Zavřít reklamu

Druhá vlna pandemie COVID-19 přichází a s ní také vládní opatření, která se i přesto, že někomu mohou připadat nesmyslná, dotknou nás všech. Nejvíce ase ale dotknou právě kontaktních a družných lidí, pro které je kromě nemožnosti většího setkávání náročnější pracovat z domova. V dnešním článku se podíváme na to, jak se na práci z domu co nejlépe připravit a jak být co nejproduktivnější.

Rozdělte si práci na více úseků

Situaci, kterou vám teď popíšeme, zná asi každý z vás: začnete tedy vykonávat určitou činnost, když tu najednou vás zaujme nějaké video, poté si vzpomenete, že chcete zhlédnout epizodu seriálu, a nakonec skončíte u toho, že jste stihli celou řadu – kde skončilo to pracovní nasazení? Abyste se těmto situacím vyhnuli, tak si udělejte systém, ve kterém například 20 minut budete pracovat a 5 minut se budete věnovat něčemu jinému – třeba právě videům. Tyto intervaly je však nutné přesně dodržovat – v pracovním čase se nesoustřeďte na notifikace a ve volných chvílích se projděte, pusťte video, anebo si přečtěte zajímavý článek či pár stránek knihy. Toto dodržování je nesmírně důležité, nesnažte se všechnu práci stihnout najednou, jinak se vám znechutí. Na lepší soustředěnost pomůže aplikace Be Focused, ve které si stačí jednoduše nastavit intervaly pro práci a volnočasové aktivity. Více si můžete přečíst v naší recenzi této aplikace – viz odkaz níže.

Deaktivujte nepotřebné notifikace

Občas se vám jistě stalo, že jste se sice do práce zabrali, někdo vám však napsal zprávu a vy jste s ním ihned začali chatovat, což vás od potřebných úkonů vyrušilo. Proto se hodí vypnout všechny notifikace – na Apple produktech je nejjednodušší cesta skrze režim Nerušit. Na iPhonu či iPadu jej aktivujete buď z ovládacího centra, anebo přímo v nativním Nastavení, kde přejděte k sekci Nerušit. Na jablečných hodinkách tento režim aktivujete buď v Nastavení nebo ovládacím centru. Na Macu poté klepněte na ikonu v pravém horním rohu, a poté v bočním panelu Nerušit aktivujte.

Najděte si aktivitu, která vás k učení či zaměstnání motivuje

Někteří uživatelé nemají problém se zvládáním svých úkonů v tichu, jiní se potřebují nějak rozptýlit. Pokud jste v té druhé zmiňované skupině, zkuste si uvědomit, co vás naplňuje. Pusťte si hudbu, uvařte si kávu či čaj, nebo si po splnění zacvičte. Každý z vás bude mít činnosti odlišné, věřte však, že i takové maličkosti ke zvýšení produktivity výrazně přispějí. Na zmíněné aktivity se prostě a jednoduše musíte těšit, abyste práci odvedli samozřejmě co nejrychleji a říkali si „už, už, už, ať to mám“.

apple watch aktivita
Zdroj: Unsplash

Běžte na čerstvý vzduch

Sedět neustále zavřený doma není zdravé, a to ani po fyzické, ani po psychické stránce. Proto si v jednotlivých dnech najděte krátký časový úsek, klidně jen 30 minut, pro příjemnou procházku. Na té se pokud možno nesoustřeďte na pracovní povinnosti. Vyřizujte jen soukromé hovory nebo se raději notifikacím nevěnujte vůbec. Pokud vám chybí motivace, zkuste se například zaměřit na plnění sportovních cílů na Apple Watch, nebo si do iPhonu stáhněte aplikaci pro měření ušlých kilometrů. Mezi poměrně kvalitní patří například adidas Running App Runtastic. Podle názvu vám možná připadá, že se jedná o software výhradně pro běžce, vůbec tomu ale tak není.

Komunikujte se svými blízkými

Tento bod jsem do článku zařadil jako poslední, osobně si však myslím, že je možná nejdůležitější. I přesto, že jsou shromáždění momentálně omezena, ani vládní subjekty, ani ostatní lidé vám nemohou vyčítat, pokud se budete pravidelně scházet s jedním či dvěma známými. Samozřejmě je také nezbytné se co nejvíce věnovat nejbližší rodině. Pokud se s někým z rodiny či kamarádů nemůžete setkat osobně, alespoň si zavolejte. Mám za to, že ve chvíli, kdy se budete chovat zodpovědně a budete dodržovat opatření, tak vám nic nebrání tomu, abyste si s rodinou či kamarády udělali pěkný den v kavárně nebo restauraci.

.