Zavřít reklamu

iPhony jsou celosvětově považovány za jedny z nejlepších telefonů vůbec. Není se vlastně ani čemu divit – jedná se totiž o vlajkové lodě, které nabízejí ty nejmodernější technologie. To se ostatně projevuje na ceně prakticky všech vlajek. I přesto ale jablečný zástupce doposud postrádá malou drobnost, která je pro fanoušky konkurenčních zařízení naprostou samozřejmostí. Na mysli máme takzvaný always-on displej. S jeho pomocí lze i na zamknutém zařízení s vypnutou obrazovkou vykreslit například čas.

Always-on displej

Pojďme si ale prvně velice rychle a zjednodušeně vysvětlit, na čem always on vlastně staví. Touto funkcí disponují hlavně telefony s operačním systémem Android, které se zároveň pyšní obrazovkou s OLED panelem, jež ve srovnání s dřívější technologií LCD funguje úplně odlišně. LCD displeje se totiž spoléhají na LED podsvícení. Podle vyobrazovaného obsahu se pak podsvícení musí překrýt další vrstvou, kvůli čemuž tak nelze vyobrazit skutečnou černou – ve skutečnosti totiž působí našedle, jelikož zmiňované LED podsvícení nelze 100% překrýt. Naproti tomu OLED panely fungují úplně jinak – každý obrazový bod (reprezentující pixel) emituje světlo sám o sobě a lze jej ovládat nezávisle na ostatních. Pokud tedy potřebujeme černou, jednoduše daný bod ani nezapneme. Displej tak z části zůstává vypnutý.

Přesně na tomto principu je postavena i funkce always-on. I v případě vypnutého displeje nám zařízení dokáže předat informace o aktuálním čase a případných notifikacích, jelikož využívá jen drobnou část obrazových bodů pro zobrazení úplně základních informací. Ostatně právě proto se tak neplýtvá baterií – displej je i přesto prakticky vypnutý.

iPhone a always-on

Teď se samozřejmě nabízí otázka, proč něčím podobným vlastně nedisponuje i iPhone? Veškeré podmínky navíc splňuje již od roku 2017, kdy došlo k představení iPhonu X, který jako první přišel s OLED panelem namísto LCD (ten v aktuální nabídce najdeme jen u iPhonu SE 3 a iPhonu 11). I přesto ale doposud always-on nemáme a můžeme si jej užít nanejvýš na našich hodinkách, a to bohužel ne na všech. Apple funkci implementoval až u Apple Watch Series 5. Čistě teoreticky tak lze říct, že dnešní iPhony jsou schopné něco podobného nabídnout. Kalifornský gigant se však rozhodl jinak, kvůli čemuž máme zkrátka smůlu, tedy alespoň prozatím.

always-on iphone
Koncept Always-on displeje na iPhonu

Mezi jablíčkáři se také šíří nejrůznější spekulace o tom, že si Apple šetří představení always-on displeje do nejhorších časů, kdy pro novou generaci nebude mít dostatek zajímavých novinek. Pravděpodobně za celou situací budou stát trošku jiné problémy. Šušká se totiž o tom, že se Applu nedaří funkci implementovat tak, aniž by nedošlo k razantnímu omezení výdrže baterie, což ostatně můžeme vidět u řady telefonů s operačním systémem Android. Ne vždy se totiž podaří vše vyvážit, a právě v takových chvílích může always-on výrazně snížit i samotnou výdrž.

Je tedy možné, že se gigant z Cupertina potýká přesně s tímto druhem problémů a zatím si neví rady s řešením. Ostatně právě proto ani nelze říct, kdy se této novinky vlastně dočkáme, případně jestli bude omezena na novější iPhone, nebo se ji dočkají všechny modely s OLED displejem prostřednictvím softwarové aktualizace. Na druhou stranu se také nabízí otázka, zdali je always-on displej vůbec nutný. Osobně totiž používám Apple Watch Series 5, kde je funkce přítomna, a i přesto ji mám deaktivovanou z poměrně zásadního důvodu – abych prodloužil výdrž baterie, která je tím v mých očích dost ovlivněna. Používáte always-on na vašich hodinkách, případně uvítali byste tuto možnost i na iPhonech?

.