Zavřít reklamu

Jablečné telefony ušly za posledních několik let opravdu dlouhou cestu. Je to jako včera, co jsme se dočkali představení dodnes legendárního iPhonu 5s, který v té době změnil svět a ukázal nám něco, co mělo být součástí až vzdálené budoucnosti. Od té doby se technologie každý rok posouvají mílovými kroky kupředu, což nám potvrzují finanční výsledky a růst akcií nejen Applu, ale prakticky všech technologických společností na světě. Těžko říct, kdy se tento růst zastaví… a zdali vůbec. Může se zdát, že například u telefonů už se nemají společnosti kam posunout, jenže tohle si říkáme každý rok a každý rok nás překvapí. Pojďme se společně v tomto článku ohlédnout za posledními pěti generacemi chytrých telefonů od Applu a řekněme si, s jakým zásadním vylepšením přišly.

iPhone koupíte zde

iphone x, xs, 11, 12 a 13

iPhone X: Face ID

V roce 2017 jsme se dočkali představení revolučního iPhonu X, a to po boku ještě „staromódního“ iPhonu 8. Představení iPhonu X způsobilo v technologickém světě velký rozruch, jelikož právě tento model určil to, jak budou vypadat jablečné telefony v následujících několika letech. Primárně jsme se dočkali výměny Touch ID za Face ID, což je biometrická autentizace, která k ověření využívá 3D sken obličeje uživatele. Díky Face ID mohlo dojít ke kompletnímu přepracování displeje, který využívá technologii OLED, a který je rozprostřený přes celou přední stranu.

Tedy vyjma ikonického horního výřezu, ve kterém se nachází hardware pro funkčnost Face ID. Onen výřez se stal zpočátku terčem velké kritiky, postupně si ale uživatelé zvykli a nakonec se z něj stal ikonický designový prvek, který jednak dodnes kopírují různé společnosti, a pomocí kterého jste schopni iPhone poznat na míle daleko. Nakonec podotknout, že Face ID je oproti Touch ID několikanásobně bezpečnější – konkrétně podle Applu selže pouze v jednom z milionu případů, zatímco Touch ID mělo chybovost jedna ku padesáti tisícům.

iPhone XS: větší model

Rok po představení iPhonu X představil kalifornský gigant iPhone XS, poslední jablečný telefon, který na konci svého označení nese ikonické písmeno S. Právě tohle písmeno již od počátku jablečných telefonů označuje vylepšenou verzi původního modelu. Oproti iPhonu X nepřinesl model XS žádné výrazné změny. Zákazníkům však bylo tak nějak líto toho, že nemají k dispozici větší model Plus, který Apple u iPhonu X vynechal.

S příchodem iPhonu XS kalifornský gigant vyslyšel prosby příznivců a po boku klasického modelu představil ještě model větší. Ten však vůbec poprvé nenesl v názvu slovo Plus, ale Max – s novou érou telefonů se jednoduše hodilo nové pojmenování. iPhone XS Max tedy v té době nabídl nezvykle velký displej s úhlopříčkou 6.5″, zatímco obyčejný model XS se pyšnil displejem o úhlopříčce 5.8″. Zároveň jsme se dočkali také jedné nové barvy, tudíž jste si XS (Max) mohli zakoupit ve stříbrné, vesmírně šedé a zlaté.

iPhone 11: levnější model

S příchodem iPhonu XS došlo k představení většího modelu s označením Max. Další nový model jablečného telefonu Apple představil i v roce 2019, kdy jsme se dočkali celkově tří nových iPhonů, a to s označením 11, 11 Pro a 11 Pro Max. V tento rok se Apple pokusil novým levnějším modelem zaujmout ještě širší spektrum uživatelů. Je pravda, že levnějšího modelu v podobě iPhonu XR jsme se dočkali i v roce 2018, v tu dobu se ale jednalo spíše o jakýsi pokus Applu, což koneckonců dokazuje i ne úplně povedené označení.

iPhony 11 pak ještě více změnily své názvy – levný model v názvu neobsahoval nic navíc a jednalo se tedy jednoduše o iPhone 11. Dražší modely pak získaly označení Pro, tudíž byl k dispozici iPhone 11 Pro a větší iPhone 11 Pro Max. A tohoto schématu pojmenování se Apple drží až doposud. „Jedenáctky“ pak přišly se čtvercovým fotomodulem, ve kterém se u modelů Pro nacházely vůbec poprvé celkově tři objektivy. Nutno zmínit, že nejlevnější iPhone 11 se stal velmi oblíbeným a Apple ho dokonce doposud nabízí oficiálně k prodeji v rámci svého Apple Storu. Po stránce designu se toho nic moc dalšího nezměnilo, pouze došlo na zadní straně k přemístění Apple loga z horní části přesně doprostřed. Původní umístění by totiž nevypadalo dobře v kombinaci s větším fotomodulem.

iPhone 12: ostré hrany

Pokud se trochu více orientujete v jablečném světě, tak zajisté víte, že má Apple u iPhonů jakýsi tříletý cyklus. To znamená, že po dobu tří let, potažmo tří generací, vypadají iPhony velice podobně a jejich design se mění spíše pouze minimálně. Další tříletý cyklus byl dokončen právě s představením iPhonů 11 v roce 2019, takže se očekávaly výraznější designové změny, které opravdu přišly. Jablečná společnost se rozhodla vrátit zpět ke kořenům a v roce 2020 představila nové iPhony 12 (Pro), které již nemají zaoblené hrany, ale pěkně ostré, podobně jako za éry iPhonu 5s.

Tuto designovou změnu si většina uživatelů zamilovala – a rozhodně se není čemu divit, vzhledem k popularitě stařičkého „pět-eska“, které se stalo pro mnohé vstupním zařízením do ekosystému Applu. Aby toho nebylo málo, tak řada iPhone 12 neobsahovala pouze tři telefony, ale rovnou čtyři. Kromě iPhonu 12, 12 Pro a 12 Pro Max totiž přišel Apple ještě s malinkým iPhonem 12 mini, po kterém volalo mnoho jedinců především z tuzemska a Evropy. Stejně jako v případě iPhonu 11 se v době psaní tohoto článku i nadále přímo na stránkách Apple Storu prodává iPhone 12 a 12 mini.

iPhone 13: skvělé fotoaparáty a displej

Aktuálně nejnovějšími jablečnými telefony jsou ty z řady iPhone 13 (Pro). I když se to na první pohled nemusí zdát, tak je nutné zmínit, že tyto stroje přišly s několika změnami a novinkami, které rozhodně stojí za to. Primárně jsme se dočkali opravdu velkého vylepšení fotosoustavy, a to především u modelů 13 Pro a Pro Max. Zmínit můžeme například možnost focení do formátu Apple ProRAW, který zachovává více informací, což následně poskytuje větší volnost pro úpravy v postprodukci. Kromě Apple ProRAW umí oba dražší modely nahrávat video do Apple ProRes, což je speciální formát, který mohou využívat profesionální filmaři. U všech modelů pak Apple představil ještě filmařský režim, s pomocí kterého je možné během natáčení (či po něm v postprodukci) přeostrovat na tváře či různé objekty.

Kromě vylepšení fotoaparátu došlo také k vylepšení displeje, který konečně, po dlouhém čekání, zvládá adaptivní obnovovací frekvenci až 120 Hz. Stará se o ni funkce ProMotion, kterou můžeme znát z iPadu Pro. Po čtyřech letech pak došlo také ke zmenšení výřezu pro Face ID, což ocenilo mnoho uživatelů. Je ale nutné zmínit, že bychom do budoucna neměli tak úplně počítat s modelem mini. U iPhonů 12 to vypadalo, že mini bude hit, nakonec se ale ukázalo, že je populární pouze u nás, zatímco v Americe, která je pro Apple hlavní, je to přesně naopak a uživatelé zde vyhledávají největší možné chytré telefony. Je tedy možné, že iPhone 13 mini bude posledním mini modelem v nabídce.

.