Zavřít reklamu

Je tomu jen pár dní nazpět, co kalifornský gigant implementoval do své streamovací služby Apple Music novinky v podobě HiFi kvality poslouchaných skladeb a prostorového zvuku Dolby Atmos. Dle tvrzení Applu byste si při aktivování této funkce měli s podporovanými sluchátky připadat jako byste seděli uvnitř koncertního sálu. Zároveň byste měli mít pocit toho, že jste hudebníky obklopeni. Osobně jsem na prostorový zvuk u hudby měl spíše negativní pohled a po poslechu mnoha různých písní, které tuto funkci podporují, jsem se ve svém názoru utvrdil. Proč se mi novinka tak úplně nezamlouvá, z jakého důvodu v ní příliš nevidím potenciál a zároveň se jí tak trochu obávám?

Nahrané skladby mají znít tak, jak je umělci interpretují

Jelikož se o komponování a nahrávání skladeb v poslední době poměrně zajímám, z vlastní zkušenosti mohu tvrdit, že se ani v profesionálních studiích prostorové mikrofony zpravidla nepoužívají. Jinými slovy, je úplně běžné, že jsou určité skladby nahrány ve stereo režimu, evokování většího prostoru však patří spíše do určitých žánrů, ve kterých s tím posluchači počítají. Tím chci říci, že se umělci snaží předat posluchačům své dílo tak, jak jej nahráli, a ne způsobem, jakým jej upraví software. Pokud si však nyní přehrajete skladbu v Apple Music, jež nabízí podporu Dolby Atmos, zní opravdu všelijak, jen ne tak, jak byste ji slyšeli po vypnutí tohoto režimu. Basové složky se často rozpadají, nejvíce je sice slyšet zpěv, ten je však nepřirozeným způsobem zvýrazňován a oddělován od ostatních nástrojů. Jasně, navodí vám to sice určitý režim prostorovosti, takto ale skladbu mnoho umělců svému publiku předat prostě nechce.

Prostorový zvuk v Apple Music:

Odlišná situace panuje ve filmovém průmyslu, zde se divák zaměřuje zejména na vtažení do příběhu, kde na sebe postavy často mluví z různých stran. V takovém případě ani tak nejde o zvuk, jako o samotný zážitek z děje, proto je implementace Dolby Atmos více než žádoucí. Hudbu ale posloucháme mimo jiné i kvůli pocitům, které v nás píseň evokuje, a jež nám chce předat interpret. To nám softwarové úpravy v podobě, v jaké je nyní vidíme, neumožňují. Ano, jestliže daný umělec cítí, že se do skladby hodí větší prostorovost, správné řešení je, ať ji ve výsledné nahrávce projeví. Chceme však, aby nám ji nutil Apple?

Dolby Atmos lze naštěstí deaktivovat, co ale můžeme čekat v budoucnu?

Pakliže jste nyní u konkurenční streamovací služby jako je Spotify, tidal či Deezer a děsíte se přechodu na platformu kalifornského giganta, pozitivním faktem je, že si prostorový zvuk v Apple Music můžete bez problému deaktivovat. Další věc, kterou ocení zejména „HiFisti“, je možnost poslouchat bezztrátové skladby přímo v základním tarifu, aniž by bylo nutné si za funkci připlácet. Jakým směrem se ale Apple v hudební branži bude ubírat dál? Mají v plánu nalákat zákazníky na marketingová slova, a snažit se prostorový zvuk stále více protlačit?

Apple-Music-Dolby-Atmos-prostorvy-zvuk-2

Nepochopte mne nyní zle. Jsem zastánce pokroku, moderních technologií, a je jasné, že i ve kvalitě hudebních souborů je určitý posun vpřed potřeba. Nejsem si ale tak úplně jist, jestli lze považovat softwarové upravování zvuku za tu správnou cestu. Je možné, že za několik let budu příjemně překvapen, v nynější chvíli si ale moc nerdokáži představit, jak.

.