Zavřít reklamu

V červenci roku 2021 Apple představil zajímavý doplněk pro iPhone s označením MagSafe Battery Pack. Prakticky se jedná o přídavnou baterii, která se prostřednictvím technologie MagSafe přicvakne k zádům telefonů a následně jej bezdrátově dobíjí, čímž výrazně prodlužuje jeho výdrž. Samotný iPhone nabíjí konkrétně 7,5W výkonem. Obecně tak lze říct, že se jedná o chytřejšího nástupce dřívějších krytů Smart Battery Case, které však bylo nutné zapojit do Lightning konektoru telefonu.

Roky tyto kryty s přídavnou baterií měly pouhou jednu funkci – navýšit výdrž baterie iPhonu. S přechod na proprietární technologii MagSafe se však odemykají i další možnosti, jak by Apple mohl v budoucnu svůj Battery Pack vylepšit. Pojďme si tedy posvítit na to, co by čistě teoreticky mohla přinést budoucnost.

Potenciální vylepšení pro MagSafe Battery Pack

Samozřejmě jako první se nabízí zvýšení výkonu nabíjení. V tomto ohledu se ale může nabízet otázka, zdali něco podobného vůbec potřebujeme. Vůbec zpočátku totiž MagSafe Battery Pack nabíjel výkonem 5 W, což se ale změnilo v dubnu roku 2022, kdy Apple v tichosti vydal novou aktualizaci firmwaru zvyšující i samotný výkon na zmiňovaných 7,5 W. Je totiž nutné vnímat zásadní rozdíl mezi rychlonabíječkou a touto přídavnou baterií. Zatímco u klasického nabíjení je na místě, abychom chtěli co možná nejkratší čas, zde to tak důležitou roli hrát úplně nemusí. MagSafe Battery Pack je totiž vesměs pořád připojen k iPhonu. Neslouží tedy pro jeho dobití, nýbrž k prodloužení výdrže – přestože jde v jádru o téměř jedno a to samé. Něco jiného je to ale v případě, kdy baterii „přicvakneme“ až ve stavu nouze. V takovém okamžiku je současný výkon katastrofální. Apple by proto mohl adaptivně měnit výkon podle toho, v jakém stavu se nachází baterie na iPhonu – ostatně stejný princip razí i při rychlonabíjení.

Co by každopádně mohlo stát za to, by bylo rozšíření kapacity. Zde je pro změnu brát ohled na rozměry doplňku. Pokud by rozšíření kapacity výrazně zvětšilo samotný Battery Pack, pak je na pováženou, zdali o něco podobného vlastně stojíme. Na druhou stranu v této oblasti produkt výrazně zaostává a nemá v sobě dostatek sil na plné dobití iPhonu. Nejlépe si vede u modelů iPhone 12/13 mini, které dokáže nabít až o 70 %. V případě Pro Max jde už ale jen o až 40 %, což je poměrně smutné. V tomto ohledu má Apple spoustu prostoru pro zlepšení a byla by obrovská škoda, kdyby se s tím nepopral.

mpv-shot0279
Technologie MagSafe, která přišla spolu s řadou iPhone 12 (Pro)

V závěru také určitě nesmíme zapomenout zmínit jednu důležitost. Jelikož Apple v tomto případě vsází na zmiňovanou technologii MagSafe, kterou má kompletně pod palcem a stojí za jejím vývojem, je dost možné, že v této oblasti přinese další, doposud neznámé inovace, které posunou vpřed jak iPhony, tak i tuto přídavnou baterii. Jakých změn bychom se však mohli dočkat je prozatím nejasné.

.