Zavřít reklamu

I nezaujatým pozorovatelům technologického světa zajisté neunikl fakt, že populární aplikace WhatsApp mění své podmínky, a to konkrétně tak, že bude poměrně velké množství údajů předávat Facebooku, který je hodlá využívat k personalizaci reklam. I přesto, že zavedení těchto podmínek technologický gigant posunul přesně o čtvrt roku, konkrétně na 15. května, migrace uživatelů WhatsAppu na jiné platformy neustává. Z jakého důvodu se však všichni obávají, když se WhatsApp dušuje, že data ze zpráv a hovorů sbírat ani nemůže, jelikož používá koncové šifrování? Dnes se zkusíme na tuto problematiku zaměřit z více úhlů pohledu.

V čem jsou podmínky WhatsAppu tak problematické?

Setkal jsem se s mnoha názory, že je zcela od věci podmínky WhatsAppu jakkoli řešit. Předně proto, že většina uživatelů ke komunikaci používá Facebook Messenger nebo Instagram, díky čemuž o nich kýžené informace již Facebook získal. Osobně si však nemyslím, že by tento fakt neměl být důvodem k ostražitosti, a to především proto, že je vždy lepší v telefonu používat co nejméně „šmírovacích“ aplikací. Další věcí  jsou sociální sítě jako takové – pokud se pohybujete ve veřejném prostoru, ať už na internetu nebo ve městě, pravděpodobně se nesnažíte před ostatními lidmi svoji identitu skrývat. V aplikaci, která ale slouží primárně k soukromé komunikaci, pravděpodobně nechcete sdílet své údaje s ostatními lidmi nebo se společností, která software provozuje.

whatsapp
Zdroj: WhatsApp

Úniky informací důvěru Facebooku zrovna neposilují

Co se týče soukromých zpráv, Facebook, respektive WhatsApp, by se k nim neměl dostat, jelikož jsou dle slov vývojářů koncově šifrovány. To však stále ještě neznamená, že máte vyhráno. Facebook se totiž o vás prostřednictvím WhatsAppu dozví, z jaké IP adresy se přihlašujete, jaký používáte telefon a mnohé další údaje spojené s vámi. Už to by pro vás mělo být minimálně alarmující, rozumím však tomu, že se nejedná o něco, co by mohlo být zrovna pro všechny úplně zásadní.

Podívejte se, jaká data o vás Facebook sbírá:

Nikdo z vás však nebude nadšený, pokud se do nepovolaných rukou dostanou vaše důvěrné konverzace. Jestliže jste v posledních několika letech sledovali dění ohledně společnosti Facebook, pravděpodobně tušíte, že problémů spojenými s úniky různých informací, zpráv a hesel řešila nespočet. Ano, žádná společnost není dokonalá, ale ve spojení s kontroverzním nakládáním s osobními údaji si nemyslím, že je Facebook ten pravý, kterému byste měli důvěřovat.

Koronavirus, aneb vyšší důraz na soukromí?

Jak pracovní, tak i osobní komunikace se po celém světě odehrávají pomocí různých online nástrojů k tomu určených. Osobní kontakt byl omezen, a tak i důvěrné věci bývají řešeny prostřednictvím komunikačních kanálů. S tím souvisí ještě větší důraz koncových uživatelů na soukromí, jelikož prostě a jednoduše nechtějí, aby si kdokoli cizí přečetl jejich konverzace. Jasně, vývojáři Facebooku určitě nebudou dohledávat vaše zprávy a zjišťovat, co přesně jste komu napsali, to však stále neznamená, že se o tyto údaje nebude zajímat někdo jiný, a v případě výše zmiňovaného úniku informací byste zajisté nebyli rádi, kdyby se k vašemu soukromému účtu dostal.

Je v současnosti nadvlády WhatsAppu vhodná doba přechodu na jinou platformu?

I přes snahu Facebooku své přešlapy objasnit se stále rojí více a více přeběhlíků na aplikace jako je Signal, Viber, Telegram či Threema a WhatsApp v popularitě nejstahovanějších aplikací strmě klesá žebříčkem. Jestliže jste v kontaktu jen s několika málo lidmi, a ti už dávno přešli, nebo jsou krůček od přechodu na bezpečnější alternativu, deaktivace účtu na WhatsAppu vás asi tolik bolet nebude. Jak ale jistě víte, komunikace probíhá i v pracovním či školním prostředí. V tomto případě pro vás asi bude hodně složité přemlouvat 500 lidí, aby se přesunuli na jinou platformu. V takovém případě je přechod na jinou platformu nelehký a vy musíte doufat, že se vám za přispění okolností podaří co nejvíce lidí dostat na vaši oblíbenou bezpečnou alternativu.

Takto na WhatsAppu smažete svůj účet:

.