Zavřít reklamu

Po sedmi letech testování je streamovací služba Nvidia GeForce Now konečně oficiálně spuštěna a užít si ji mohou jak jablíčkáři, tak uživatelé Windowsů a mobilů s Androidem. Když se nad tím tak zamyslím, je to vlastně jediná služba, která vydržela až doteď a přežila tak první generaci svých sourozenců: Gaikai a OnLive.

V současnosti má před sebou Nvidia GeForce Now novou konkurenci v podobě služeb PlayStation Now, Microsoft Project xCloud a Google Stadia. Těmto službám se budeme věnovat později, nyní je ale čas podívat se na to, jak funguje GeForce Now a proč je tato služba perfektní pro uživatele MacOS.

Jak funguje Nvidia GeForce Now

Zásadním rozdílem mezi tím, jak funguje Nvidia GeForce Now a ostatní již spuštěné herní streamovací služby, je v tom, že ty vám nabízí přístup ke vlastní knihovně her za měsíční předplatné, podobně jako Netflix nebo HBO GO. Služba GeForce Now ovšem funguje zcela jiným způsobem – můžete hrát pouze hry, které sami vlastníte ve službách jako Steam nebo Uplay. Pro přístup k hrám si je tedy musíte nejprve zakoupit na těchto obchodech, přičemž Nvidia vás až po spuštění hry navede na obchod, ve kterém si ji můžete koupit.

Nvidia vám tedy poskytne pouze výkonný hardware, na kterém si hru můžete užít, nikoliv knihovnu her. Je tedy řešením pro ty, kteří si koupili hry, ale nemají dostatečně výkonný počítač na to, aby si je mohli zahrát. Uživatelé macOS si díky GeForce Now pak mohou užít hry, které na Mac vůbec nevyšly a jsou určené pouze pro Windows. Třeba Assassin’s Creed Odyssey nebo Metro Exodus.

I zde ale platí, že hra musí být podporovaná službou GeForce Now, abyste si ji mohli zahrát. Třeba hry od Rockstar Games (Grand Theft Auto V, Red Dead Redemption II) bohužel v GeForce Now nenajdete vůbec a to samé platí i o titulech Electronic Arts (Battlefield, Need for Speed), která připravuje vlastní službu s krycím názvem Project Atlas. Tento týden také bez odůvodnění stáhl své hry z knihovny GeForce Now i vydavatel Activision–Blizzard.

Na druhou stranu, uživatelé mohou na oficiálních fórech žádat o přidání nových her. Zda se ale hra objeví v nabídce, už závisí na vydavatelích.

Kolik stojí Nvidia GeForce Now?

Služba je dostupná ve dvou verzích: můžete ji používat buďto zcela zdarma nebo za měsíční poplatek. Ten je nyní v rámci speciální akce zlevněn na 5,49 €/měsíčně po dobu 12 měsíců.

Pokud chcete využívat GeForce Now zdarma, dostanete standardní přístup ke službě, což znamená, že si musíte „vystát“ řadu, až se uvolní vzdálený počítač, na kterém si můžete zahrát svou hru. Znamená to, že nezačnete hrát hned, ale musíte čekat i několik minut, než se ke hraní dostanete. A když se tak konečně stane, můžete hrát jednu hodinu a pak si musíte opět vystát řadu.

Pokud se chcete těmto omezením vyhnout, pak si musíte předplatit Founders členství, které stojí již výše zmíněných 5,49 € měsíčně v rámci speciální akce. Výhodou u předplaceného členství je okamžitý přístup, delší možnost hraní, podpora ray tracingu (RTX) ve vybraných hrách a první tři měsíce hrajete zdarma.

Co potřebujete pro hraní ve službě Nvidia GeForce Now?

Díky tomu, že je služba dostupná zdarma, můžete si ji vyzkoušet i vy. Nejprve bych se ale na vašem místě ujistil, zda obsahuje tituly, které si chcete zahrát, což můžete zjistit zde. Pokud tam najdete hry, které si chcete zahrát, stáhněte si instalační soubor pro Mac a službu nainstalujte. Registrujte se na oficiálním webu, můžete také použít svůj účet Google Account nebo Facebook. S tímto účtem se pak přihlaste i v aplikaci.

V ní si pak už jen vyhledávejte hry a přidávejte je do své GeForce Now knihovny stiskem tlačítka „+Knihovna“. U titulů se také zobrazí informace, že na to, abyste je mohli hrát, je musíte vlastnit v některé službě. Platí to také u free-2-play her jako Warframe nebo Destiny 2, kde se musíte přihlásit pomocí svého Steam účtu. To také zahrnuje ověření přihlášení pomocí kódu, který se vám odešle na e-mail. Assassin’s Creed Odyssey pro změnu vyžaduje přihlášení pomocí Uplay účtu a vyžaduje tedy, abyste měli hru přiřazenou na tento účet.

Za horší pak pokládám fakt, že přihlašovací údaje musíte vyplňovat, takže když jste si nechali vygenerovat hesla iCloud klíčenkou, CMD+C a CMD+V metoda kopírování zde nefunguje. U free-2-play her jako Destiny 2 mi také přišlo poměrně zvláštní, že hra po mně vyžadovala instalaci na vzdálený počítač. Na druhou stranu, k její instalaci došlo doslova ve vteřině, i když vyžadovala přes 80 GB prostoru.

Nakonec tím nejdůležitějším při hraní je znát rychlost svého internetového připojení. Na to, abyste mohli hrát hry ve 1080p při 60 snímcích za vteřinu (fps), musíte mít rychlost připojení alespoň 50 Mbps. Pokud chcete hrát hry ve 720p rozlišení při 60 fps, musíte mít alespoň 25 Mbps a nakonec, pokud chcete hrát ve 720p 30fps, musíte mít alespoň 10 Mbps.

Uživatelské dojmy ze služby GeForce Now

I tak ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že i přes rychlý internet (500 Mbps) jsem u hraní Destiny 2 zažil sekání i občasné upozornění na nižší kvalitu připojení, jenž bylo vyjádřeno ikonou na obrazovce nebo notifikacemi. Je tedy třeba počítat s tím, že i když se rozhodnete hrát bezplatně nebo za velmi nízký poplatek, nedostane se k vám okamžitě toho nejlepšího zážitku, ale hry se můžou, podobně jako na jiných počítačích, čas od času sekat. Magic Mouse pak vůbec není vhodná na hraní, zejména když jste u stříleček nuceni používat levé i pravé tlačítko myši. To na Magic Mouse jednoduše nejde.

Také bych možná vytknul fakt, že když hrajete hry v nejvyšším rozlišení (1080p) na iMacu s 5K Retinou, na vizuálu je to poznat. Na druhou stranu je zde řeč o řešení, které je bezplatné a opírá se jedině o to, jak rychlý internet máte. Zde je ale třeba brát v potaz i FUP, protože není zrovna nejlepší využít celý datový balíček na jednu hodinu hraní.

Jedna hodina hraní při 1080p 60fps a avizované spotřebě 50 megabitů za vteřinu by znamenala 21 GB přenesených dat. U hraní v 720p 60fps při 25 megabitech by to znamenalo 10,5 GB a nakonec u hraní v 720p 30fps, kde Nvidia uvádí spotřebu 10 megabitů za vteřinu, by spotřeba činila 4,5 GB přenesených dat.

Diskuze k článku

    Dobrý den,
    chtěl jsem se zeptat zda-li náhodou nevíte jak vložit zavináč @ na pc macbook air klasicky mi to nejde vůbec zadat při přihlašvání her. a jak již říkáte v článku zkopírovat se to také nedá. prosím o radu protože jinak se do her nedá přihlásit :-)

celý text

Čtěte více