Zavřít reklamu

Vzhledem k tomu, že operační systémy iOS a iPadOS běží v tzv. režimu sandboxu, ve kterém k sobě aplikace navzájem nemají přístup, tak je velmi obtížné iPhone či iPad nějakým způsobem zavirovat. Kdybychom však řekli, že to není možné, tak bychom samozřejmě lhali, jelikož v dnešní době je možné doopravdy všechno. Pokud jste si tento článek otevřeli, tak se nejspíše v poslední době na vašem zařízení udály nějaké změny a vy nyní přemýšlíte, zdali není vaše jablečné zařízení hacknuté. Níže naleznete 5 příznaků hacknutí, nad kterými byste neměli mávnout rukou.

Zpomalení výkonu a nižší výdrž

Mezi jeden z nejvíce běžných příznaků hacknutí patří to, že se vaše zařízení velmi zpomalí a sníží se jeho výdrž na baterii. Konkrétní škodlivý kód, který se do vašeho zařízení může dostat, musí ve většině případech běžet neustále na pozadí. Aby takhle kód mohl běžet, tak je samozřejmě nutné, aby mu byl dodáván určitý výkon – a dodávání výkonu se pak samozřejmě projeví na baterii. Jestliže tedy nejste schopni na iPhonu dělat základní úkony, popřípadě pokud nevydrží to co předtím, tak se mějte na pozoru.

Vypínání aplikací či restartování zařízení

Stává se vám, že se iPhone či iPad čas od času z ničeho nic vypne či restartuje, anebo že tzv. spadne aplikace? Pokud ano, tak se může jednat o příznaky toho, že je vaše jablečné zařízení hacknuté. Samozřejmě se zařízení může v určitých případech vypnout samo od sebe – například když je nějaká aplikace špatně naprogramovaná, anebo když je okolní teplota příliš vysoká či nízká po dlouhou dobu. Prvně tedy zkuste zapřemýšlet nad tím, zdali náhodou vypnutí či restartování zařízení nebylo nějakým způsobem odůvodněné. Pokud nikoliv, může být vaše zařízení hacknuté, anebo může mít hardwarový problém.

MacBook Pro virus hack malware

Stažení zavirované aplikace

Ještě před tím, než se aplikace dostane do App Storu, tak je řádně otestována. Nestává se tak, že by se v jablečném aplikačním obchodě nacházely takové aplikace, které by mohly nějakým způsobem zavirovat váš iPhone či iPad. I mistr tesař se ale někdy utne a za existenci App Storu už se v něm objevily stovky aplikací, které byly nějakým způsobem škodlivé. Samozřejmě se o tom Apple vždy rychle dozví a provede odstranění aplikací. Pokud však uživatel tuto aplikaci stáhnul a používá ji i nadále po odstranění z App Storu, tak může být v nebezpečí. Jestliže se vám zdá, že se váš iPhone nějakým způsobem změnil poté, co jste nainstalovali určitou aplikaci, tak si zkontrolujte, zdali náhodou není škodlivá – učinit tak můžete třeba na Google.

Zvláštní zvuky při telefonování

Hackeři a útočníci „jdou“ nejčastěji po různých přístupových údajích, aby se například mohli dostat do internetového bankovnictví oběti. Čas od času se ale může objevit i takový útočník, který si dá za úkol sledovat a zaznamenávat vaše hovory. I když bychom to dělat neměli, tak v hovorech často sdělíme druhé straně nějaká citlivá data, která mohou být využita proti nám. Jestliže se vám zdá, že při hovorech slyšíte zvláštní zvuky, popřípadě že je kvalita hovoru všeobecně horší, tak to může znamenat, že vaše hovory někdo nahrává.

Takto lze na Macu pomocí Malwarebytes najít a odstranit viry:

Změny na účtě

Posledním indikátorem, který dokáže určit, že je něco špatně, jsou různé změny na vašem bankovním účtě. Jak už jsem zmínil výše, tak hackeři nejčastěji vyhledávají přístupové údaje, pomocí kterých se mohou přihlásit k vašemu internetovému bankovnictví. V případě, že je dotyčný hacker chytrý, tak v žádném případě váš účet ihned kompletně nevybílí. Namísto toho vás bude okrádat pomalu a postupně, abyste si ničeho nevšimli. Pokud se vám tedy zdá, že vaše peníze mizí nějak rychle, tak se zkuste podívat do výpisu z bankovního účtu, zdali v něm nenajdete nějaké platby, které jste neprovedli.

.