Zavřít reklamu

Jistě, v roce 2021 se stalo mnoho dobrého a zajímavého, jenže vše takové musí být vyváženo také tím negativním, jinak by byla rovnováha světa pravděpodobně narušena. Potýkali jsme se s dezinformacemi, neměli jsme za co utrácet naše těžce nabyté finance a padal nám internet. Do toho všeho jsme se seznámili s metaverzem. Ostatně podívejte se sami. 

Dezinformace 

V roce 2020 byly dezinformace obrovským problémem, který přetrvával i v roce 2021. Ať už šlo o nebezpečné a naprosto lživé konspirační teorie o rizicích očkování nebo o vzestup QAnon (řada neprokázaných a volně propojených krajně pravicových konspiračních teorií), bylo stále těžší rozlišit, co je skutečné a co falešné. Velkou část viny zde nesou sociální média, jakými jsou Facebook, Twitter a YouTube, kde konspirační teorie, nepravdivá tvrzení a dezinformace přibývaly skutečně zběsilým tempem.

Facebook. Tedy pardon, Meta 

Kritika nejdříve Facebooku a poté Mety za poslední rok prudce vzrostla, a to od obav z projektu Instagramu pro děti (který společnost pozastavila) až po usvědčující obvinění v kauze Facebook Papers zmiňující fakt, že zisk je zde přece na prvním místě. Vlastní dozorčí rada Facebooku, která byla zřízena jako kontrolní orgán společnosti, uvedla, že technologický gigant opakovaně selhal v transparentnosti, na což samotný Facebook zase uvedl, že doporučení své vlastní rady nedokáže dodržet. Chápete to?

Pomalá reakce platformy při šíření dezinformací o vakcínách vedla dokonce prezidenta USA Joea Bidena k prohlášení, že společnost „zabíjí lidi“, i když to tedy později odvolal. Uprostřed všech kontroverzí pak společnost uspořádala svou výroční konferenci o virtuální realitě, na níž se nově představila jako Meta. Předem nahraná akce, na které se hovořilo o potenciálu nového metaverza, působila ve světle obecné kritice společnosti poněkud nezajímavě.

Krize dodavatelského řetězce 

Pamatujete ještě kauzu Ever Given? Tedy tu nákladní loď, která uvízla v Suezském průplavu? Tento malý zádrhel byl jen střípkem masivní celosvětové krize dodavatelských řetězců všech společností. Výsledek pocítili všichni nejen společnosti ale i zákazníci. Dodavatelský řetězec dlouho fungoval na základě křehké rovnováhy nabídky a poptávky a koronavirus ji narušil způsobem, jehož důsledky budeme bohužel pociťovat i v roce 2022. Znamenalo to také, že vánoční nákupy začaly dříve. To samozřejmě z obav, že to, co nutně potřebujeme, jednoduše před Vánoci už nebude. Výrobci automobilů také museli zastavit výrobu kvůli nedostatku čipů, Apple používal komponenty z iPadů do iPhonu atd.

Activision Blizzard 

Od sexuální diskriminace až po znásilnění – v Blizzardu panuje kultura, která se k ženám chová nespravedlivě a vystavuje je značnému obtěžování. Místo toho, aby se ale společnost sama přiznala a vyvodila důsledky, bránila se prostřednictvím e-mailu zaměstnancům, který rozeslala Frances Townsendová, tedy viceprezidentka pro firemní záležitosti. Ukázalo se, že text však vypracoval generální ředitel Bobby Kotick, který si byl údajně problémů vědom, ale nic s nimi neudělal. Nejzajímavější na celé kauze ale je, že společnost odsoudily jiné, tedy jmenovitě Microsoft, Sony a Nintendo. A pokud se proti vám sjednotí takto tři velcí výrobci konzolí, kteří se jinak na ničem neshodnou, je asi opravdu něco špatně.

Activision Blizzard

Výpadky internetu 

K výpadkům internetu prostě dochází, nicméně rok 2021 byl jejich rekordmanem. V červnu došlo k výpadku Fastly, kdy poskytovatele služeb cloud computingu postihla „závada“, která zdánlivě odstavila polovinu internetu a vyřadila z provozu klíčové poskytovatele, třeba Amazon. Fastly ukládá kopie klíčových webů po celém světě pro rychlejší načítání, a když došlo k jeho výpadku, nastal globální dominový efekt, který ovlivnil všechny (třeba i New York Times atd.).

zuckerberg

A je zde zase ten Facebook. V říjnu jej postihl výpadek, za který si mohl sám, a to kvůli chybné konfiguraci, která odpojila jeho datová centra od různých sociálních sítí, tedy i Instagramu, WhatsAppu a Messengeru. Přestože může znít takový detox od sociálních sítí skvěle, mnoho podniků na světě je na Facebooku prostě závislých, takže pro ně byl tento výpadek doslova bolestivý.

Další nepovedené kroky společností 

LG končí s telefony 

Tohle není ani tak přešlap, jako spíš totální průšvih. Společnost LG měla řadu zajímavých telefonů, v dubnu však oznámila, že na tomto trhu vyklízí pole. 

Voltswagen 

Koncem března informoval deník USA Today o tiskové zprávě společnosti Volkswagen z 29. dubna. V dokumentu se uvádělo, že společnost oficiálně mění svůj název na „Voltswagen of America“, aby zdůraznila svůj závazek elektromobilitě. A nebyl to apríl. VW přímo potvrdilo časopisu Roadshow a dalším publikacím, že změna názvu je skutečná. 

Vesmírný závod miliardářů 

Dosažení hvězd běžnými smrtelníky je sice ušlechtilý cíl, ale závod miliardářů Jeffa Bezose, Elona Muska a Richarda Bransona o to, kdo se jako první dostane do vesmíru, vyvolává otázku: „Proč jste ty miliardy nemohli utratit za pomoc lidem tady dole na Zemi?“ 

Apple a fotografie 

I když měl Apple se skenováním fotografií v iPhonech kvůli zneužívání dětí dobré úmysly, čelil kritice kvůli dopadům na soukromí. Společnost nakonec tento krok odložila, což zase znepokojilo skupiny na ochranu dětí. Tak trochu bezvýchodná situace, nemyslíte? 

.