Zavřít reklamu

Ve světě iPhonů se vždy mluví více o vrcholných modelech s označením Pro. Oblíbené jsou však i klasické modely, byť letos nás Apple nemile překvapil. Dočkali jsme se totiž vydání iPhonu 14 (Plus), který se však na první druhou o loňské generace prakticky vůbec neliší. Pro uvedení na pravou míru se v tomto článku podíváme na 5 hlavních rozdílů mezi „čtrnáctkou“ a „třináctkou“, aneb proč byste měli raději ušetřit a pořídit si iPhone 13 – rozdíly jsou totiž opravdu minimální.

Čip

Do minulého roku měla vždy jedna generace iPhonů totožný čip, ať už se jednalo o klasickou řadu, anebo řadu Pro. U nejnovějších „čtrnáctek“ už však došlo k odlišení, a zatímco iPhone 14 Pro (Max) disponuje nejnovějším čipem A16 Bionic, tak iPhone 14 (Plus) nabízí loňský, lehce upravený čip A15 Bionic. A v čem přesně se tento čip liší oproti tomu, který tepe v loňské generaci? Odpověď je jednoduchá – pouze v počtu jader GPU. Zatímco u iPhonu 14 (Plus) má GPU 5 jader, tak u iPhonu 13 (mini) „jen“ 4 jádra. Rozdíl je tedy nepodstatný.

iphone-14-environment-8

Výdrž baterie

Co se však nejnovějšímu iPhonu 14 (Plus) musí nechat, je o něco lepší výdrž baterie oproti iPhonu 13 (mini). Vzhledem k tomu, že letos variantu mini nahradila varianta Plus, tak si srovnáme pouze iPhone 14 a iPhone 13. Výdrž baterie při přehrávání videa je tedy 20 hodin, respektive 19 hodin, při streamování videa pak 16 hodin, respektive 15 hodin, a při přehrávání zvuku až 80 hodin, respektive až 75 hodin. Prakticky je tedy řeč o hodince navíc, osobně si však myslím, že to pořád nestojí za ten příplatek.

Fotoaparát

O něco zřetelnější rozdíly lze najít u fotoaparátů, a to jak zadního, tak předního. Hlavní fotoaparát iPhonu 14 má clonu f/1.5, zatímco u iPhonu 13 má clonu f/1.6. Mimo to nabízí iPhone 14 nový Photonic Enigine, který zajistí ještě lepší kvalitu fotek a videí. U iPhonu 14 nesmíme zapomenout zmínit možnost natáčení ve filmařském režimu ve 4K HDR při 30 FPS, zatímco starší iPhone 13 zvládá „jen“ 1080p ve 30 FPS. Kromě toho se nově iPhone 14 naučil točit v akčním režimu s vylepšenou stabilitou. Velký rozdíl je pak u předního fotoaparátu, který u iPhonu 14 nabízí vůbec poprvé automatické ostření. Odlišnost je opět ve clonovém čísle, které je u iPhonu 14 f/1.9 a u iPhonu 13 f/2.2. To, co platí pro filmařský režim u zadního fotoaparátu, platí i u toho předního.

Detekce autonehody

Nejen iPhony 14 (Pro), ale také nejnovější Apple Watch Series 8, Ultra a SE druhé generace, nově podporují funkci Detekce autonehody. Jak už název napovídá, tak při aktivaci dokáží tato zařízení detekovat autonehodu, a to díky zbrusu novým akcelerometrům a gyroskopům. Pokud k rozpoznání nehody skutečně dojde, tak dokáží nejnovější jablečná zařízení zavolat na tísňovou linku a přivolat tak pomoc. U loňského iPhonu 13 (mini) byste tuto funkci hledali marně.

Barvy

Posledním rozdílem, kterému se v tomto článku budeme věnovat, jsou barvy. iPhone 14 (Plus) je momentálně dostupný v pěti barvách, a to v modré, fialové, temně inkoustové, hvězdně bílé a červené, zatímco iPhone 13 (mini) seženete v šesti barvách, a to konkrétně v zelené, růžové, modré, temně inkoustové, hvězdně bílé a červené. To se však samozřejmě za pár měsíců změní, kdy Apple zcela jistě na jaře představí iPhony 14 (Pro) v zeleném zbarvení. Co se barevných rozdílů týče, tak červená je u iPhonu 14 o něco sytější, modrá je pak světlejší a podobá se horsky modré z loňského iPhonu 13 Pro (Max).

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.