Zavřít reklamu

Letošní duo iPadů Pro přinesly do této prémiové řady významné změny. Kromě vylepšeného mini-LED displeje na 12,9palcovém modelu představil Apple v této řadě i svůj desktopový čip, tedy Apple M1, umožňující tabletům využít působivý výpočetní výkon s minimálním dopadem na výdrž baterie. Rozhodně na co je se těšit i příští rok. 

Ano, skutečně příští rok, protože letos už samozřejmě žádná událost nepřijde. Apple má problém nasytit trh už nyní, se stávajícím portfoliem svých produktů, natož aby takhle na konci roku, a před náročnou vánoční sezonou, přišel s něčím dalším. I když z historie víme, že první generace iPadů Pro bylo právě v listopadu představena, to se však psal rok 2018, a letos už za sebou nové iPady Pro koneckonců máme. Kdy se tedy na nové duo profesionálních iPadů společnosti těšit? S určitostí se to říci nedá, i když je pravděpodobné jaro příštího roku.

V roce 2020 došlo na představení už v březnu, letos tomu bylo v květnu. Data představení tedy nejsou tak pevná, jako je tomu např. u iPhonů, ale soudě dle posledních dvou let, jsou ve hře měsíce březen/duben/květen. A cena? Zde asi není úplně důvod domnívat se, že by měla být nějak vyšší nebo naopak nižší. Aktuální základní verze jsou v cenách 22 990 Kč za 11“ model a 30 990 za 12,9“ model, novinky je tak budou pravděpodobně kopírovat.

Design 

Apple strávil poslední rok sjednocování designového jazyka celé své mobilní produktové řady, přičemž iPad Mini 6 a iPhone 13 mají vlastně stejný hranatý vzhled jako řada iPadů Pro (exot je tak vlastně jen nově představený klasický iPad). S ohledem na to se neočekává, že Apple vzhled nějak přepracuje. I tak bychom se ale jedné novinky ohledně vzhledu přece jen dočkat mohli.

Nabíjení 

Jak zmiňuje agentura Bloomberg, iPady by měly dostat bezdrátové nabíjení. To by však dávalo smysl pouze při využití technologie MagSafe, která nabídne to 15W oproti standardnímu Qi 7,5W. A pokud přijde bezdrátové nabíjení, musí být přítomna i skleněná záda.

K tomuto tvrzení je zde ale několik otázek. Třeba jak to bude s váhou zařízení, protože sklo je přece jen těžké a musí být také tlustší než samotný hliník. Poté kde bude nabíjení umístěno. Pokud bude integrace MagSafe, může být i na kraji, pokládat iPad na malou nabíjecí podložku si ale úplně představit nedokážu, i kdyby to mělo být na střed zařízení. Přesné ustavení zde asi nebude úplně jednoduché. 

Ve stejné zprávě Bloomberg také naznačuje, že přechod na skleněná záda přinese reverzní bezdrátové nabíjení. To by majitelům umožnilo nabíjet skrze iPad své iPhony nebo spíše AirPody. Protože ale Apple Watch používají jiný druh bezdrátového nabíjení, tak ty podporovány nebudou.

Čip 

Vzhledem k přechodu společnosti Apple na čipovou sadu M1 v řadě iPadu Pro, lze s jistotou předpokládat, že bude obsažena i v té budoucí. Jenže tady na sebe Apple ušil trochu bič. Pokud bude přítomen pořád M1, zařízení vlastně nedozná nárustu výkonu. Může sice přijít M1 Pro (M1 Max by asi nedával smysl), ale není to nakonec zbytečně příliš, dávat takový výkon do tabletu? Jenže Apple nemá žádný mezikrok. Můžeme se ale klidně dočkat i nějakého odlehčeného čipu, který bude posazen mezi M1 a M1 Pro. Třeba M1 SE?

Displej 

Kdyby nic z výše řečeného nakonec pravdou nebylo, nejpravděpodobnější novinkou bude přítomnost mini-LED displeje i v menším 11“ modelu. Jak je totiž vidět na stávajícím 12,9“ iPadu Pro, jedná se o obrovský krok vpřed oproti standardním LCD displejům používaným v předchozích generacích. A protože už za sebou budeme mít jeden rok exkluzivity pro ten nejlepší model, není důvod, aby ji nedostal i ten „méně“ vybavený. Ostatně mini-LED už Apple nasadil i do MacBooků Pro. 

.