Zavřít reklamu

6. června začne vývojářská konference Applu, a ještě před ní má už na 11. května naplánovanou tu svou jeho rival Google. Ten totiž zkopíroval úspěšný formát Applu a praktikuje jej na své potřeby, i když v o poznání menším měřítku, protože trvá jen dva dni. I zde se ale dozvídáme poměrně důležité novinky, a to i s ohledem na společnost Apple.

Google I/O je každoroční vývojářská konference pořádaná společností Google v Mountain View v Kalifornii. Ono „I/O“ je pak zkratka pro Input/Output, stejně jako slogan „Innovation in the Open“. Společnost jej poprvé uskutečnila v roce 2008 a tím hlavním zde samozřejmě bylo představení operačního systému Android. Vůbec první WWDC se však konala v roce 1983.

 

Google Pixel Watch 

Ať už se budou chytré hodinky Googlu jmenovat jakkoli, mohou být právě tím, čeho by se mohl Apple začít skutečně obávat. S rukou na srdci se totiž dá říci, že Apple Watch mají jedinou konkurenci v podobně Galaxy Watch4 Samsungu. Jenže právě Samsung s Googlem na jeho Wear OS určeném pro nositelnosti silně spolupracoval, a když Google ukáže svou podobu čistého Wear OS, může to mít dopad na celý trh.

OS Tizen nedokázal vytěžit plný potenciál chytrých hodinek, což právě Wear OS mění. Pokud se tedy rozroste portfolio výrobců, kteří jej budou implementovat do svých řešení, může tím watchOS Applu značně klesat podíl v segmentu nositelností. Hrozbou tedy nejsou ani tak hodinky samotné, jako spíše právě jejich systém. Googlu se navíc první generace jeho produktů příliš nedaří a jistě bude doplácet i na menší distribuční síť, kdy např. v ČR není oficiální distribuce jeho produktů.

Google Wallet 

Poslední dobou se hodně zmiňuje, že Google chystá své Google Pay přejmenovat na Google Wallet. Tento název ostatně není nijak nový, protože se jednalo o předchůdce Android Pay a poté Google Pay. Společnost se tak chce vrátit na svůj začátek, i když zmiňuje, že „platby se neustále vyvíjejí a Google Pay také“, takže si tím do jisté míry protiřečí.

Určitě tedy nepůjde jen o případné přejmenování, protože to by samo o sobě nedávalo příliš smysl. Google tedy bude chtít více proniknout do finančních služeb, ať už v jakémkoli ohledu. S největší pravděpodobností ale půjde jen o boj na domácím trhu, protože ani Apple Pay Cash se zatím nestihlo nijak výrazně rozšířit za hranice USA.

Chrome OS 

Chrome OS je desktopový operační systém, do kterého Google poslední dobou sype nemalé investice. Snaží se z něho totiž vytvořit platformu umožňující všechny myslitelné případy použití, chce dokonce, abyste si jej klidně instalovali na staré MacBooky, které už úplně nestíhají. Zároveň zde má dojít k bližší spolupráci s Androidem, což samozřejmě dává maximální smysl, protože víme, jak příkladně komunikují iPhony a iPady s počítači Mac. Tady se asi Apple příliš bát nemusí, jeho prodeje počítačů totiž neustále rostou a Chromebooky jsou pořád přece jen jiné stroje.

Ostatní 

Je samozřejmě jistotou, že dojde na Android 13, o tom jsme ale psali v samostatném článku. Dočkat bychom se měli i funkce Privacy Sandbox, která má být novým pokusem o náhradu za soubory cookie poté, co společnost neuspěla s iniciativou FLoC. Jde tedy o technologii cílení reklamy zaměřující se na ochranu soukromí. Velká část konference bude jistě věnována i Google Home, tedy chytré domácnosti Googlu, která má před tou Applu značný náskok.

.