Zavřít reklamu

Začátkem týdne jsme se konečně dočkali představení dlouho očekávaných MacBooků Pro. Nová generace je k dostání ve hned dvou variantách, které se od sebe odlišují úhlopříčkou displeje, respektive se jedná o 14″ a 16″ laptopy. Cupertinský gigant v případě této novinky vsadil na notnou dávku změn a rozhodně tak potěšil početnou skupinu jablíčkářů. Mimo drasticky vyššího výkonu, podstatně kvalitnějšího displeje, odstranění Touch Baru a návratu některých portů jsme se navíc dočkali ještě něčeho dalšího. Řeč je v tomto směru samozřejmě o nové FaceTime HD kameře. Ta je dle slov Applu doposud nejlepší kamerou v jablečných počítačích vůbec.

Prosby jablíčkářů byly vyslyšeny

Apple kvůli dřívější FaceTime HD kameře čelil poměrně dlouhodobě ostré kritice, a to dokonce i z řad samotných jablíčkářů. Není se ale čemu divit. Zmiňovaná dřívější kamera totiž nabízela pouze rozlišení 1280×720 pixelů, což je zkrátka na dnešní poměry žalostně málo. Rozlišení však nebyl jediným kamenem úrazu. Podprůměrně na tom pochopitelně byla i samotná kvalita. To se Apple snažil lehce vyřešit spolu s příchodem čipu M1, který měl za úkol zároveň lehce vylepšovat kvalitu. Samozřejmě tímto směrem nejde ze 720p udělat zázraky.

Je tedy zcela pochopitelné, proč si jablíčkáři na něco podobného vlastně stěžovali. Ostatně se do tohoto tábora řadíme i my, členové redakce Jablíčkáře. Změna každopádně přišla letos spolu s novými 14″ a 16″ MacBooky Pro, které vsadily na novou FaceTime HD kameru, avšak tentokrát již s rozlišením 1080p (Full HD). Kvalita obrazu by se tak měla znatelně zvýšit, čemuž napomáhá i použití většího senzoru. Tyto změny se pak ve finále dokážou postarat o dvojnásobně lepší kvalitu především v horších světelných podmínkách. Apple se v tomto směru zároveň pochlubil i světelností, která činí f/2.0. Jak tomu ale bylo u předchozí generace je nejasné – někteří uživatelé akorát odhadují, že by se mohlo jednat o zhruba f/2.4, což bohužel nikdy nebylo oficiálně potvrzeno.

Krutá daň v podobě výřezu

Stála tato změna za to, s ohledem na fakt, že spolu s lepší kamerou přišel i horní výřez v displeji? Právě notch neboli výřez je další oblastí, za kterou Apple sklízí nemalou kritiku, konkrétně tedy u svých jablečných telefonů. Není proto úplně jasné, proč po letech kritiky a výsměchu ze strany uživatelů konkurenčních telefonů přináší stejné řešení i do svých laptopů. Nové 14″ a 16″ MacBooky Pro každopádně ještě nejsou v prodeji a není tedy zcela jasné, zdali bude výřez skutečně tak velkou překážkou, či nikoliv. Na podrobnější informace si tak budeme muset ještě chvíli počkat. Programy se ale pravděpodobně budou zarovnávat až pod výřez, kvůli čemuž by tedy neměl nikterak vadit. To lze mimo jiné vidět i na tomto snímku ze samotného představení nových laptopů.

macbook air M2
Render MacBooku Air (2022) Zdroj: Jon Prosser

Zároveň se ještě nabízí otázka, zdali se lepší webkamery dočkají i zařízení jako MacBook Air či 13″ MacBook Pro. To se pravděpodobně dozvíme v první polovině příštího roku. Mezi jablíčkáři se totiž delší dobu hovoří o příchodu nové generace MacBooku Air, který by měl po vzoru 24″ iMacu vsadit na živější barevné kombinace a ukázat světu nástupce čipu M1, respektive tedy čip M2.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více