Zavřít reklamu

Operační systém iOS je jednou z nejdůležitějších součástí jablečných telefonů. Právě díky jednoduchému systému a příznivému uživatelskému rozhraní se iPhony těší tak rozsáhlé oblibě, za což může Apple vděčit nejen hardwaru jako takovému, ale především i softwaru. Není navíc žádným tajemstvím, že ve srovnání s konkurencí jde o poměrně uzavřený systém s řadou limitací, jaké byste například u Androidu nenašli. Tyto rozdíly ale nechme nyní stranou a pojďme si posvítit na iMessage.

iMessage je v očích mnoha jablíčkářů jednou z nejdůležitějších součástí jablečných operačních systémů. Jedná se o jablečný systém pro instantní chatování, které se pyšní například koncovým šifrováním a zajišťuje tak zabezpečenou komunikaci mezi dvěma lidmi či skupinami uživatelů. Mimo platformy od Applu se však s iMessage nesetkáte. Jedná se totiž výhradně o schopnost jablečných operačních systémů, kterou si jablečná společnost střeží jako oko v hlavě.

iMessage jako klíč k popularitě Applu

Jak už jsme zmínili výše, v očích mnoha jablíčkářů sehrává iMessage zcela klíčovou roli. Apple lze svým způsobem označit za love brand, respektive tedy za společnost, která se může pochlubit zástupem věrných fanoušků, kteří na její produkty nedají dopustit. Právě do tohoto konceptu perfektně zapadá i nativní chatovací aplikace, která je však dostupná pouze pro uživatele jablečných produktů. iMessage jako takové jsou součástí nativní aplikace Zprávy. Právě v tomto se Applu podařilo šikovné rozlišení – pokud totiž odesíláte zprávu a ta se odešle s modrou barvou, ihned víte, že jste druhé straně poslali iMessage, případně že má druhá strana také iPhone (či jiné Apple zařízení). Pokud ale bude zpráva zelená, je to opačný signál.

Vzhledem ke zmiňované oblíbenosti Applu celá tato záležitost vyústila v poměrně absurdní fenomén. Někteří jablíčkáři proto mohou cítit jistý odpor k „zeleným“ zprávám, což platí především u mladších uživatelů. Dokonce to vyústilo až do takového extrému, že se někteří mladí lidé odmítají seznamovat s lidmi, u kterých jim svítí zmiňované zelené zprávy. O tomto informoval americký deník New York Post již v roce 2019. Aplikace iMessage je proto také častokrát označována za jeden z hlavních důvodů, který drží jablíčkáře uzamknuté v rámci jablečné platformy a znemožňuje jim přechod ke konkurenci. V takovém případě by totiž pravděpodobně museli začít využívat jiný nástroj ke komunikaci, což z nějakého důvodu nepřipadá v úvahu.

Hraje iMessage tak důležitou roli?

Podobné zprávy nám však v Česku mohou přijít lehce přitažené za hlavu. Právě tím se totiž dostáváme k té nejdůležitější otázce vůbec. Skutečně hraje iMessage natolik důležitou roli? Když zohledníme zmiňované extrémy, pak je více než jasné, že je nativní komunikátor od Applu pro firmu jako takovou zcela klíčový. Na druhou stranu se na to však musíme podívat z hned několika úhlů pohledů. Největší popularitě se řešení těší v domovině jablečné společnosti, Spojených státech amerických, kde je proto logické, že uživatelé využívají nativní službu, kterou svým způsobem mohou důvěřovat. Když ale nakoukneme za hranice USA, situace se diametrálně změní.

imessage_rozsireni_aplikace_appstore_fb

V globálním měřítku je iMessage pouze jehlou v kupce sena, která z hlediska počtu uživatelů znatelně zaostává za svou konkurencí. To je také dáno slabším tržním podílem operačního systému iOS. Podle dat z portálu statcounter.com se konkurenční Android pyšní 72,27% podílem, zatímco podíl iOS činí „pouze“ 27,1 %. To se pak logicky podepisuje i na globálním využití iMessage. Jablečný komunikátor proto primárně využívají zejména uživatelé ve Spojených státech, případně fanoušci v ostatních zemích, kdy se však jedná o poměrně malé procento uživatelů.

Silně také záleží na konkrétní oblasti. Například v Evropě převládá popularita aplikací WhatsApp či Facebook Messenger, což například můžeme zpozorovat i v našem okolí. Pravděpodobně jen málokdo sáhne po nativním řešení od Applu. Za hranicemi už to však může celé vypadat úplně jinak. Například pro Japonsko je typická aplikace LINE, o které mnoho zdejších lidí nemusí mít ani ponětí.

Proč je proto iMessage připisován takový vliv, i když v globálním měřítku nehraje tak důležitou roli? Jak už jsme zmínili výše, na nativní řešení se nejčastěji spoléhají jablíčkáři ve Spojených státech. Jelikož se jedná o domovskou zemi Applu, lze počítat s tím, že právě zde má jablečná společnost zcela největší vliv.

.