Zavřít reklamu

Apple po boku nových iPhonů 14 a hodinek Apple Watch představil i sluchátka AirPods Pro 2. generace. Ty se ve srovnání s předchozí řadou pyšní řadou skvělých novinek a vychytávek, díky čemuž se opět posouvají o několik kroků vpřed. Na tuto druhou řadu jsme čekali poměrně dlouho. O jejím příchodu se mluvilo již několik měsíců, přičemž některé zdroje dokonce očekávaly jejich podstatně dřívější představení.

Ostatně právě proto se kolem nové řady točila řada spekulací a úniků. V poslední době byl nejčastěji zmiňován příchod bezztrátového audia či modernějšího Bluetooth kodeku, což se však ve finále nesplnilo. I přesto však AirPods Pro 2. generace mají rozhodně co nabídnout. V tomto článku si proto srovnáme první a druhou generaci jablečných sluchátek AirPods Pro.

Design

V první řadě si pojďme posvítit na samotný design. Ještě před představením AirPods Pro 2 se totiž objevila řada spekulací a úniků, které hovořily o poměrně radikální změně designu. Podle některých zpráv měl Apple odstranit nožky a po stránce vzhledu tak sluchátka přiblížit k Beats Studio Buds. Nic takového se ale ve finále nestalo. Design se nezměnil a stejně tak zůstaly i samotné nožičky, které se shodou okolností ještě dočkaly zajímavého vylepšení. Nově totiž podporují dotykové ovládání, s jehož pomocí lze ovládat například hlasitost přehrávání.

Na první pohled tedy design zůstává na chlup stejný. Jedinou změnou je integrace dotykového ovládání, což ale pouhým pochopitelně nejde vidět. Co se jinak týče barevného zpracování, sluchátka AirPods Pro 2. generace nesou stejnou podobu i v tomto a staví si tedy na bílém elegantním provedení. Samozřejmostí je také možnost bezplatného gravírování na pouzdro.

Kvalita zvuku

Samozřejmě u sluchátek obecně je snad nejdůležitější kvalita zvuku. V tomto ohledu si AirPods Pro 2 výrazně polepšily, a to konkrétně díky zbrusu novému čipu Apple H2. Ten se konkrétně stará o podstatně kvalitnější režim aktivního potlačení okolního kluku, režim propustnosti a dokonce přichází s naprostou novinkou s názvem Personalized Spatial Audio. Prakticky jde o personalizovaný prostorový zvuk, který se nastaví přímo pole tvaru uší konkrétního jablíčkáře. Po stránce softwaru se tak Apple rozhodně činil a jednoznačně tak těží z nového čipsetu H2.

Aby toho ale nebylo málo, cupertinský gigant zároveň přišel s novým driverem a vlastním zesilovačem, který má stejně tak posunout kvalitu zvuku na zcela novou úroveň. Změny v nové generaci jsou tedy jak softwarové, tak i hardwarové, díky čemuž se kvalita posouvá vpřed.

Funkce

První AirPods Pro nabízely režim aktivního potlačení okolního hluku a režim propustnosti. Jak už jsme zmínili výše, druhá generace tyto možnosti posouvá ještě o něco dál. Co se týče aktivního potlačení okolního hluku, v tomto ohledu Applu slibuje až dvojnásobnou efektivitu. Zajímavější je to však v režimu propustnosti. Tento režim je totiž nově adaptivní a dokáže reagovat na zvuky z okolí, kdy rozpozná například hluk těžké techniky, což následně redukuje tak, aby poslech stál vůbec za to. I přesto však nadále přimíchává ostatní zvuky do hudby, díky čemuž se jablíčkář nemusí obávat, že by mu něco z okolí neuniklo.

Zajímavou novinkou je také Přizpůsobení prostorového zvuku. V takovém případě dokáže TrueDepth kamera na vašem iPhonu (X a novější) nasnímat přímo podoby vašich uších a podle toho následně optimalizovat zvuk tak, aby poskytl co možná nejvyšší kvalitu. Prakticky si tím vytvoříte svůj vlastní, zcela personalizovaný profil, který si zakládá na konkrétním a detailním tvaru vašich uší. Zároveň budou AirPods Pro 2. generace dodávány s celkově čtyřmi nástavci do uší – přichází totiž úplně nový ve velikosti XS, doposud nejmenší.

airpods-new-7

Výdrž baterie

Nová generace si polepšila i s ohledem na výdrž baterie. Na jedno nabití totiž AirPods Pro 2. generace vydrží hrát až 6 hodin, přičemž v kombinaci s nabíjecím pouzdrem nabízejí celkovou výdrž až 30 hodin. Jedná se tak o 2 hodiny lepší výdrž na jedno nabití ve srovnání s předchozí generací a celkově, při zahrnutí pouzdra, si tak nové AirPody Pro 2 polepšily o 6 hodin. V tomto ohledu se tedy Apple strefil přímo do černého a poskytl svým uživatelům přesně to, co v případě bezdrátových produktů chtějí – lepší výdrž.

apple-keynote-2022-3

Co se týče samotného nabíjení, bezdrátové nabíjecí pouzdro se i nadále spoléhá na Lightning konektor. Ještě před představením se kolem použitého konektoru točila poměrně rozsáhlá diskuze, v níž se jablíčkáři rozdělovali do dvou táborů. Podle některých měl totiž Apple již nyní nasadit USB-C port. To se však prozatím nestalo. Mimo použití kabelu lze bezdrátové nabíjecí pouzdro nabíjet prostřednictvím bezdrátové nabíječky (standard Qi) nebo s pomocí MagSafe.

Cena

Z hlediska změny nás žádná změna nečeká. AirPods Pro 2. generace jsou k dostání za 7 290 Kč, stejně jako jejich předchůdce. Představením nové řady Apple zároveň ukončil prodej původních sluchátek AirPods Pro, které již přímo u Applu není možné zakoupit. Co je však zajímavější, že po představení AirPods Pro 2. generace došlo ke zdražení sluchátek AirPods 2. a 3. generace.

  • Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost (U Mobil Pohotovost lze navíc využít akce Koupíš, prodáš, prodáš, splácíš, v rámci které lze iPhone 14 získat už od 98 Kč měsíčně)
.