Zavřít reklamu

Samsung, Huawei, Motorola – minimálně toto trio velkých hráčů na poli mobilních telefonů již má své dotykové skládací smartphony. Ohýbají se na strany jako kniha, ale i jako kdysi populární „véčková“ konstrukce mobilních telefonů. Jenže dočkáme se někdy řešení od Applu, nebo tuto linii bude společnost zdárně ignorovat? 

Trh zatím nijak neexpanduje. Nejvíce modelů nabízí Samsung, a to v podobě jeho Z Flipu a Z Foldu. Ceny jsou samozřejmě postaveny výše, ale oproti běžné konkurenci nijak závratně. Motorolu Razr dokonce seženete již od 19 tisíc Kč, modely Samsungu od 27 tisíc Kč. Tato jihokorejská společnost navíc nyní chystá velké novinky.

Událost Galaxy Unpacked je totiž plánována již na 11. srpna, a podle posledních úniků informací by na ni měla společnost představit nejen chytré hodinky a TWS sluchátka, ale také dvojici nové generace právě modelů Galaxy Z Flip a Galaxy Z Fold. V případě druhého jmenovaného se dokonce bude jednat již o 3. generaci. Co to znamená? Že Samsung zde má už zajeté portfolio produktů, Apple nemá žádné.

Vlastní operační systém 

Pořád zde máme pandemii, pořád zde jsou problémy s výrobou čipů, pořád také vázne logistika. Nedá se předpokládat, že by Apple představil svůj první skládací telefon spolu s iPhony 13. Pro ně by to navíc znamenalo i jistou konkurenci a pro Apple kanibalizaci svého vlastního trhu. Proč ale nepřijít s novým modelem z jara příštího roku? To by se mohlo jevit jako ideální období. Prodeje iPhonů budou v plném proudu a ti, kteří budou chtít jeho kombinaci s iPadem, budou mít možnost po něm skočit. Jenže je zde pár ale.

Tím prvním je to, že už nyní prakticky víme o novém iPhonu 13 všechno. Nejen to, jak bude vypadat, jeho výřez, ale i to, jaké bude mít rozložení fotoaparátů. O nějakém skládacím iPhonu ale není už skutečně dlouhou dobu nikde ani zmínka. A že by se Applu nepodařilo utajit iPhony 13 ale skládací iPhone ano, je vysoce nepravděpodobné.

Koncept skládacího iPhonu:

Tim druhým je pak operační systém. Být v něm iOS, asi by byl promrhaný potenciál zařízení. Být v něm iPadOS, bylo by jeho označení poněkud scestné. Dočkali bychom se ale nějakého foldOS? Uměl by tento systém něco více než iOS a něco méně než iPadOS? Pokud v Applu svou skládačku řeší, řeší jistě i podobu systému a to, co by takové zařízení uživateli přineslo „navíc“.

Cena bude problém 

I když mám velkou představivost, podobné zařízení aktuálně asi nemůže nabídnout více, než jen funkce iPadu (Apple Pencil, klávesnice, kurzor) v trošku tlustším těle iPhonu. A je vůbec třeba mít na trhu takové hybridní zařízení? Odpověď neznám. Nemohu říci, že bych na výsledné řešení nebyl zvědavý, na druhou stranu určitě nejsem 100% cílovka. Navíc, když si představíme cenovou politiku Applu, kdy jeho vrcholný iPhone 12 Pro Max začíná na 34 tisících Kč, tak by takový stroj stál začínal pravděpodobně minimálně na cca 45 tisících Kč. A není v takovém případě vlastnit dvě plnohodnotná zařízení, než jedno hybridní? 

.