Zavřít reklamu

Apple na své tradiční zářijové keynote představil Apple Watch SE 2. generace, které se o slovo přihlásily po boku Apple Watch Series 8 a Apple Watch Ultra. Jedná se tedy o nástupce levnějších jablečných hodinek, jejíchž cílem je nabídnout to nejlepší v poměru cena/výkon. První řada oslavila poměrně slušný úspěch, a právě proto je zajímavé sledovat, s čím gigant přichází v případě jejího nástupce. Pojďme si proto společně posvítit na srovnání Apple Watch SE 2 a Apple Watch SE.

Design a displej

Po stránce designu nás žádné změny nečekají. Apple u nových Apple Watch SE 2 vsadil na zajetý design, který jednoduše funguje a má své příznivce. Nová řada je konkrétně k dostání ve verzi se stříbrným, temně inkoustovým a hvězdně bílým pouzdrem a opět je k dostání ve dvou verzích, respektive s 40mm a 44mm pouzdrem. Apple Watch SE první generace byly k dostání ve stříbrné, zlaté a vesmírně šedé. Při prezentaci Apple nové levné hodinky srovnával s Apple Watch Series 3 a vyzdvihoval, že v tomto srovnání nabízí o 30 % větší displej. Samozřejmě při srovnání s předchozí generací Apple Watch SE je velikost displeje stejná.

Displej zůstává stejný nejen z hlediska velikosti, ale také s ohledem na jeho možnosti. Displej i nadále nabízí svítivost až 1000 nitů, bohužel však postrádá funkci always-on, kterou najdeme u Apple Watch Series 8 a novějších. Jedná se o jeden z kompromisů umožňující nižší cenu levnějších „Watchek“. Stejně tak nesmíme zapomenout zmínit spodní kryt pouzdra, který je vyroben z nylonového kompozitu a odpovídá tak barvě. Ačkoliv nejde o zase tak zásadní změnu, můžeme ji považovat za jisté vylepšení.

Funkce a výkon

V zásadě by se dalo říct, že Apple Watch SE 2 jsou stále stejnými hodinkami, u kterých ale i přesto najdeme nějaké zajímavé novinky. Nové jablečné hodinky navíc postrádají, podobně jako v případě always-on displeje, některé důležité zdravotní senzory, které bychom našli u běžných Apple Watch. Konkrétně zde nenajdeme senzor pro měření EKG či saturace kyslíku v krvi. Samozřejmě chybí i senzor pro měření tělesné teploty, který je exkluzivní pro Apple Watch Series 8 a Apple Watch Ultra. I přesto se ale nové hodinky jedné zajímavé novinky dočkaly. Na Apple Watch SE 2. generace totiž přichází funkce pro automatickou detekci autonehody. Apple u nich také slibuje o 20 % vyšší výkon ve srovnání s předchozí generací. Uvnitř totiž tepe čipset Apple S8, který se mimochodem nachází i v nových Series 8.

apple-watch-se-availability-1

Přestože nová generace levných jablečných hodinek moc novinek nepřináší, tak i přesto se jedná o parádní model pro nenáročné uživatele. Díky operačnímu systému watchOS 9 se totiž nabízí rozsáhlá škála nejrůznějších funkcí, mezi nimiž nechybí například monitorování fyzických aktivit, srdečního tepu, možnost placení skrze platební metodu Apple Pay a další. Stejně tak se nabízí i možnost rodinného sdílení. Zajímavou novinkou také je režim nízké spotřeby. Ten bude fungovat podobně jako na našich iPhonech, kdy konkrétně vypne některé nedůležité funkce pro úsporu energie, čímž dokáže znatelně prodloužit samotnou výdrž. Samotná výdrž se každopádně nemění. Apple u Apple Watch SE 2, stejně jako u předchozí generace, slibuje 18hodinovou výdrž na jedno nabití.

Shrnutí

Jak už jsme zmínili výše, nová řada Apple Watch SE 2 s sebou moc novinek nepřináší. Prakticky u nich navíc najdeme pouze automatickou detekci autonehody a výkonnější čipset. Známé funkce, které už chyběly v první generaci, zde jednoduše chybí (EKG, saturace kyslíku v krvi, always-on). To ale ještě neznamená, že by se mělo jednat o špatný model. V poměru cena/výkon jde o prvotřídní model, který vám odemkne řadu možností a znatelně zpříjemní váš každodenní život.

Nové Apple Watch SE 2 se navíc na českém trhu dočkaly zlevnění. Základní 40mm verze stojí pouze 7690 Kč, verze s 44mm pouzdrem pak 8590 Kč. Pokud byste si chtěli připlatit za model s Cellular konektivitou, budete k tomu potřebovat dalších 1500 Kč. První generace levných jablečných hodinek přitom začínala na 7990 Kč.

.