Zavřít reklamu

Existuje lepší chatovací platforma, než kterou je iMessage? Co se funkcí týče, možná ano. Co se ale týká uživatelské přívětivosti a celkové implementace do systému iOS, nikoli. Celé to má jen jednu pihu na kráse, a tou je samozřejmě komunikace s druhou stranou, která vlastní zařízení s Androidem. Google se však nyní snaží tuto konverzace o něco vylepšit. 

Pokud komunikujete skrze iMessage s druhou stranou vlastnící zařízení s platformou Android, činíte tak skrze klasické SMS. Výhoda je zde jasně v tom, že se jedná o využívání GSM sítě operátora a ne dat, takže abyste zprávu odeslali, stačí vám pokrytí signálem, a už nezáleží na datech, na čemž naopak stojí chatovací služby, jako jsou Messenger, WhatsApp, Signal, Telegram a další. A drtivé množství mobilních tarifů už samozřejmě nabízí SMS zdarma (respektive neomezeně), protože jejich využívání neustále klesá.

Nevýhoda této komunikace je ale pak v tom, že ne zcela korektně zobrazuje určité informace. Jedná se např. o reakce na zprávy, které vybíráte jejím dlouhým podržením. Místo patřičné reakce provedené na zařízení Applu totiž přijde druhé straně jen textový popis, což je poněkud zavádějící. Google to ale chce ve své aplikaci Messages změnit, a novou funkci korektního zobrazování reakcí už zavádí mezi své uživatele.

S křížkem po funuse 

Služba krátkých textových zpráv neboli Short message service je mrtvá. Osobně si nepamatuji, kdy jsem naposledy nějakou odeslal, a to ať už uživateli iPhonu s vypnutými daty, nebo na zařízení Android. S tím, o kom vím, že používá iPhone, automaticky komunikuji skrze iMessage (a on se mnou). Ten, kdo používá Android, obvykle používá také WhatsApp nebo Messenger. S takovými kontakty pak zcela logicky komunikuji skrze tyto služby (a oni se mnou).

Apple prohloupil. Mohl mít největší chatovací platformu světa, kdyby jen nechtěl tolik vydělávat na prodejích iPhonů. Kauza s Epic Games totiž ukázala, že kdysi uvažoval o tom, že iMessage přinese i na Android. Jenže to by si pak lidé kvůli nim kupovali laciné telefony s Androidem a ne drahé iPhony. Aby se tak obě platformy mezi sebou ideálně domluvili, musí paradoxně obě využít řešení třetí strany.

Google navíc vlastně nemá žádnou takto silnou platformu, jakou jsou iMessage Applu. A zmíněná novinka je sice poměrně vlídným a milým krokem, ale bohužel jistě nespasí ani jeho, ani aplikaci, ani samotné uživatele. Ti stejně budou pořád spíše používat řešení třetích stran. A nelze říci, že by to bylo špatně. Pokud pomineme otázky kolem zabezpečení, ty největší tituly jsou ostatně o něco dál a ostatní je spíše jen dohánějí – viz SharePlay. Messenger třeba umí sdílet obrazovku mobilního zařízení už delší dobu, a to klidně mezi iOS a Androidem, SharePlay je žhavá novinka iOS 15.1. 

.