Zavřít reklamu

Aplikace Apple Knihy nebo také Apple Books, a před iOS 12 a macOS Mojave iBooks, vám umožní ponořit se do nejlepších knih a audioknih přímo na vašem iPhonu, iPadu, iPodu touch nebo dokonce Apple Watch a Macu samozřejmě. Jenže společnost se aplikaci nijak nevěnuje, neaktualizuje ji ani více nepromuje. Přitom se jedná o titul se skutečně velkým potenciálem. 

Důvod je poměrně prostý. I když si mnozí mysleli, že je s létem celosvětová pandemie za námi, opak je bohužel pravdou a zase se všichni zavíráme doma. Video streamující služby ale nestíhají chrlit nový obsah, a tak není od věci sáhnout po knize. Aplikací nabízejících možnost digitální četby je poměrně hodně, jenže Apple Knihy mají jasnou výhodu v tom, že jsou od Applu, a že nabízejí jak klasické knihy, tak audioknihy. A jako bonus přihazují veškerá vaše PDF.

Aplikace jako taková přitom není nijak hloupá, protože poskytuje množství funkcí. Umožňuje upravit velikost písma, barvy pozadí stránky, jasu, zapisovat si poznámky nebo vytvářet záložky, či klidně zvýrazňovat text a ten následně sdílet, pokud chcete, můžete měnit i vzhled knihy. A pak je zde ještě zajímavost v podobě stanovení si čtenářských cílů a zobrazování vašich čtenářských sérií a rekordů. 

Apple Knihy stáhnete z App Store zde

Chystané novinky 

Když se podíváte na webové stránky oficiální podpory Applu, najdete zde pomoc při řešení obtíží a hledání odpovědí na vaše případné otázky nejen ohledně hardwaru, ale také služeb společnosti. Jenže je zde jen Music a TV. O knihách ani slovo, i když i pro ně společnost nabízí samostatnou stránku, jen ji patřičně neukazuje.

Books

Nabízí se tedy dvě vysvětlení – buď Apple už této platformě nevěří a nechává ji pomalu zemřít, nebo chystá její velkou změnu a nechce zbytečně upozorňovat na případnou omezenost předchozí verze. Protože jsme se letos dočkali velkých změn na poli konzumace podcastového obsahu, třeba si společnost pro příští rok chystá revoluci ve čtení knih.

Dávalo by to smysl zejména v podpoře dalších služeb společnosti. Ve své Apple TV totiž čerpá i ze světové literatury, jako např. v sérii Nadace. A bylo by přece naprosto ideální spojit Apple TV+ s Apple Knihami v tom, že jeden titul přesměruje uživatele z knihy na seriál a opačně. Bez hledání a zbytečného se pídění po detailech bychom měli vše na dosah na první dobrou. A to je přece to, co od celého Apple ekosystému chceme. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    V začátcích jsem eKnihy v applestoru kupoval, ale nekompatilibita se světem eKnih, tj. nemožnost použít čtečku a appku Calibre i způsob s jakým Books oproti iTunes zacházely, mě od nákupu knih u Applu definitivně odradilo a váš článek mě vlastně ujistil, že zdaleka nejsem sám. Čtení knih na iPhonech i iPadech je náhražka nehodící se k trvalému a delšímu čtení. Jen ty barevné obrázky mě na čtečkách trochu chybí. Řešením by mohla být čtečka od Applu s možností spolupráce s Calibre či něčím podobným.

celý text

Čtěte více.