Zavřít reklamu

V posledních letech se mezi jablíčkáři a ostatními rozvířila poměrně zvláštní debata, která se týká barevného rozlišení zpráv. Zatímco iMessage se vyznačují modrou, všechny ostatní SMS jsou zelené. Jedná se o poměrně jednoduchý rozdíl. Pokud vezmete iPhone, otevřete nativní aplikaci Zprávy a zkusíte poslat zprávu člověku s iPhonem, zpráva se automaticky pošle jakožto iMessage. Tím se zároveň zpřístupní řada užitečných funkcí – jablíčkář tak získá indikátor psaní, oznámení o přečtení, možnosti rychlých reakcí, odesílání s efekty a podobně.

Z toho všeho jsou ale například uživatelé Androidu kompletně vynecháni. Pokud se tedy chtějí spojit skrze zprávy s jablíčkáři, nezbývá jim nic jiného, než se spolehnout na dnes již poměrně zastaralý standard SMS. Ten byl mimo jiné poprvé použit koncem roku 1992 a letos v prosinci tak oslaví 30. narozeniny. Na první pohled je to vcelku jednoduché. Aby uživatel ihned poznal, zda odeslal iMessage či SMS, jsou zprávy barevně odlišené. Zatímco jedna varianta je modrá, druhá zase zelená. Ve skutečnosti tak ale Apple uplatnil poměrně zajímavou psychologickou strategii, kterou nepřímo uživatele drží uzamčené uvnitř svého ekosystému.

Jablíčkáři odsuzují „zelené bubliny“

Během posledních let se otevřela již zmiňovaná zajímavá debata. Jablíčkáři totiž začali odsuzovat takzvané „zelené bubliny“ neboli zelené zprávy, které poukazují, že jejich příjemce jednoduše nemá iPhone. Celá situace může být pro evropského jablíčkáře poměrně podivuhodná. Zatímco někteří mohou barevné odlišení vnímat pozitivně – telefon tak informuje o použité službě (iMessage x SMS) – a nedělat z něj žádnou zásadní vědu, pro některé může být naopak pomalu až klíčové. Tento jev se objevuje především v domovině Applu, respektive ve Spojených státech amerických, kde je iPhone číslem jedna na trhu.

Podle dat ze statistického portálu Statista.com pokrýval v druhém kvartálu roku 2022 Apple 48 % trhu chytrých telefonů. Mezi mladými ve věku 18-24 let přitom jasně dominuje iPhone, který v takovém případě zaujímá zhruba 74% podíl. Apple ve svém ekosystému zároveň „vytvořil filozofii“ používání pouze nativních nástrojů a služeb. Pokud tedy v USA někdo mladý používá konkurenční Android, může se cítit vynechaně, jelikož tak nemá přístup ke zmiňovaným funkcím iMessage a navíc je od všech ostatních odlišen jinou barvou. Na první pohled není na zelené vůbec nic špatného. Finta je ale v tom, jakou zelenou Apple používá. Je totiž jasné, že cupertinský gigant schválně vsadil na nepříliš vlídný odstín se slabým kontrastem, což jednoduše nevypadá tak dobře v porovnání s bohatou modrou.

Psychologie barev

Každá barva vyjadřuje různé emoce. Jedná se o dobře známý fakt, který firmy používají dnes a denně, a to především v oblasti positioningu či reklamy. Není se proto čemu divit, že Apple u své vlastní metody sáhl po modré. Celé to vysvětluje Dr. Brent Coker, specialista na digitální a virální marketing, podle nějž je modrá asociována například s klidem, mírem, upřímností a komunikací. Co je v tomto směru však nejzásadnější modrá nemá žádné negativní asociace. Naopak zelená už takové štěstí nemá. Přestože je častokrát používána k symbolizaci zdraví a bohatství, zároveň slouží pro vykreslení závisti či sobectví. Už v tom lze vnímat první problém.

Rozdíl mezi iMessage a SMS
Rozdíl mezi iMessage a SMS

Zelená jako méněcenná

Celá tato situace se dostala až do nepředstavitelného bodu. Portál New York Post totiž přišel s poměrně zajímavým zjištěním – pro některé mladé je nepředstavitelné flirtovat či hledat partnera v řadách „zelených bublinek“. Na počátku nevinné barevné odlišení tak přešlo v rozdělování společnosti na jablíčkáře a „ty ostatní“. Když k tomu ještě přidáme zmiňovaný slabý kontrast zelené a celkovou psychologii barev, někteří uživatelé iPhonů se tak mohou cítit nadřazeně a uživateli konkurenčních značek až opovrhovat.

To vše ale náramně hraje do karet Applu. Cupertinský gigant tím vytvořil další překážku, která drží jablíčkáře uvnitř platformy a nedovoluje jim odejít. Na tom je víceméně postavena uzavřenost celého jablečného ekosystému a týká se především hardwaru. Pokud máte například Apple Watch a napadne vás přejít z iPhonu na Android, tak se s hodinkami můžete rovnou rozloučit. Podobně je tomu i se sluchátky Apple AirPods. Ačkoliv ty s Androidem alespoň fungují, tak ani přesto nenabízí takový požitek jako v kombinaci s jablečnými produkty. Do toho všeho pak také skvěle zapadají zprávy iMessage, respektive jejich barevné rozlišení, které má (hlavně) pro mladé jablíčkáře v USA docela velkou prioritu.

.