Zavřít reklamu

Teprve v minulém měsíci došlo k odhalení poměrně revoluční generace MacBooku Pro, který přišel ve dvou velikostech – s 14″ a 16″ obrazovkou. Tento jablečný laptop lze slovem revoluční označit hned ze dvou důvodů. Jeho výkon se totiž díky novým profesionálním čipům Apple Silicon, konkrétně M1 Pro a M1 Max, posunul na doposud nevídanou úroveň, přičemž zároveň Apple vsadil i na podstatně kvalitnější displej s Mini LED podsvícením a až 120Hz obnovovací frekvencí. Jednoduše tak lze říct, že nás Apple mile překvapil. Pojďme se ale podívat trošku dopředu a zamyslet se, jaké novinky by mohla nabídnout příští generace.

Face ID

Potenciální novinkou číslo jedna je bezesporu technologie biometrické autentizace Face ID, kterou můžeme moc dobře znát z iPhonů. Apple s tímto výtvorem přišel poprvé v roce 2017, kdy došlo k představení tehdy převratného iPhonu X. Konkrétně se jedná o technologii, která díky 3D skenu obličeje dokáže ověřit uživatele a poměrně dobře tak nahrazuje dřívější Touch ID. Dle všeho by navíc měla být o poznání bezpečnější a díky využití Neural Enginu se zároveň i postupně učí vzhled majitele zařízení. Již delší dobu se spekuluje nad tím, že by podobná novinka mohla zavítat i do jablečných počítačů.

Ještě před pár lety byl nejžhavějším kandidátem profesionální iMac Pro. Ničeho podobného jsme se ale od Applu v žádném jeho Macu nedočkali a nad implementací Face ID tak až doposud visí otazníky. S příchodem 14″ a 16″ MacBooku Pro se však situace lehce mění. Tyto laptopy už totiž samy o sobě nabízejí horní výřez, ve kterém je v případě iPhonů technologie potřebná pro Face ID ukryta, což by teoreticky mohl Apple v budoucnosti využít. Zdali něco podobného přinese již příští generace či nikoliv je prozatím pochopitelně nejasné. Jedno však víme jistě – s touto vychytávkou by gigant u jablíčkářů bezesporu zabodoval.

Má to však i svou stinnou stránku. Jak by probíhalo potvrzování plateb v rámci Apple Pay, kdyby Macy skutečně přešly na Face ID? Aktuálně jsou totiž jablečné počítače vybaveny Touch ID a stačí tedy přiložit prst, v případě iPhonů s Face ID stačí platbu potvrdit tlačítkem a skenem obličeje. Rozhodně se tak jedná o něco, co by se muselo pořádně promyslet.

OLED displej

Jak už jsme zmínili v samotném úvodu, letošní generace MacBooku Pro znatelně posunula vpřed kvalitu displeje. Za to můžeme vděčit displeji s označením Liquid Retina XDR, který se spoléhá na takzvané Mini LED podsvícení. V takovém případě se o zmiňované podsvícení starají tisíce malinkaté diody, jež jsou sdruženy do takzvaných stmívatelných zón. Díky tomu obrazovka nabízí benefity OLED panelů v podobě podstatně vyššího kontrastu, jasu a lepšího vykreslení černé, aniž by však trpěly na jejich typické nedostatky v podobě vyšší ceny, nižší životnosti a pověstné vypalování pixelů.

Ačkoliv jsou benefity Mini LED displejů nezpochybnitelné, tak to má jeden háček. Ani tak se totiž po stránce kvality nedokážou vyrovnat zmiňovaným OLED panelům, které jsou zkrátka o něco napřed. Pokud tedy Apple chce svým profesionálním uživatelům, mezi které se řadí především videoeditoři, fotografové či designéři, udělat radost, jeho kroky by bezesporu měly směřovat k technologii OLED. Největším problémem je však vysoká cena. Nedávno se navíc objevily poměrně zajímavé informace spojeny s podobnou novinkou. Dle nich se ale prvního MacBooku s OLED displejem dočkáme nejdříve až v roce 2025.

Podpora 5G

Apple poprvé zakomponoval podporu 5G sítí do svých iPhonů 12 v roce 2020, v čemž se spoléhá na patřičné čipy od kalifornského giganta Qualcomm. Zároveň ale již delší dobu internetem kolují spekulace a úniky o tom, že zároveň pracuje na vývoji vlastních čipů, díky kterým by mohl být o něco méně závislý na své konkurencí a mít tak vše pod vlastním dohledem. Podle aktuálních informací by první iPhone s jablečným 5G modemem mohl přijít zhruba v roce 2023. Když se něčeho podobného dočká telefon s logem nakousnutého jablka, proč by nemohl i laptop?

Apple-5G-Modem-Feature-16x9

V minulosti se navíc objevily spekulace o příchodu podpory 5G sítí pro MacBook Air. V takovém případě je poměrně jasné, že něco podobného by rozhodně nebylo limitováno jen pro sérii Air, díky čemuž lze tedy vydedukovat, že se podpory dočkají i MacBooky Pro. Otázkou ale zůstává, zdali se něčeho podobného skutečně dočkáme, případně kdy. O něco nereálného se ale určitě nejedná.

Výkonnější čipy M2 Pro a M2 Max

V tomto seznamu samozřejmě nesmíme zapomenout ani na novější čipy, pravděpodobně s označením M2 Pro a M2 Max. Apple nám již nyní ukázal, že i Apple Silicon dokáže produkovat skutečně profesionální čipy doslova nabité výkonem. Přesně z tohoto důvodu drtivá většina nemá sebemenší pochyby o další generaci. Co je však lehce nejasné, je fakt, do jakých rozměrů se dokáže výkon po jednom roce posunout.

.