Zavřít reklamu

Minulý měsíc proletěla internetem zpráva ohledně odchodu Jony Ivea z Applu. Po týdnech spekulací se však ukazuje, že se našla dostatečná náhrada. Nad designovým týmem bude bdít druhý nejdůležitější muž ve společnosti.

A tím mužem je Jeff Williams. Ostatně se o něm dlouhodobě mluví jako o možném nástupci Tima Cooka. Avšak to se patrně ještě dlouho nestane, neboť Jeff (56) je o tři roky mladší než Tim (59). Už teď má ale na povel značnou část operativy ve firmě.

Známý redaktor Mark Gurman serveru Bloomberg přinesl hned několik postřehů. Tentokrát sice neodhaluje produkty Applu, což umí s neskutečnou přesností, ale přináší informace o osobě Jeffa Williamse.

Tim Cook a Jeff Williams

Jeff a vztah k produktům

Jeden z bývalých ředitelů firmy uvedl, že Williams je nejbližší osoba Tima Cooka. Často s ním konzultuje různé kroky a má dohled nad svěřenými oblastmi, kam nově spadá i design produktů. V mnohém je Cookovi podobný. Lidem, kterým se zamlouvá současný CEO Applu, se bude zamlouvat i Jeff jako jeho možná nástupce.

Na rozdíl od Cooka se však také zajímá o samotný vývoj produktů. Pravidelně navštěvuje týdenní schůzky, kde se řeší pokrok na vývoji a určuje další směr. Williams v minulosti dohlížel na vývoj Apple Watch a nyní převzal zodpovědnost i za vývoj zbylých produktů.

Záleží, jaký vztah si Williams ke své nové pozici vybuduje. Vše je dle zaměstnanců zatím na dobré cestě. Porady NPR (New Product Review, Hodnocení nových produktů) už se stihly familiárně přejmenovat na „Jeff Review“. Samotný Jeff si cestu k jednotlivým zařízením hledá déle. Například bezdrátová sluchátka AirPods, která se stala hitem, mu k srdci dlouho nepřirostla a byl častokrát viděn s klasickými drátovými EarPods.

Naděje skrytá uvnitř firmy

Odpověď na otázku, jestli Apple zůstane stále inovativní firmou, bohužel nezná ani Mark Gurman. Někteří kritici už poukazují na sestupnou tendenci, která se projevuje několik posledních let. Williams je přitom založený hodně podobně jako Cook.

Naděje se přitom může nacházet uvnitř firmy. Není totiž nutné, aby CEO byl zároveň i velkým vizionářem. Stačí, když se bude inovátor nacházet přímo v samotné společnosti a bude mu nasloucháno. Dle Michaela Gartenberga, bývalého zaměstnance marketingu, tak působilo současné duo Cook & Ive. Tim společnost řídil a prosazoval vizi Jony Ivea.

Pokud se tedy najde nový vizonář jako byl Ive, může na pozici CEO směle usednout Jeff Williams. Společně s ním pak utvoří podobnou dvojici a firma bude pokračovat v dědictví Jobse. Jestliže ale při hledání nového vizionáře selže, mohou se obavy kritiků reálně naplnit.

Zdroj: MacRumors

.