Zobrazuje tedy vztah mezi gregoriánským a lunárním kalendářem, který se používá v různých kulturách. Také proto jsou zde různé jeho možnosti a vybrat si můžete i Čínský, Hebrejský a Muslimský. Přehledný sice příliš není, za to ale poskytne maximum relevantních informací.

Apple-WWDC22-watchOS-9-Lunar-face-220606

Playtime 

Jedná se o zábavný dynamický ciferník s různě animovanými čísly, který se bude líbit především dětem. Byl navržen ve spolupráci s chicagskou umělkyní a výtvarnicí Joi Fulton. Otočením korunky zde změníte pozadí, kdy přidáte třeba konfety a postavy, tedy spíše čísla, také reagují na to, když na ně klepnete. Nenajdete zde ale žádné komplikace.

Apple-WWDC22-watchOS-9-Playtime-face-220606

Metropolitan 

Jde o jeden z nejvíce přizpůsobitelných ciferníků, kterému můžete definovat prakticky vše a utvořit si jej tak zcela svému stylu a potřebám. Přizpůsobíte si tak jak barvu ciferníku, tak pozadí, přidáte až čtyři komplikace a čísla můžete zvětšovat nebo zmenšovat dle libosti.

Apple-WWDC22-watchOS-9-Metropolitan-face-220606

Astronomie 

Astronomický ciferník je ve skutečnosti přepracovaná verze původního ciferníku, obsahuje ale novou hvězdnou mapu a aktuální data na základě vaší polohy. Hlavním zobrazením může být nejen Země a Měsíc, ale také Sluneční soustava. Dle svých preferencí lze přizpůsobit i font textu. Přítomny mohou být dvě komplikace, otočení korunky vám umožní procházet se v čase dopředu nebo zpět, abyste mohli pozorovat fáze Měsíce nebo polohu naší planety v jiný než aktuální den a čas. 

Apple-WWDC22-watchOS-9-Astronomy-face-220606

Ostatní 

Novinka v podobě watchOS 9 přináší ale i vylepšené a modernizované komplikace na některých stávajících klasických cifernících. Např. ciferník Portrét pak zobrazuje efekt hloubky na více fotografiích, včetně těch, kde jsou domácí mazlíčci ale i krajiny. Do jiných, jako je California a Typograph, přibylo čínské písmo. Modulární mini, Modulární a Extra velký ciferník si můžete upravit i širokou škálou barev a přechodů. Funkce Soustředění nyní umožňuje uživatelům vybrat takový ciferník Apple Watch, který se automaticky zobrazí při spuštění určitého Soustředění na iPhonu.

Operační systém watchOS 9 bude vydán na podzim letošního roku a bude kompatibilní s Apple Watch Series 4 a novějšími.

 

.