Zavřít reklamu

O technologiích se obecně říká, že jdou raketovým tempem kupředu. Tohle tvrzení je víceméně pravdivé a skvěle jej demonstrují současné čipy, které znamenitě navyšují výkon a celkové možnosti daných zařízení. Podobný postup můžeme vidět prakticky v každém odvětví – ať už se jedná o displeje, fotoaparáty a další komponenty. Bohužel to samé už nemůžeme říct o ovládání. Zatímco kdysi se v tomto odvětví snažili výrobci experimentovat a za každou cenu inovovat, dnes už to tak úplně nevypadá. Ba naopak.

O to zajímavější je, že se tento „problém“ týká nejednoho výrobce. Obecně totiž mnoho z nich ustupuje od dřívějších inovací a vsází raději na zažitou klasiku, která sice nemusí být tak dobrá či komfortní, ale naopak funguje, respektive může být i levnější z hlediska nákladů. Pojďme se tedy podívat na to, co z telefonů postupně vymizelo.

Inovativní ovládání upadá v zapomnění

S podobným krokem zpět jsme se potýkali i my, jablíčkáři, u telefonů iPhone. V tomto směru máme na mysli kdysi oblíbenou technologii 3D Touch, která dokáže reagovat na přítlak uživatele a rozšířit jeho možnosti při ovládání zařízení. Technologie se na svět vůbec poprvé podívala v roce 2015, když ji cupertinský gigant zakomponoval do tehdejší novinky – iPhonu 6S. 3D Touch lze považovat za poměrně šikovnou vychytávku, díky které lze velice rychle otevřít kontextovou nabídku u notifikací i jednotlivých aplikací. Stačí akorát na danou ikonu více přitlačit a voìla, máte hotovo. Bohužel její cesta poměrně brzy skončila.

O odstranění 3D Touch se v jablečných kuloárech začalo mluvit již v roce 2019. Dokonce rok předtím k tomu částečně došlo. Tehdy totiž Apple přišel s trojicí telefonů – iPhone XS, iPhone XS Max a iPhone XR – přičemž poslední zmiňovaný namísto zmiňovaného technologie nabízel takzvaný Haptic Touch. Ten funguje poměrně podobně, ale namísto přítlaku spoléhá na delší stisknutí. Když pak rok poté přišel iPhone 11 (Pro), 3D Touch již definitivně zmizel. Od té doby se musíme spokojit s Haptic Touchem.

iPhone XR Haptic Touch FB
iPhone XR jako první přinesl Haptic Touch

Ve srovnání s konkurencí byla však technologie 3D Touch zcela přehlédnutelná. S výrazným „experimentem“ přišel výrobce Vivo u svého telefonu NEX 3, který na první pohled zaujal svými specifikacemi. Nabízel totiž tehdy vlajkový čipset Qualcomm Snapdragon 855 Plus, až 12 GB operační paměti RAM, trojitý fotoaparát, 44W rychlé nabíjení i podporu 5G. Podstatně zajímavější byl však jeho design – respektive jak prezentoval přímo výrobce, jeho takzvaný waterfall display neboli vodopádový displej. Pokud jste někdy toužili po telefonu s displejem skutečně od hrany až ke hraně, pak je to právě tento model, jehož displej pokrývá 99,6 % obrazovky. Jak můžete na přiloženém snímku vidět, tento model dokonce nemá postranní tlačítka. Namísto nich zde figuruje displej, který v těchto bodech díky technologie Touch Sense nahrazuje zapínací tlačítko i kolébku pro nastavení hlasitosti.

Telefon Vivo NEX 3
Telefon Vivo NEX 3; Dostupné na Liliputing.com

Podobnými experimenty s přetékajícím displejem je dobře znám i jihokorejský gigant Samsung, který již před lety přišel s takovýmito telefony. Navzdory tomu ale stále nabízely klasická postranní tlačítka. Když se ale opět podíváme do současnosti, konkrétně na aktuální vlajkovou řadu Samsung Galaxy S22, opět uvidíme jakýsi krok zpět. Pouze u nejlepšího Galaxy S22 Ultra displej mírně přetéká.

Vrátí se inovace zpět?

Následně se logicky nabízí otázka, zdali výrobci otočí zpět a vrátí se na inovativní vlnu. Podle současných spekulací nás asi nic podobného nečeká. Nejrůznější experimenty můžeme pravděpodobně očekávat jen od čínských výrobců, kteří se za každou cenu snaží inovovat celý trh mobilních telefonů. Apple ale namísto toho vsází na jistotu, čímž si spolehlivě udržuje svou dominantní pozici. Chybí vám 3D Touch, nebo šlo podle vás o zbytečnou technologii?

.