Zavřít reklamu

Výrobci smartphonů se v posledních letech předbíhají v tom, kdo navrhne komplexnější a výkonnější systém fotoaparátů. Začalo to přechodem z jedné čočky na dvě před několika lety, poté na tři, dnes už existují i smartphony s čočkami čtyřmi. Neustálé přidávání dalších a dalších čoček a senzorů však nemusí být tím jediným směrem vpřed.

O jakýsi „úkrok stranou“ se očividně pokouší i Apple, nebo alespoň společnost zkoumá, co všechno je možné. Naznačuje to nově přiznaný patent, který rozebírá modulární provedení „objektivu“ kamery, které by v praxi znamenalo, že bude možné vyměňovat jednu čočku za další. Funkčně by to tedy bylo totožné a klasickými bez/zrcadlovkami s výměnnými objektivy, byť v podstatě zmenšené velikosti.

Jako uchycovací patice pro výměnné objektivy by dle patentu mohl sloužit mnohými nenáviděný výstupek, který se kolem čoček v posledních letech objevuje a díky kterému se telefony mírně viklají při položení na stole. Tzv. camera bump by mohl obsahovat mechanismus, který by umožňoval uchycení ale zároveň také výměnu čoček. Ty by pak mohly být jak originální, tak pocházet od různých výrobců, jež se zaměřují na výrobu příslušenství.

V současné době se už podobné čočky prodávají, vzhledem ke kvalitě použitého skla a uchycovacího mechanismu však jde spíše o hračku, než něco efektivně použitelného.

Vyměnitelné „objektivy“ by mohly vyřešit problém s neustále narůstajícím počtem čoček na zadní straně telefonu. Muselo by se však jednat o uživatelsky velice jednoduchý a přívětivý mechanismus. I tak jsem však vůči této myšlence poměrně skeptický.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Patent pochází z roku 2017, přiznaný však byl až na začátku tohoto ledna. Osobně si myslím, že spíše než uživatelsky vyměnitelné čočky, by mohl patent pomoci v případě jednoduššího servisování celých kamerových systémů v iPhonech. V současnosti se musí, při poškození čočky, rozebírat celý telefon a modul se vyměňuje jako celek. Přitom pokud dojde k nějakému poškození, obvykle se poškrábe nebo rovnou praskne krycí sklíčko čočky. Senzor jako takový a systém stabilizace je obvykle netknutý, je tak zbytečné jej vyměňovat celý. V tomto ohledu by patent smysl dával, otázkou však zůstává, jestli to ve finále nebude prostě příliš složité na výrobu a implementaci.

Patent popisuje ještě několik dalších potenciálních scénářů pro využití, ty však popisují spíše velice teoretické možnosti než něco, co by se mohlo někdy v budoucnu objevit v praxi.

Zdroj: Cultofmac

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více