Zavřít reklamu

Respektovaná analytická společnost Canalys zveřejnila informace o tom, kolik iPhonů X se za poslední loňské čtvrtletí podařilo společnosti Apple prodat. Podle dnes zveřejněných dat, která si můžete v originálním znění přečíst zde, byl iPhone X nejlépe prodávaným smartphonem jak v celém tomto čtvrtletí, tak i během samotných vánočních svátků. Tento rozhodně pozitivní výsledek však není zcela bez chybičky neboť se původně očekávalo (jak od analytiků, tak od novinářů), že se iPhonů X prodá o něco více.

Nové vlajkové lodi od Applu zcela bez debat uškodil současný prodej levnějších iPhonů, které sice nedisponují novinkami jako je „bezrámečkový“ OLED displej, Face ID či ještě lepší systém duálních kamer. Mnoho potenciálních zákazníků se nakonec spokojilo s levnější volbou. Důvodů pro tento krok mohlo být více. Od značné přirážky, kterou si Apple za iPhone X účtuje, po delší čekací dobu oproti „klasickým“ modelům. I přes to všechno se společnosti Apple podařilo prodat zhruba 29 milionů telefonů v období od října do prosince 2017.

Podle analýzy byl iPhone X nejúspěšnější v zemích, kde jej nabízeli operátoři za zvýhodněných podmínek. Ať už formou zpoplatněného upgradu ze staršího modelu, nebo s využitím zvýhodněného financování na základě dlouhodobé smlouvy. Tímto způsobem se uživatelé vyhnuli přímé platbě 999 dolarů a nakupovalo se jim tak „snadněji“. Sedm milionů, z výše zmíněných devětadvaceti, putovalo dle analýzy do Číny, kde Apple v posledních měsících poněkud strádal.

Velmi dobrých prodejních výsledků se dočkaly také starší modely, kterých Apple prodává opravdu mnoho. V nabídce oficiálního webu je momentálně k dispozici iPhone SE, iPhone 6s (Plus) a iPhone 7 (Plus). Pokud k tomu přičteme tři nejnovější modely, Apple momentálně nabízí osm různých iPhonů v různých cenových hladinách. Z hlediska ceny tak může oslovit opravdu široký záběr potenciálních zájemců, stinnou stránkou je však značná produktová fragmentace (na kterou už Apple nejednou doplatil…). Detailnější informace o tom, jak se společnosti, vzhledem k prodejům iPhonů a ostatních produktů, vede, se dozvíme již prvního února, kdy se bude konat konferenční hovor s akcionáři. Během něj se budou probírat ekonomické výsledky jak za poslední uplynulý kvartál, tak za celý rok 2017.

Zdroj: Macrumors

.