Zavřít reklamu

Pokud už delší dobu sledujete dění v jablečném světě, tak vám zajisté před rokem neuniklo představení iOS 13. S příchodem tohoto operačního systému přišlo opravdu mnoho změn, díky kterých je konečně možné využívat iPhony i iPady naplno. Jednak jsme se dočkali rozdělení systémů na iOS 13 pro iPhone a iPadOS 13 pro iPad, a jednak došlo v většímu „otevření“ obou systémů. Apple tedy konečně zpřístupnil vnitřní úložiště iPhonů a iPadů, s čímž jde ruku v ruce také možnost pro stahování souborů a jiných dat ze Safari. Na první pohled si můžete říct, že na stahování ze Safari nic není – v tomto článku si však ukážeme několik tipů, které by vám mohly pomoci.

Stahování souborů

Pokud se na iPhonu či iPadu rozhodnete pro stažení nějakého souboru, tak zajisté víte, že se nejedná o nic složitého. Stačí klepnout na příslušný odkaz, který slouží pro stažení souboru, a poté už si jenom v rámci aplikace Soubory vybrat, zdali se má soubor uložit na iCloud, anebo do paměti iPhonu či iPadu. Ne v každých případech ale tento postup, kdy pouze klepnete na tlačítko pro stažení, funguje. Například u hudebních skladeb, anebo u některých obrázků, se můžete setkat s tím, že po klepnutí na odkaz pro stažení se pouze otevře nové okno se skladbou, která se začne přehrávat, anebo s obrázkem – stahování však nezapočne. V tomto případě je totiž nutné stahování určitého souboru spustit jinak.

Nedaří-li se vám stáhnout nějakou skladbu, obrázek, anebo jiná data, tak je nutné stahování spustit jiným způsobem. V tomto případě je nutné, abyste se v rámci Safari přesunuli na webovou stránku, kde se nachází odkaz, pomocí kterého by mělo stahování započít. Namísto toho, abyste na odkaz klepnuli, tak na něm chvíli podržte prst, dokud se neobjeví dialogové menu. Jakmile tak učiníte, tak z tohoto menu vyberte možnost Stáhnout odkazovaný soubor. Po klepnutí na tuto možnost už poté jen stačí povolit stažení souboru a stahování započne. Stav stahování můžete sledovat v pravém horním rohu obrazovky, kde se objeví šipka v kruhu, na kterou klepněte.

Nastavení stahování

Většina uživatelů po stažení nějakého souboru nemá vůbec páru, kam došlo k jeho uložení. V rámci Nastavení je totiž nutné, abyste si prvně nastavili, kam se mají veškeré stažené soubory ukládat. Ve výchozím nastavení se veškerá stažená data ukládají na iCloud, konkrétně do složky Stahování. Pokud však nemáte na iCloudu místo, popřípadě pokud chcete z jakéhokoliv jiného důvodu změnit cíl pro stahování, tak se nejedná o nic složitého. V tomto případě přejděte do nativní aplikace Nastavení, kde sjeďte níže a lokalizujte kolonku Safari, na kterou klepněte. Zde se poté opět přesuňte níže a v kategorii Obecné klepněte na kolonku Stahování. Zde už si jen stačí vybrat, zdali chcete data stahovat na iCloud do složky Stahování, do vašeho iPhonu, anebo do úplně jiné, zvláštní složky. Níže si ještě můžete v sekci Odstranit záznamy nastavit, po jaké době budou automaticky mazány všechny záznamy stahování, které na vašem zařízení provedete.

Pokud na vašem iPhonu či iPadu změníte místo určené pro ukládání souborů ze Safari, tak berte na vědomí, že se již stažené soubory do nového místa automaticky nepřemístí. Do nově zvoleného místa se uloží jen nově stažené soubory a ty původní je popřípadě nutné ručně přesunout. Chcete-li tak učinit, tak přejděte do aplikace Soubory, kde ve spodním menu klepněte na Prohlížení a rozklikněte místo, kde se všechny soubory původně ukládaly. Vpravo nahoře klepněte na ikonu tří teček v kruhu, zvolte možnost Vybrat a označte všechny soubory určené k přesunu. Poté ve spodní liště klepněte na ikonu složky, a poté si zvolte, kam se mají soubory přesunout.

Složka se staženými soubory v Oblíbených

Při rozkliknutí Prohlížení v rámci aplikace Soubory jste si dost možná všimli sekce s názvem Oblíbené, kde se nachází ty složky, které navštěvujete nejčastěji. Bohužel v tomto případě se složky do této sekce přidávají automaticky a nelze je zde přiřadit ručně. Postupem času, pokud tedy pracujete se staženými soubory často, se vámi vybraná složka objeví právě v Oblíbených, takže se nebudete muset složitě proklikávat všemi možnými umístěními v Souborech. Takto to samozřejmě funguje i s jinými složkami, které budete často navštěvovat.

stahování v safari ios
Zdroj: Soubory v iOS

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.