Zavřít reklamu

Každá verze operačního systému macOS si s sebou nese unikátní pojmenování, kterým Apple odkazuje na přenádherná místa nacházející se v americkém státě Kalifornie. Doposud jsme tak měli příležitost pracovat se systémem Mavericks, Yosemite, El Capitan, Sierra, High Sierra, Mojave, Catalina a s loňským Big Sur, přičemž všechny z nich odkazují na stejnojmenné lokace. Jak by se ale mohla jmenovat nadcházející verze macOS 12? Aktuálně jsou ve hře dva žhaví kandidáti.

Jablíčkáři každoročně spekulují nad tím, s jakým označením Apple v daný rok přispěchá. Nutno však podotknout, že odhadnout název není zrovna dvakrát obtížným úkolem, jelikož gigant z Cupertina za sebou nechává poměrně zásadní stopy. Každé pojmenování je totiž zaregistrováno jakožto ochranná známka. Společnost si mezi lety 2013 a 2014 nechala takto zapsat hned několik různých názvů, přičemž spoustu z nich následně použila. Konkrétně se jednalo o Yosemite, Sierra, El Capitan a Big Sur. Tyto názvy mimochodem gigant registroval najednou. Na druhou stranu od názvů jako Diablo, Condor, Tiburon, Farallon a spoustě dalších bylo upuštěno 26. dubna letošního roku.

Prohlédněte si aktuální registrace ochranných známek a macOS 11 Big Sur:

Díky tomu můžeme teoreticky říct, že nám zbývají pouze dva kandidáti, u kterých Apple nedávno obnovil ochrannou známku. Jmenovitě jde o Mammoth a Monterey. První jmenovaná varianta byla dokonce obnovena teprve 29. dubna 2021 a jedná se tedy o nejaktuálnější název, kterým společnost nyní disponuje. Dané označení by s vysokou pravděpodobností odkazovalo na rezort Mammoth Lakes, který se nachází poblíž kalifornského pohoří Sierra, nedaleko národního parku Yosemite. Pokud pro nás Apple chystá masivní aktualizace macOS s řadou nových funkcí, pak existuje vysoká šance, že ponese označení Mammoth.

Název Monterey byl obnoven už dříve, konkrétně tedy 29. prosince 2020. Apple by se pro tohle pojmenování navíc mohl rozhodnout hned z několika důvodů. Například region Big Sur částečně zasahuje i do Monterey a není žádným tajemstvím, že Apple tyto lehké odkazy miluje. Tomu nasvědčují dřívější verze Sierra a High Sierra, nebo Yosemite a El Capitan. Zmiňovaný název Monterey se navíc shodou náhod objevil již na dřívější konferenci WWDC 2015. Když tehdy Craig Federighi prezentoval multitasking iPadu, plánoval si výlet do vcelku zajímavých oblastí Kalifornie – do Monterey a Big Sur. Jestliže příští verze macOS bude jen lehkou nástavbou Big Suru, tak je pravděpodobnější, že se bude jmenovat takto.

WWDC 2015 Monterey a Big Sur Twitter
Craig Federighi při WWDC 2015 Zdroj: twitter.com
Témata: , , , , ,

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více