Zavřít reklamu

V červnu 2019 jsme se dočkali představení zbrusu nového Macu Pro, který se ihned pasoval do role nejvýkonnějšího Apple počítače na trhu. Tento model je určený výhradně pro profesionály, čemuž odpovídají jeho schopnosti i cena, která se v nejlepší konfigurací točí kolem 1,5 milionu korun. Nesmírně důležitou vlastností Macu Pro (2019) je jeho celková modularita. Právě díky ní se model těší vcelku solidní popularitě, jelikož uživatelům umožňuje obměňovat jednotlivé komponenty, případně s postupem času zařízení stále vylepšovat. Jenže je v tom i menší háček.

Rok poté Apple odhalil jeden z nejdůležitějších projektů týkající se rodiny produktů Mac. Řeč je samozřejmě o přechodu z procesorů Intel na vlastní řešení Apple Silicon. Od nových čipsetů gigant sliboval vyšší výkon a podstatně lepší energetickou úspornost. Tyto vlastnosti velice brzy prokázal příchodem čipu Apple M1, který byl následován profesionálními verzemi M1 Pro a M1 Max. Vrcholem celé první generace se pak stal Apple M1 Ultra, pohánějící sice malý, ale neuvěřitelně výkonný počítač Mac Studio. Čip M1 Ultra zároveň uzavřel první generaci jablečných čipsetů pro počítače Mac. Bohužel se ale už tak nějak zapomnělo na zmiňovaný Mac Pro, který je v očích fanoušků tím nejdůležitějším zařízením, u něhož musí Apple prokázat své schopnosti.

Mac Pro a přechod na Apple Silicon

Počítači Mac Pro je věnována zvýšená pozornost z poměrně prostého důvodu. Když Apple poprvé odhalil přechod na vlastní čipset Apple Silicon, zmínil nesmírně důležitou informací – celý přechod bude dokončen do dvou let. Na první pohled tento slib splněn nebyl. Stále totiž není k dostání Mac Pro s vlastním čipsetem, ale naopak se doteď prodává poslední verze, která je na trhu téměř 3 a půl roku. Tento model se od svého představení dočkal jen rozšíření možností v rámci konfigurátoru. Žádná zásadní změna ale nepřišla. I přesto ale Apple může tvrdit, že přechod víceméně stihl v termínu. Pokryl se totiž jednoduchým tvrzením. Když představil čip M1 Ultra, zmínil, že se jedná o poslední model z první generace M1. Tím zároveň jablíčkářům vyslal jasnou zprávu – Mac Pro se dočká přinejmenším druhé řady M2.

Mac Studio Studio Display
Monitor Studio Display a počítač Mac Studio v praxi

Mezi jablíčkáři se poměrně často mluví o příchodu Macu Pro s Apple Silicon. Vzhledem k výkonu a možnostem se u něj totiž prověří, zda je Apple Silicon skutečně vhodným řešením, které dokáže hravě pohánět i ty vůbec nejlepší počítače. To nám už z části demonstruje Mac Studio. Vzhledem k důležitosti očekávaného modelu Pro se není čemu divit, že se jablíčkářskou komunitou častokrát proženou nejrůznější úniky a spekulace o vývoji Macu Pro či příslušného čipsetu. Poslední úniky zmiňují poměrně zajímavé informace. Apple dle všeho testuje konfigurace s 24 a 48jádrovým CPU a 76 a 152jádrovým GPU. Tyto části budou ještě doplněny o až 256 GB jednotné paměti. Již dopředu je tedy jasné, že z hlediska výkonu zařízení rozhodně strádat nebude. Přesto jsou ale na místě určité obavy.

Koncept Macu Pro s Apple Silicon
Koncept Macu Pro s Apple Silicon ze svetapple.sk

Potenciální nedostatky

Jak už jsme zmínili hned v úvodu, Mac Pro je určen pro profesionální uživatele, kteří potřebují nekompromisní výkon. Výkon ale není jeho jediným benefitem. Zcela klíčovou roli totiž sehrává i samotná modularita neboli možnost, díky které si každý uživatel může obměnit komponenty a zařízení tak v rychlosti například vylepšit. Něco takového ale v případě počítačů s Apple Silicon kompletně odpadá. Čipsety Apple Silicon jsou SoC neboli System on a chip. Komponenty jako procesor, grafický procesor či Neural Engine se tak nacházejí na jediném kousku křemíkové desky. K nim je navíc také připájena i jednotná paměť.

Je tedy víceméně jasné, že přechodem na novou architekturu jablíčkáři ztratí modularitu. Mezi fanoušky očekávající příchod Macu Pro s čipy Apple Silicon se proto řeší, proč cupertinský gigant tohle zařízení vlastně ještě nepředstavil. Jako nejčastější důvod se odhaduje, že je jablečný gigant pomalejší v dokončení samotného čipu. To je vzhledem k profesionalitě a výkonu zařízení vcelku pochopitelné. Velký otazník také visí nad datem představení, které se dle spekulací a úniků už několikrát posunulo. Ještě nedávno si byli fanoušci jistí tím, že k odhalení dojde ještě v roce 2022. Nyní se však jeho příchod očekává nejdříve v roce 2023.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Náhrada aktuálně není jen za Mac Pro, ale také za iMac 27″ , iMac Pro.
    A překážkou není jen nemodulární koncepce ale taky že tenhle segment neřeší energetickou efektivnost, ale hrubý maximální výkon, cenu a návratnost…

celý text

Čtěte více.