Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Film Palmer je již na  TV+

Skrze náš pravidelný souhrn ze světa Apple jsme vás před třemi dny informovali o příchodu zajímavého drama filmu na platformu  TV+, ve kterém se o ztvárnění hlavní role postaral velice známý herec a zpěvák Justin Timberlake. Film Palmer si dnes odbyl svou premiéru na jablečné streamovací službě a na internetu se začínají objevovat první recenze. Pojďme si ale ještě připomenout, o čem tento titul vlastně je.

Celý příběh se točí kolem bývalého krále univerzitního fotbalu jménem Eddie Palmer, který se následně bohužel ocitl ve vězení. Děj se začíná odehrávat po několika letech, kdy jej konečně propustí a hlavní hrdina se tak vydává nazpět do svého rodného městečka. Ihned poté se Eddie sblíží se samotářským chlapcem Say z problémové rodiny. Vše se ale vzápětí zkomplikuje tím, že Eddieho začne dohánět jeho dávná minulost. Příběh tak zobrazuje vykoupení, přijmutí a lásku. Na filmových databázích (imdb.com a csfd.cz) film zatím sbírá průměrné až lehce nadprůměrné recenze.

Soukromí je jedním z největších problémů 21. století

Dnes v noci našeho času vystoupil generální ředitel Applu Tim Cook na virtuální konferenci Computers, Privacy, and Data Protection, kde hovořil o business modelu Facebooku, nadcházející funkci pro povolení sledování napříč aplikacemi a weby, která by co nevidět měla dorazit do iOS/iPadOS a o důležitosti soukromí. Cook označil soukromí za jeden z největších problémů současného století, a proto by si mělo zasloužit podstatně větší pozornost. Na tuto problematiku údajně můžeme nahlížet jako na klimatické změny a brát je na stejnou váhu.

Jak v Nastavení iOS zjistit, které aplikace využívají informace o vaší poloze:

Ačkoliv možná můžete namítat slovy, že přeci nemáte co skrývat, Tim Cook spíše popisuje obavy, které by mohly do pár let nastat. Technologičtí giganti by o nás mohli vědět doslova všechno, kvůli čemuž bychom tak žili naše životy pod neustálým dohledem „Velkých bratrů.“ Bezesporu tak ředitel navazuje na nový jablečný dokument, který byl sdílen včera při příležitosti Dne ochrany osobních údajů. V něm si můžete prohlédnout, co vše se tyto společnosti dozví o otci s dcerou, kteří spolu stráví den na dětském hřišti.

BlastDoor aneb způsob ochrany Zpráv v iOS 14

Operační systém iOS 14 s sebou mimo nových widgetů, knihovny aplikací, nového prostředí Siri a dalších změn přinesl ještě jednu parádní novinku, o které se už tolik bohužel nemluví. Řeč je o bezpečnostním systému s označením BlastDoor, který se stará o zabezpečení aplikace Zprávy. V minulosti se totiž objevilo několik trhlin, kvůli čemuž bylo v některých případech možné hacknout iPhone skrze obyčejnou textovou zprávu. Ačkoliv Apple nikdy nesdílel žádné informace o systému BlastDoor, jeho fungování dnes vysvětlil bezpečností specialista Samuel Groß z týmu Project Zero, spadajícího pod Google.

Project Zero: iOS 14 BlastDoor

Jednoduše bychom to mohli shrnout tak, že BlastDoor pro zajištění co možná maximální bezpečnosti používá takzvaný sandbox. Ten je již sám o sobě pro operační systém iOS celkem ikonický a zajišťuje zapnutí aplikace v uzavřeném, odděleném prostředí, díky čemuž se nedostane k datům ze samotného systému. A stejně je tomu tak i nyní u našich zpráv. Na výše přiloženém modelu můžete vidět, že každá zpráva, ve které dojde k identifikaci obsahu, který by teoreticky mohl být nebezpečný, se nejprve ověří odděleně od systému a taktéž i od aplikace Zprávy.

MacBook Pro virus hack malware

Podle slov specialisty Große se jedná o téměř nejlepší řešení pro zabezpečení zpráv, které Apple s ohledem na zajištění zpětné kompatibility mohl použít. Není tedy pochyb o tom, že Zprávy by měly být podstatně více bezpečnější. Cupertinská společnost se k implementaci této vychytávky údajně rozhodla kvůli skandálu, kdy se útočníci dokázali skrze textovou zprávu zmocnit iPhonu žurnalisty magazínu Al Jazeera. Pokud vás zajímají bližší informace o fungování BlastDoor, veškeré detailní informace týmu Project Zero naleznete zde.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Je spousta věcí, které mě na Applu štvou. Jejich rozhodování o tom, co je pro uživatele nejlepší a tak podobně. Ale tohle, to, že se starají, aby data uživatele byla v bezpečí, nebo aby alespoň věděl, co se s těmi daty tak nějak děje, to je jedna z jejich největších deviz.

celý text

Čtěte více.