Zavřít reklamu

Služba cloudového hraní GeForce NOW se dočkala nativní podpory Apple Silicon. O této novince včera informovala společnost Nvidia, která službu provozuje, a od služby si slibuje řadu benefitů. Podle všeho se jablíčkáři díky této optimalizaci dočkají daleko lepšího chodu aplikace, která se stará o spuštění her, a nižší spotřeby baterie. To se ale ostatně říká o každém softwaru, který se dočká nativní podpory. Jaká je realita a skutečně se tímto někam posuneme?

V čem pomůže nativní podpora

Jak už jsme zmínili výše, hlavní předností příchodu nativní podpory je lepší běh a větší úspornost. To se pochopitelně týká úplně každé aplikace. Je to navíc poměrně jednoduché. Nyní pro spuštění softwaru, který nebyl optimalizován pro Apple Silicon, respektive nenabízí jeho nativní podporu, potřebujeme dodatečnou vrstvu pro překlad aplikace z jedné architektury na druhou – v tomto případě z x86 (Macy s procesory od firmy Intel) na ARM (Macy s čipsety Apple Silicon). Tuto roli ve světě jablíčkářů zastává řešení s názvem Rosetta 2. V jádru věci se vůbec nejedná o banální úkol a je tedy pochopitelné, že si ukousne nemalou část z dostupných zdrojů a dotkne se tedy výkonu. Ostatně právě proto se takovéto aplikace spouštějí delší dobu a mohou být doprovázeny řadou problémů.

V praxi je to však silně individuální. Zatímco některé aplikace mohou přes Rosettu 2 běžet zcela bezchybně, aniž bychom použití vrstvy pro překlad vůbec zpozorovali, u jiných situace už tak růžová být nemusí. Skvělým příkladem je například komunikátor Discord, který před nativní podporou běžel katastrofálně a na Macích (Apple Silicon) byl značně posekaný. Jakmile se však dočkal optimalizace, fungoval už normálně. U appky GeForce NOW to naštěstí tak hrozné není a software běží víceméně v pořádku, díky čemuž není problém ani v hratelnosti. Přesto se ale na nějaké ty změny těšit můžeme.

Nvidia GeForce Now FB

GeForce NOW: Rosetta 2, nebo nativní podpora?

Nativní podpora pro aplikaci GeForce NOW by měla přijít brzy spolu s další aktualizací. O tom, jaké konkrétní změny nám přinese, už ale nějaký ten pátek víme. Hrát přes tuto službu cloudového hraní totiž můžeme hned několika způsoby a použití oficiální aplikace je jen jedním z nich. Nadále se totiž nabízí i hraní přes internetový prohlížeč Google Chrome, který na rozdíl od zmiňovaného programu nativní podporou pro Apple Silicon disponuje. Na hratelnosti moc rozdílů nenajdeme. Hry totiž poběží víceméně stejně, což naštěstí není žádný problém, protože jejich kvalita je momentálně na vysoké úrovni. Radovat se spíše můžeme z drobností okolo.

Podle toho lze říct, že se dočkáme podstatně funkčnější aplikace jako takové. To konkrétně, že například výběr her či nastavení poběží o dost lépe. Pravděpodobně se také dočkáme ještě jednoho benefitu. Když totiž hry spouštíme přes oficiální aplikaci GeForce NOW, máme možnost si následně aktivovat překrytí, které nás poté informuje například o statistikách (počet snímků za sekundu, odezva, ztráta packetů), nahraných záběrech a dalších možnostech. Právě překrytí mohlo u někoho způsobovat menší problémy a způsobovat zpomalení celého gameplaye. V tomto ohledu se tak dost možná dočkáme zlepšení. Ačkoliv přímý vliv na kvalitu her mít nebude, lze počítat s větší přívětivostí a uživatelským komfortem.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.