Zavřít reklamu

V dubnu tohoto roku se konečně dočkali i profesionální uživatelé iPadu. Kalifornská společnost totiž přispěchala s tabletem, ve kterém tepe extrémně výkonný čip M1. Všichni věrní fanoušci Applu moc dobře vědí, jaký poprask tento čip učinil, když jej Apple implementoval do Maců, mnozí z nás tedy doufali, že podobné nadšení budou sdílet i majitelé tabletů. To se však alespoň dle prvních dojmů tak úplně neděje. My si zkusíme vysvětlit proč a ukážeme si, kdy se nový iPad vyplatí, a v jaké chvíli to naopak nemá význam.

Výkonnostní skok není tak razantní, jak by se na první pohled mohlo zdát

Není žádným tajemstvím, že Apple ve svých tabletech a telefonech od počátku nasazoval čipy z vlastní dílny, u Maců tomu tak v žádném případě nebylo. Cupertinská společnost přecházela z procesorů od značky Intel, které jsou stavěny na dosti odlišné architektuře, i proto byl skok ve výkonu, hlučnosti strojů a výdrži tak razantní. iPady ale problémy s výdrží a výkonem nikdy netrpěly, nasazení M1 do řady Pro je spíše marketingový tah, který drtivé většině běžných uživatelů zkrátka nic moc nepřinese.

Optimalizace aplikací je tristní

Jste profesionál, máte nejnovější iPad Pro a na výkon si zatím nestěžujete? Pak vám doporučuji, abyste na koupi ještě nějaký ten měsíc počkali. Bohužel ani mnoho profesionálních aplikací totiž výkon M1 nedokáže využít, a proto si na více vrstev v Procreate či svižnější práci v Photoshopu prozatím můžeme nechat zajít chuť. Samozřejmě tím nechci nejnovější stroj nijak shazovat. Apple za nedostatky v aplikacích tak úplně nemůže a věřím tomu, že za měsíc budu mluvit jinak. Jestli ale nejste extrémně nároční a máte stále plně funkční starší generaci, s koupí nejnovějšího modelu nespěchejte.

iPad Pro M1 fb

iPadOS, aneb systém, co na M1 prostě není stavěný

Nerad to říkám, ale M1 předčil využitelnost iPadOS. Tablety od Applu totiž vždy byly perfektní pro minimalisty, kteří se rádi soustředili na jednu konkrétní činnost, a jakmile ji dokončili, plynule přešli na druhou. V současné situaci, kdy zde máme tak výkonný procesor, jej tabletový operační systém nedokáže využít. Ano, v červnu se blíží WWDC, kdy se snad dočkáme převratných novinek, které iPady mohou posunout kupředu. Nyní si ale troufám tvrdit, že kromě vyšší RAM paměti a lepšího displeje 99 % uživatelů nepozná rozdíl v tom, zda-li používá iPad Pro, nebo modely určené pro střední třídu.

S výdrží baterie jsme stále tam, kde jsme byli předtím

Osobně již nějakou dobu prakticky nezapínám počítač a celý den zvládnu obstarat pouze z iPadu. Tento stroj dokáže bez problému vydržet od rána do večera, tedy pokud jej nějak výrazně nepřetěžuji programy na zpracování multimédií. Na výdrž baterie si tedy nemohu stěžovat, a to i přesto, že používám iPad Pro z roku 2017. Jenže ona se ta výdrž za 4 roky, co bylo tabletů představeno nespočet, stále nikam nepohnula. Pakliže jste tedy studenti, vlastníte starší iPad, kterému dosluhuje baterie, a doufáte, že s příchodem „Pročka“ jsme se s výdrží baterie někam posunuli, zklamu vás. Lépe učiníte, pokud koupíte třeba základní iPad či iPad Air. Uvidíte, že i tento produkt vám bude dělat radost.

iPad 6

Komponenty jsou sice špičkové, ale prakticky je nevyužijete

Po přečtení předchozích řádků mi možná budete oponovat, že M1 není jedinou novinkou, kterou iPad Pro vyčnívá. V tom nemohu jinak než souhlasit, ale kdo, kromě těch nejnáročnějších, vychytávky ocení? Displej je sice nádherný, avšak pokud nepracujete se 4K videem, bohatě vám postačí perfektní obrazovky ve starších generacích. Přední kamera je vylepšená, za mě to ale není důvod k tomu, abyste pořizovali dražší model. Konektivita 5G sice potěší, čeští operátoři ale mezi tahouny v pokroku nepatří a i tam, kde se na 5G připojíte, je rychlost stále stejná jako u LTE – a ještě pár let tomu tak bude. Vylepšený port Thunderbolt 3 je sice fajn, ale těm, kteří nepracují s multimédiálními soubory, stejně moc nepomůže. Pokud jste profesionálové a víte, že tyto novinky využijete, je iPad Pro přesně stroj pro vás, jestliže však na iPadu sledujete Netflix a YouTube, vyřizujete e-maily, vykonáváte kancelářskou práci a občas upravíte nějakou tu fotku či video, raději se uskromněte a za ušetřené peníze si kupte nějaké příslušenství.

.