iWant

Jimmy Iovine: Postavit byznys jen na streamování hudby není dobrý nápad

iWant

Velice zajímavý rozhovor se objevil na americkém webu Billboard. Zúčastnil se jej Jimmy Iovine a hovořilo se především o trhu zabývajícím se streamováním hudby. Iovine v něm několikrát zopakoval, že postavit svůj byznys čistě na streamování hudebního obsahu není příliš dobrá nápad, ba naopak, že jsou tyto společnosti předurčeny k postupnému zániku, neboť se jedná o neudržitelný způsob podnikání. V rozhovoru se Iovine několikrát opřel do konkurenční služby Spotify, která má v současné době zhruba dvojnásobek platících předplatitelů, než Apple Music.

Streamovací služby se nachází v poměrně nezáviděníhodné situaci, neboť v rámci tohoto odvětví nejsou téměř žádní marže a celkový byznys tak pomalu ale jistě upadá. Tyto služby díky tomu v podstatě nevydělávají žádné peníze. Amazon nabízí svou službu Prime, Apple prodává iPhony, iPady a mnoho dalšího ale Spotify, ti nabízí jen streamování hudby a mají tak poměrně krátký čas na to, aby přišli na další způsob monetizace jejich služby, jinak končí. 

Pokud se zítra ráno Jeff Bezos rozhodne, že začne své služby pro předplatitele spoplatňovat 7,99 dolary, Amazon to nepoloží. Stejně jako to nepoloží Apple nebo Google, protože mají stále jiné zdroje svých příjmů. Spotify však nic jiného nemá a vzhledem k už tak směšným maržím by je podobný skok zničil. Musí tedy najít nějakou novou cestu, která jim umožní vydělávat více peněz, čímž budou moci přežít. 

Spotify je dle Iovina neudržitelnou službou už jen proto, že nenabízí nic navíc. Hudební knihovny jsou téměř totožné napříč několika službami a potenciální zákazník tak nemá nějakou konkrétní motivaci k tomu, využívat primárně právě Spotify. Například Netflix si své zákazníky vždycky najde, zejména kvůli jejich populárním originálním seriálům a filmům. Na Spotify se však nachází v podstatě to samé, co nabízí konkurence. Společnost tak musí přijít s něčím, co zákazníky donutí si předplatit právě jejich platformu. Jinak nemají šanci dlouhodobě uspět.

Zdroj: 9to5mac