Zavřít reklamu

Kolem iPhonu 14 je značné haló s ohledem na minimum inovací oproti jeho předchozí generaci a vysoké ceně. Je vlastně důvod si jej pořizovat, a kdo tak učiní? Není třeba hádat se nad tím, že oproti předešlé generaci těch novinek není tolik, jak je to ale s těmi, které jí ještě předcházely? 

Jakmile Apple představil iPhone 6 Plus, byla to pro mě jasná volba s ohledem na jeho větší displej. Většímu modelu jsem pak zůstal věrný i v případě iPhonu 7 Plus, XS Max, nyní 13 Pro Max. Neřeším si tím komplexy, ale protože poskytuje větší displej a tím zobrazuje větší obsah, je to pro mě pohodlnější. Má drahá polovička je ale opačného názoru, a takto velké zařízení prostě používat nechce. Po iPhonu 5 a 6S tedy přešla na iPhone 11. 

Malé evoluční kroky 

Právě iPhone 11 byl ten, který je ještě poměrně hodně bitý na své výbavě a v dnešní době je jeho koupě výhodná jen s ohledem na cenu, nikoli specifikace. Vzhled zařízení totiž může být jakýkoli, když vezmete v potaz to, že nejčastěji se stejně díváte na displej, takže ten je tím, co je v mobilním telefonu nejdůležitější, cokoli ostatní následuje až poté.

iPhone 12 byl ten, který v základní řadě dostal Super Retina XDR displej, což je pro Apple synonymum pro OLED. S Liquid Retina HD displejem, tedy LCD v iPhonu 11, se to prostě nedá srovnat. Apple zde navíc zvednul i rozlišení, jas, kontrastní poměr, přidal HDR. Zařízení je menší, užší, tenčí, lehčí. K tomu zde s každou novou generací poskočí výkon, kvalita fotoaparátu, a přibydou nějaké drobnosti. 

Dvanáctka přidala MagSafe a 5G přičemž zapracovala i na odolnosti, třináctka zmenšila výřez, zvedla maximální jas a umí filmařský režim i fotografické styly, čtrnáctka má Photonic Engine, satelitní volání, detekci dopravní nehody, přední kamera se naučila automatické zaostřování. Když se podíváte do Apple Online Store a dáte si srovnání, ono obecně těch rozdílů mezi jednotlivými základními verzemi vlastně historicky příliš nebylo, tak proč je aktuální generace tak kritizována?

Jiné preference 

Protože nám iPhone 14 přišel k testování, a mám jej právě u sebe, mohu říci, že je to skvělý telefon, který má jen pár chyb. Protože používám modely vyšší řady, chybí mi teleobjektiv, ale to je manželce jedno. Protože používám 13 Pro Max, je zde vidět rozdíl ve vyšší frekvenci displeje. Jenže manželce s iPhonem 11 je jedno i tohle. To, že mám nějaký LiDAR, mohu fotit v ProRAW a nahrávat v ProRes, je tak trochu jedno i mě, natož jí. Já už bych sice chtěl Dynamic Island, protože si jej mohu zkoušet i na testovaném iPhonu 14 Pro Max a je v něm vidět budoucí vize, ale u ní opět platí, že má ještě původní velký výřez, který ji vlastně v jejím využívání telefonu nijak neomezuje.

Pokud vlastníte iPhone 13, nemá sebemenší smysl do čtrnáctky jít. Pokud vlastníte iPhone 12, máte asi největší dilema, protože v součtu je zde novinek už poměrně hodně. Pokud ale vlastníte iPhone 11 a prakticky cokoli staršího, je prostě iPhone 14 jasnou volbou. Nevidím příliš důvod v tom, proč se spokojit s jakoukoli starší generací v podobě třináctky nebo dvanáctky, a to právě i s ohledem na kvalitu fotoaparátů. Ultraširokoúhlý se sice příliš nesnaží, ten hlavní se ale neustále vylepšuje a je to na výsledcích vidět. Dle mého úsudku tedy Apple nešlápl vedle, a svým zákazníkům nabídl přesně to, co potřeboval. Majitelé třináctek si koupí až patnáctky, kdo má ale starší základní model, jak je iPhone 12, má tady skvělou novou generaci, která mu poskytne přesně to, co očekává. Cenu pak nemá smysl řešit. Nemůže za ní Apple ale situace ve světě.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.