Zavřít reklamu

Apple Watch byly představené v roce 2015 a i když obsahovaly, stejně jako následující generace v základní řadě, poměrně odolné hliníkové tělo, nijak odolné rozhodně nebyly. Voděodolnost přinesla až Series 2, odolnost proti prachu dokonce až aktuální Series 7. Skutečně robustních chytrých hodinek Applu se ale možná dočkáme již brzy. 

Series 0 a Series 1 

První generace Apple Watch, která byla hovorově také označována jako Series 0, poskytovala pouze odolnost proti postříkání. Jednalo se o odpovídají specifikaci voděodolnosti IPX7 podle normy IEC 60529. Dle toho tedy byly odolné proti polití a vodě, ale Apple nedoporučoval je pod vodu ponořovat. Důležité bylo, že nějaké mytí rukou jim nijak neublížilo. Druhou generací hodinek, kterou Apple představil, bylo hned duo modelů. Series 1 se však od Series 2 lišily právě ve voděodolnosti. Series 1 tak kopírovala vlastnosti první generace, takže zůstala zachována i jejich (mizerná) odolnost.

Voděodolnost a Series 2 až Series 7 

Series 2 přišly s voděodolností 50 m. Tu od té doby Apple nijak nezdokonalil, takže je poplatná pro všechny další modely (i SE). Znamená, že tyto generace jsou voděodolné do hloubky 50 metrů podle normy ISO 22810:2010. Dají se používat u hladiny, například při plavání v bazénu nebo v moři. Neměly by se ale používat při přístrojovém potápění, vodním lyžování a jiných aktivitách, při kterých se dostanou do kontaktu s rychle se pohybující vodou. Důležité je, že sprchování jim nevadí.

I tak by ale neměly přijít do kontaktu s mýdlem, šampóny, kondicionéry, kosmetickými přípravky a parfémy, protože ty by mohly mít nepříznivý vliv na těsnění a akustické membrány. Je třeba mít také na paměti, že Apple Watch jsou voděodolné, ale ne vodotěsné. Problém může být v tom, že voděodolnost není trvalý stav a časem se může snížit, nedá se překontrolovat a hodinky nejde ani nijak přetěsnit – tím padem ani na vniknutí kapaliny reklamovat.

Zajímavé je, že když spustíte plavecké cvičení, Apple Watch pomocí funkce Zamknutí ve vodě automaticky zamknou obrazovku, aby se předešlo nechtěným klepnutím. Až skončíte, stačí otočit korunkou, čímž odemkne displej a z Apple Watch se začne vypuzovat veškerá voda. Můžete přitom slyšet zvuky a na zápěstí můžete cítit vodu. Tento postup byste měli praktikovat i po jakémkoli kontaktu s vodou. Můžete tak učinit i skrze Ovládací centrum, kde klepněte na Zamknutí ve vodě a následně otočte korunkou.

Series 7 a odolnost proti prachu 

Apple Watch Series 7 jsou dosud nejodolnějšími hodinkami společnosti. Vyjma 50m voděodolnosti poskytují i odolnost proti prachu IP6X. Jednoduše to znamená, že tento stupeň krytí jej poskytuje před vniknutím jakoukoliv pomůckou a před úplným vniknutím cizích předmětů, tedy typicky prachu. Nižší stupeň IP5X přitom připouští částečné vniknutí prachu. Jakékoli tyto nižší stupně ale nemá prakticky cenu uvádět, jak tomu tedy bylo u předchozích sériích jednoduše nevíme.

Series 7 nicméně poskytují i sklíčko s vůbec největší odolností proti prasknutí. Je totiž až o 50 % tlustší než přední sklo u Apple Watch Series 6 a díky tomu je také pevnější a odolnější. Plochá spodní strana pak zvyšuje jeho pevnost proti prasknutí. I když toho tedy Series 7 zas tolik nepřinesly, zvětšení těla a zdokonalení odolnosti je vlastně to, po čem mnozí volali.

A Apple tím rozhodně nekončí. Pokud totiž už u základní řady nemá kam dojít, dost možná plánuje odolný model, který přinese nejen nové materiály ale i další možnosti, které využijí zejména sportovci. Měli bychom se dočkat už příští rok. Třeba se zapracuje už i na vodotěsnosti a Apple Watch budeme moci používat také při hloubkovém potápění. Tím by se také mohla otevřít vrátka pro další aplikace, které by mohly v tomto sportu potápěčům pomáhat. 

.