Zavřít reklamu

Mezi vývojáře v pondělí dorazily v pořadí již páté betaverze iOS 13, iPadOS a tvOS 13. Těm pak odpovídají čtvrté veřejné bety systémů, které Apple včera uvolnil pro testery z řad běžných uživatelů, jež se přihlásili do Beta Software programu. Stejně jako předchozí aktualizace i ty nové přináší několik zajímavých novinek, které stojí za zmínku. Proto si je na následujících řádcích představíme.

Ty nejzajímavější změny se kupodivu odehrály v rámci iPadOS, kde bezesporu nejzásadnější novinku představuje možnost změnit si rozložení ikon na domovské obrazovce. Nicméně i operační systém pro iPhony se dočkal několika málo nových funkcí, jež se týkají převážně uživatelského rozhraní. V mnoha přepadech jde spíše o dílčí změny, i přesto jsou ale vítané.

Novinky v iOS 13 a iPadOS beta 5:

 1. Na iPadu lze nově přizpůsobit rozložení ikon na domovské obrazovce. Nové rozložení 6×5 je označované jako „více“ a po jeho zvolení se na jednu obrazovku vejde 30 ikon. Původní rozložení 4×5 nyní nese označení „větší“ a po jeho výběru se na obrazovku vměstná 20 ikon.
 2. Po připojení myši k iPadu můžete v nastavení ještě více zmenšit velikost kurzoru.
 3. Na iPadOS lze na domovskou obrazovku připnout více widgetů (doposud bylo možné připnout maximálně 2).
 4. Do systému pro iPady přibyla možnost pro znovuotevření zavřených oken aplikací v režimu Expose (všechna okna jedné aplikace vedle sebe).
 5. Pokud máte na iPadu otevřených několik oken Safari, můžete je nyní všechny spojit do jednoho.
 6. Rozhraní pro sdílení obsahu dostalo nový design. Jednotlivé položky jsou seskupené do sekcí, přičemž je možné z nich vybrat oblíbené a umístit je navrch seznamu, a to nově i včetně zkratek.
 7. Indikátor hlasitosti je užší a nově podporuje haptickou odezvu.
 8. Regulace hlasitosti skrze tlačítka má více úrovní (pro výraznější snížení/zvýšení hlasitosti musíte tlačítko stisknut vícekrát).
 9. Dark Mode lze nyní aktivovat/deaktivovat trojitým stisknutím postranního tlačítka (volbu je nejprve nutné nastavit ve Zpřístupnění).
 10. Do Safari se vrátilo tlačítko „Otevřít na novém panelu“.
 11. Do aplikace Aktivita přibyla nová ocenění při splnění nad 1 000 cílů pohybové aktivity.
 12. V aplikaci Domácnost je k dispozici několik nových tapet.
 13. Screenshoty mají nově zaoblené rohy a kopírují tak zaoblení displeje novějších iPhonů.
 14. Při pořízení snímku obrazovky se automaticky skryje indikátor hlasitosti (pokud je aktivní).
 15. Z aplikace Zkratky dočasně zmizela sekce Automatizace.
.