Zavřít reklamu

Apple vloni představil projekt Apple Silicon, který si prakticky okamžitě dokázal získat pozornost nejen jablíčkářů, ale i fanoušků konkurenčních značek. Prakticky se jedná o nové čipy pro jablečné počítače, které nahradí procesory od Intelu. Gigant z Cupertina od této změny sliboval extrémní nárůst ve výkonu a lepší výdrž baterie. Aktuálně jsou na trhu již 4 Macy, které se spoléhají na společný čip – Apple M1. A jak Apple slíbil, tak se také stalo.

Excelentní výdrž baterie

Nový rozhovor s viceprezidentem Applu pro marketing, Bobem Borchersem, navíc poukázal na zajímavou situaci, která se odehrála v jablečných laboratořích při testování zmiňovaného čipu M1. Vše se točí kolem výdrže baterie, která je i podle seriózního webu Tom’s Guide naprosto udivující. Například MacBook Pro v jejich testu při prohlížení internetu vydržel na jedno nabití 16 hodin a 25 minut, zatímco poslední model s Intelem vydržel jen 10 hodin a 21 minut.

Borchers se proto podělil o jednu vzpomínku. Když totiž testovali samotné zařízení a po delší době se indikátor baterie nikterak nepohnul, tak viceprezident okamžitě dostal obavy, že se jedná o chybu. V tomto momentu se ale výkonný ředitel Applu, Tim Cook, začal hlasitě smát. Následně dodal, že se jedná o fenomenální pokrok, jelikož přesně takto by měl nový Mac fungovat. Podle Borcherse je pak hlavním úspěchem Rosetta 2. Klíčem k úspěchu totiž bylo doručit maximální výkon spolu s excelentní výdrží i v případě aplikací pro Intel, které je nutné spouštět prostřednictvím prostředí Rosetta 2. A přesně to se i podařilo.

Mac pro gaming

Celé to Borchers uzavřel nesmírně zajímavou myšlenkou. Macy s čipem M1 ve výkonu doslova drtí svou konkurenci s Windows (ve stejné cenové kategorii). Má to však jedno velké ale. Existuje totiž jedna oblast, kde je (prozatím) jablečný počítač zkrátka propadákem, zatímco Windows vítězí na plné čáře. Řeč je samozřejmě o gamingu aneb hraní videoher. Podle viceprezidenta by se tohle mohlo velice brzy změnit.

M1 MacBook Air Tomb Raider
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

V současné situaci se navíc poměrně hojně hovoří o příchodu přepracovaného MacBooku Pro, který přijde v 14″ a 16″  verzi. Tento model by měl být vybaven čipem M1X s ještě větším výkonem, přičemž znatelného zlepšení se dočká především grafický procesor. Přesně díky tomu by teoreticky bylo možné bezproblémově hrát i hry. Ostatně špatně si nevedl ani současný MacBook Air s M1, na kterém jsme sami otestovali hned několik her a výsledky byly prakticky perfektní.

Diskuze k článku

    Hraní je na M1 chipech až překvapivě v pohodě. Jen mě mrzí, že jsem si koupil Mac Mini s 8GB RAM, ale i tak jsem rozjel Metro Exodus na vyšší detajly ve fullHD a byl jsem nad 30fps. Paráda.

celý text

Čtěte více